• BIST 117.110
 • Altın 168,129
 • Dolar 3,9332
 • Euro 4,8403
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 9 °C
 • İzmir 20 °C
 • Adana 15 °C
 • Antalya 14 °C

10. TMMOB Enerji Sempozyumu başlıyor

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) tarafından düzenlenen 10. TMMOB Enerji Sempozyumu, 3-4 Aralık 2015 tarihlerinde Samsun, 5 Aralık 2015`de Sinop`ta gerçekleştirilecek.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) adına Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) tarafından düzenlenen 10. TMMOB Enerji Sempozyumu, 3-4 Aralık 2015 tarihlerinde Samsun, 5 Aralık 2015`de Sinop`ta gerçekleştirilecek. "Enerjide Toplumsal Yarar ve Kamusallık" ana başlığı altında düzenlenecek olan sempozyumda, enerjinin özelleştirme ve piyasalaştırma sürecinin ardından toplumun karşı karşıya kaldığı sorunlar irdelenecek. Program kapsamında Soma maden kazasından nükleer santrallara, enerji yoksulluğundan enerjide toplum yararına ilişkin önermelere varıncaya kadar çeşitli başlıklar altında 5 oturum ve 2 panel gerçekleştirilecek. 

"Enerjide Toplumsal Yarar ve Kamusallık" başlığını taşıyan 10. TMMOB Enerji Sempozyumu, 3 Aralık Perşembe günü Samsun Atatürk Kültür Merkezi Küçük Salon`da açılış konuşmalarıyla başlayacak. Ardından Prof. Dr. Filiz Zabcı sempozyumun açılış bildirisini sunacak.

Enerjide Kamusallık
Öğleden sonra saat 13.30`da EMO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yeşil`in yöneteceği "Enerjide Kamusallık" oturumu yapılacak. Oturumda, ilk olarak Prof. Dr. Aziz Konukman, Maden Mühendisleri Odası`ndan Mehmet Kayadelen ve Makina Mühendisleri Odası (MMO) Enerji Çalışma Grubu Başkanı Oğuz Türkyılmaz`ın "Enerjide Toplum Yararı" başlıklı çalışmaları sunulacak. Prof. Dr. Seyhan Erdoğdu "Enerji Yoksulluğu ve Sosyal Politika", Doç. Dr. R. Koray Yılmaz "Enerjinin Kamusallığını Politik İktisat Çerçevesinden Yeniden Düşünmek" ve Oğuz Türkyılmaz "Enerjide Toplum Yararı İçin Kamusal Planlamanın Gereği" başlıklı bildirilerini izleyicilerle paylaşacaklar. 

Enerjide Toplumsal Yarar ve Maliyet
İlk günün "Enerjide Toplumsal Yarar ve Maliyet" başlıklı ikinci oturumu, saat 15.50`de başlayacak. EMO`dan Kemal Ulusaler`in yöneteceği oturumda, EMO Enerji Çalışma Grubu üyeleri Cengiz Göltaş ile Fatih Kaymakçıoğlu sırasıyla "Enerjide Toplumsal Bakış" ile "Enerji Üretiminde Kooperatif Tipi Örgütlenme" bildirilerini sunacaklar. Gazeteci Özgür Gürbüz "Yenilenebilir Enerji Nasıl Halkın Enerjisi Olur?" başlığı altında yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaşmasına ilişkin dünyadaki deneyimlerden yola çıkarak önermelerde bulunacak. Doç. Dr. Ahmet Atıl Aşıcı da "Sürdürülebilirlik Ekseninde Enerji Politikaları" konulu bildirisiyle oturumda yer alacak. 

Özelleştirmeler ve Sonuçları
Sempozyumun 4 Aralık Cuma günü etkinlikleri, yine Samsun AKM Küçük Salon`da EMO`dan Nedim Bülent Damar`ın yönetiminde "Özelleştirme ve Sonuçları" başlıklı üçüncü oturum ile başlayacak. Bu oturumda, Petrol Mühendisleri Odası`ndan Necdet Pamir petrol sektöründe, Maden Mühendisleri Odası`ndan Dr. Nejat Tamzok madenlerde, EMO`dan Enerji Birim Koordinatörü Olgun Sakarya da elektrik enerjisi alanındaki özelleştirmelerin ve piyasalaştırmanın sonuçlarını ele alacak. Meteoroloji Mühendisleri Odası`ndan İsmail Küçük "Su`dan Enerji Mi? Ama Nasıl?" başlıklı konuşmasını yapacak. Yrd. Doç. Dr. Deniz Yıldırım ise "AKP`nin Ekonomi Politiği Açısından Soma Katliamı ve Halkçı-Kamucu Bir Çıkış Yolu" başlıklı bildirisi sunacak. 

Enerji, Çevre ve Toplum
Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Teoman Alptürk tarafından yönetilecek saat 14.30`da başlayacak oturumda, önce Avukat Yakup Okumuşoğlu "Enerji ve Çevre Hukuki Boyut" başlıklı bildirisini sunacak. Ardından Yerel Çevre Platformları "Enerjide Toplumsal Muhalefet" üzerine deneyimlerini paylaşacaklar. 

Sempozyumun Samsun`daki etkinlikleri; 4 Aralık Cuma günü saat 16.30`da yapılacak olan  "Türkiye`de Uygulanan Enerji Politikalarının Topluma Etkileri" başlıklı panelle son bulacak. MMO Enerji Çalışma Grubu Başkanı Oğuz Türkyılmaz`ın yöneteceği panele, TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Torun, Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu ve Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği`nden (ELDER) bir temsilci katılacak. 

Sinop Etkinlikleri
Sempozyumun Sinop ayağındaki etkinlikler, 5 Aralık 2015 Cumartesi günü saat 10.00`da Halk Eğitim Merkezi`nde yapılacak açılış konuşmaları ile başlayacak. Burada gerçekleştirilecek "Nükleer Enerji" oturumunu EMO Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Apaçık yönetecek. Sinop Nükleer Karşıtı Platform`dan (NKP) Zeki Karataş "Sinop Özelinde ve Türkiye Genelinde Nükleer Enerji Santral Gerçeği"; Yrd. Doç. Dr. İrfan Mukul saat 11.30`da "Sinop Yarımadasının Depremselliği ve Nükleer Santral Gerçeği"; Doç. Dr. Sedat Çal  "Ülkemizde Nükleer Santralların Gerçekleştirilme Sürecinin Hukuksal Değerlendirilmesi" başlıklı bildirilerini sunacaklar. 

Sempozyum, aynı gün 13.30-16.30 saatleri arasında yapılacak "Enerji Politikalarının Bölgesel Etkileri ve Nükleer Santrallar" başlıklı panel ile son bulacak. EMO Samsun Şube Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özdağ`ın yöneteceği panele, EMO Enerji Çalışma Grubu Başkanı Nedim Bülent Damar, CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz katılacak. Ayrıca HDP`den bir temsilci ile Sinop Sanayi ve Ticaret Odası`nı temsilen de panelistler bulunacak. 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Benzine bir zam daha20 Mart 2018 Salı 10:19
 • Dolar 3.95'i zorluyor, avro yeni rekor kırdı19 Mart 2018 Pazartesi 12:20
 • Dolar yeni haftaya yükselişle başladı19 Mart 2018 Pazartesi 12:14
 • Talep azalınca uçak bileti fiyatları 23 liraya indi19 Mart 2018 Pazartesi 00:28
 • Yerli Bitcoin mi geliyor? 'TCcoin'18 Mart 2018 Pazar 16:44
 • Türk Lirası en çok değer kaybeden para17 Mart 2018 Cumartesi 08:05
 • Migros iki yeni market zincirini daha satın aldı16 Mart 2018 Cuma 17:49
 • Dolar 3,90'ın üzerinde15 Mart 2018 Perşembe 20:09
 • Dolar ve avroda yükseliş sürüyor15 Mart 2018 Perşembe 08:57
 • Euro rekor kırdı, dolar 3 ayın zirvesinde14 Mart 2018 Çarşamba 09:31
 • 123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)