• BIST 101.090
 • Altın 200,828
 • Dolar 4,7878
 • Euro 5,6116
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 18 °C
 • İzmir 25 °C
 • Adana 24 °C
 • Antalya 24 °C

10. Endüstri-İşletme Mühendisliği Kurultayının programı belli oldu

10. Endüstri-İşletme Mühendisliği Kurultayı, 25-26 Aralık 2015'de İstanbul İTÜ Maçka Yerleşkesi İşletme Fakültesi'nde gerçekleştirilecek.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafında 25-26 Aralık 2015'de düzenelenen 10.Endüstri – İşletme Mühendisliği Kurultayının programı açıklandı.

Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından yapılan kurultay çağrısında şu ifadelere yer verildi:

YÖNETİM VE ÜRETİM STRATEJİLERİNDE TOPLUMCU ENDÜSTRİ / İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ YAKLAŞIMLARI

Sürekli büyüyen, çoğalan sayımız, bundan daha hızlı artan ihtiyaçlarımıza karşın hiç bir zaman aynı oranda büyümeyecek üretim kapasitemizin en doğru biçimde yönetilmesi, planlaması ve tüm gelir kaygılarından bağımsız paylaşılması gerekliliği vardır.

Ülke olarak en büyük ihtiyacımızın bugünün tespitini tam doğru yapmak, yarına dair ihtiyaçlarımızın yarının fırsat ve tehditleri karşısında ulusal menfaatlerimizden yana ve ülke insanımızın güçlü ve zayıf yönlerini kısıt kabul ederek planlamak, yatırımlarımızı bu kararlarımız ışığında maksimum verimlilikte yaparak, insanımızı, sistemimizi ve imkânlarımızı bu çerçeve içinde yönetip toplumsal refaha ulaşma beklentimizi gerçekleştirme zorunluluğumuz vardır.

Yapamadıklarımızı saydığımızda çıkanların;
Planlama,
Hedefler,
Gidilecek yolun belirlenmesi,
Varılacak yere varılacak zamanın netliği,
İhtiyaçların miktarının ve trendinin tahmini,
Zamanlamaya uygun şekilde yatırım,
Yatırıma uygun üretim,
Doğru paylaşım,
Sistemin, insanın ihtiyaçların yönetimi,

Buna benzer eksikliklerin Endüstri ve İşletme Mühendisliği uzmanlık alanları içinde olması ile Endüstri / İşletme mühendislerinin ya işsiz ya mesleğini yapamıyor olması tartışmasız bir ironidir.

Kuyu başında susuzluktan ölen bir toplum olmamak için bizler mesleğimizi, mesleğimizin tüm imkânlarını toplumsal gelişim adına kullanmaya ve bunu anlatmaya uygulamaya kararlı ve ısrarlıyız.

10. Kez gerçekleştirilecek olan Endüstri / İşletme Mühendisliği kurultayının temel amacı;
Ülkemizdeki tüm Endüstri/ İşletme Mühendisleri ile halen öğrenci olan Endüstri/ İşletme Mühendislerinin toplumsal gelişim adına mesleki disiplininin kendisine kazandırdıklarını kullanmak, yönetim stratejileri geliştirerek doğru, verimli üretim süreçlerini kurmak ve yönetmek zorunluluğunu Oda, Sanayi ve Üniversite işbirliği ile yapmak istemektedir.

Stratejik planlama uygulamalarının ülke kurum kuruluşları gibi sanayisinde de yaygınlaşması ve uzman endüstri mühendisleri ile yapılması gerekliliğinin analiz edilmesi,
Yatırımların kişilerin yatırım merakı ve kapitalinin dışında ülkenin toplumsal menfaatlerini esas alınarak yapılmasının değerlendirilmesi,
Yönetim ve adalet sistematiğinin sürekliliği ve ihtiyacının analiz edilmesi,
Mesleki disiplinimizin eksiliğinin anlaşılması önündeki engeller ve geliştirilmesi bu potansiyelin toplumsal gelişime devşirilmesi için yapılması gerekenler,
Mesleki gelişim ve meslektaşın gelişimi için okul süresi ve sonrasında odamıza ve üniversiteye düşen sorumlulukların sorgulanması.

Kurultayın amaçlarının gerçekleştirilmesi ile mesleğimizin bize kazandırdığı bilgi ve tekniklerin toplumsal gelişime katkı koyabilmesini yolunda ciddi ve kalıcı adımlar atılacağına inanıyoruz. 

Kurultay programı ile ilgili geniş bilgi için 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)