• BIST 116.603
 • Altın 172,438
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 3 °C
 • İzmir 9 °C
 • Adana 10 °C
 • Antalya 9 °C

1.7 milyar TL kar açıkladı

Yılın 9 aylık döneminde 22 milyar lira satış geliri yazan Sabancı Holding, banka dışı konsolide net kârda yüzde 66 artış yakaladı. Holding'in konsolide net kârı ise yüzde 18 arttı

2015 yılının ilk dokuz ayında 21 milyar 971 milyon TL konsolide satış geliri elde eden Sabancı Holding'in in konsolide net kârı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 artarak 1 milyar 686 milyon TL oldu.  Aynı dönemde Sabancı Holding'in banka dışı konsolide net karı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 66 artarak 749 milyon TL'ye ulaştı.

Sabancı Holding'in toplam varlıkları 30 Eylül 2015 itibari ile 267 milyar 235 milyon TL'ye, toplam konsolide özkaynakları ise 20 milyar 168 milyon TL ‘ye ulaştı.

2015 yılının ilk dokuz aylık sonuçlarını değerlendiren Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul, konuya ilişkin yaptığı açıklamada görüşlerini şöyle dile getirdi:

“Akbank güçlü konumunu sürdürmektedir”

“Akbank, 2015 yılının ilk dokuz aylık döneminin sonu itibari ile 2014 yılsonuna göre nakdi ve gayrinakdi kredilerini yüzde 12 büyüterek 188 Milyar TL seviyesine çıkartmıştır. Aynı dönemde toplam mevduatlar yüzde 25 artarak 152 Milyar TL'nin üzerine çıkmıştır. Yeni sağlanan sendikasyon kredileri ile birlikte artan mevduatlar, Akbank'ın Türk ekonomisine kaynak sağlaması için pozisyonunu güçlendirmektedir.”

“Elektrikte tam liberalleşme şart”

Kurtul, enerji alanındaki faaliyetlere ilişkin olarak, “Enerjisa, 2015 yılında yüksek hidroelektrik üretimi ve üretim optimizasyon faaliyetlerinin etkisinden olumlu etkilenmeye devam etmektedir. Enerjisa, 2015 yılındaki başarılı performansı sonucunda, geçen yılın ilk dokuz ayında 104 milyon TL zarar ederken, bu yılın aynı döneminde net karını 151 milyon TL'ye yükseltti” dedi.

Enerji sektöründeki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulunan Kurtul sözlerini şu şekilde sürdürdü: “ Düşük enerji fiyatları, elektrik sektöründeki liberalleşme için çok uygun bir fırsat sunuyor. Bugün Türkiye'nin en modern, en verimli doğalgaz santrallerinin düşük elektrik fiyatları nedeniyle doğalgaz maliyetlerini karşılayamadığı için çalışmadığı zamanlarda, düşük verimli santraller alım garantili sözleşmeler sebebiyle üretime devam edebilmekte ve maalesef bu durum ülkemiz ekonomisine zarar vermektedir.

Dağıtım bölgelerindeki yeni tarife dönemine ilişkin parametreler, özel sektörün yatırımlarına devam etmesi ve müşterilerine kaliteli hizmet sunmayı sürdürebilmesi için son derece önemli. Özel sektör dağıtım şirketleri, Türkiye'deki kayıp kaçağın düşmesinde ve dolayısıyla sektördeki verimliliğin artmasında büyük rol oynuyor.

Nihai tüketicilerin elektriği en uygun fiyatlarla alabilmesi, hizmet kalitesinin artması ve enerji güvenliğinin sağlanabilmesi için sektör şirketlerinin tam rekabetçi bir piyasada faaliyet gösterebilmesi ve elektrik perakende sektöründeki tam liberalleşmenin gerçekleşmesinin gerekliliğine inanıyoruz. ”

Çimsa'dan 55 milyon dolar yatırım

“Çimento şirketlerimiz, geçen yılki çok güçlü performanslarının da üzerine çıkarak 2015 yılının ilk 9 ayında kombine net karlarını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artırmayı başardılar. Özellikle devam eden güçlü yurtiçi talep, şirketlerimizdeki enerji verimliliğine ilişkin bilgi birikimi ve teknolojik üstünlükler karlılıklarını desteklemektedir.

Çimsa, Eskişehir fabrikasındaki bir hattını 55 milyon dolar tutarındaki yatırımla hem gri hem de beyaz çimento üretecek şekilde modifiye edecek. Bu yatırım Çimsa'nın hem katma değeri yüksek ürüne yönelmesini, hem de üretim esnekliğini artırmasını sağlayacaktır.”

 “Carrefoursa, büyümeye devam ediyor”

Kurtul sözlerine şöyle devam etti; “Carrefoursa, hem mağaza açılışları, hem de Kiler satınalması sonrası Kiler mağazalarının entegrasyonu ile büyümeye devam ediyor. Carrefoursa ve Kiler'in birleşmesi sonrasında sinerji fırsatlarından fayda sağlanacak.”

“Avivasa'da katılımcı sayısı 800 bini aştı”

“Bireysel Emeklilik Sektörünün en büyük oyuncusu olan Avivasa'nın fon büyüklüğü, 30 Eylül 2015 itibariyle 8,5 Milyar TL'ye yaklaştı ve toplam katılımcı sayısı 800 bini aştı. Henüz çok yeni olan ve yurt dışındaki büyüklüklere kıyasla toplam fon büyüklüğü çok düşük seviyede olan bireysel emeklilik sektörünün önümüzdeki dönemde hızlı büyümesini devam ettireceğini öngörüyoruz.”

“Seçim sürecinin tamamlanmasını, ülkemiz için ekonomiye odaklanma fırsatı olarak görüyoruz. Çalışanlarımıza, müşterilerimize ve hissedarlarımıza elde ettiğimiz sonuçlara katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.”

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)