• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 13 °C
 • İzmir 20 °C
 • Adana 23 °C
 • Antalya 25 °C

1 Ocak Küresel Aile Günü (Barışın Bir Günü  ve Paylaşma)

İ.Melih BAŞ

Tüm okurlarımızın yaşam kalitesi daha yüksek bir 2016 geçirmesini dilerim. Acaba niye yeni yıl 1 Ocak’ta başlar? Merak edenler ve öğrenenler vardır belki, ama anımsatalım, Sezar’ın müdahalesiyle takvim düzenlenirken ortaya çıkan bir durum bu. Bizim şimdi ilgi alanımız 1 Ocak’ın önemi.

Dünyada ulusal ve uluslararası farkındalık günleri olduğu bilinir. Bunların amacı (kimi zaman yıllık özel bir tema da benimsenerek) konuya dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak ve arttırmaktır. İşte bu günlerden biri de 1 Ocak’ta kutlanan Küresel Aile Günü (Global Family Day) ya da anılan diğer ismiyle Barışın Bir Günü ve Paylaşma (One Day of Peace and Sharing) Günü’dür. Bireyler ve aileler arkadaşlarıyla (özellikle gereksinmesi olanlarla) yiyeceklerini paylaşırlar, şiddetsizlik andı içerler, çanlar çalıp davullara vurarak barış iletileri yayarlar. Böylelikle toplumun ve dünyanın yaşamak için daha güvenli bir yer olacağı umulur. Küresel Aile Günü Birleşmiş Milletler’in Binyıl (Milenyum) kutlamaları sırasında uluslararası alana taşıp, Barışın Bir Günü oldu.

Uluslararası alana taşmadan önce ABD’nde bu günün bayraktarlığını Linda Grover adlı yazar yaptı. Steve Diamond ve Robert Alan Silverstein adlı yazarlar 1996’da bir çocuk kitabı yayınladılar: ‘Barış İçinde Bir Gün, 1 Ocak 2000 (One Day in Peace, January 1,2000)’. Bu kitap daha sonra 22 dile çevrildi. Türkçesine rastlayamadım. Birleşmiş Milletler önce 1997’deki Genel Kurul’da bu düşünceye sıcak bakmış, sonra da 1999’da dünyayı resmi biçimde bu düşünceye çağırmış. Bağımsız temel örgütler ve dünya bu gün işine katılınca, bir de Nablus göçmen kampında İsrail ve Filistin aileleri arasındaki bir tören ile somutlanmış.

Küresel Aile Günü’nün yaygınlaşmasında Linda Grover adlı yazar, çocuk kitabındaki bu düşünceyi, 1995’de kendi yazdığı Tree Island adlı düşülkesel roman ile de destekleyerek, 2010 yılında 76 yaşında ölene dek destekledi. Bu bağlamda Grover’ın, 1998’de Oregon’da tam 50 adet Binyıl Grubu ile düzenlediği toplantının dünyada yaptığı yankı çok büyük oldu. Grover’ın kitabının da Türkçesi maalesef yok!

Geride bıraktığımız çalkantılı 2015, bu günün bizim için de ne kadar anlamlı olduğunu göstermiyor mu sizce de?

Uzun söze ne hacet. Bunun için ülkemizde yeterli zemin de var. Nasıl mı? Bakın Barış ülkemizde nerelerde:    

 Kahramanmaraş ili, Nurhak ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. / Mardin ili, Kızıltepe ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi./ Samsun ili, Bafra ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi./ Trabzon ili, Of ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi / Van ili, Başkale ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

Barış ve huzur içinde bir 2016 dileğiyle…

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)