• BIST 117.216
 • Altın 165,528
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 9 °C
 • İzmir 12 °C
 • Adana 14 °C
 • Antalya 12 °C

15 Temmuz darbe girişimi üzerine üç ironik gözlem

Haluk ŞAHİN

15 Temmuz darbe girişimi hakkında çok şeyler yazıldı ve yıllarca yazılacak. Ben de olaylar soğumadan, ilk günlerde aldığım ve ironik özellikleriyle ötekilerden ayrışan bir kaç notu sizlerle paylaşayım.

1) Cemaat'in ve cemaate yakın liberallerin "beyaz Türkler darbe sever" mitosu fena yıkıldı.  

Bu mitos özellikle 28 Şubat'tan sonra Cemaat'i ve AKP'yi eleştirenlere karşı bir entellektüel sindirme aracı olarak çok kullanılmıştı. Efendim, bu beyaz Türklerin, yani iyi eğitimli, kentli ve Batı tarzı yaşam biçimini benimsemiş kitlelerin Pavlov'un köpeklerinden farkı yoktu. Bunlar Harbiye marşını ya da Hasan Mutlucan'ın türkülerini duydukları anda anda sokağa fırlar, Atatürk'ün gençliğe hitabesini okumaya başlarlardı. Askeri darbeye destekleri otomatikti.

Tarihin ve insanların bir noktada donup kaldığı yanılsamasından kaynaklanan bu mitos 15 Temmuz gecesi yer ile yeksan oldu. "Beyaz Türkler" darbeyi hiç desteklemedi. Bazıları fiziken karşı koydu. Çoğu artık şöyle diyordu: En kötü demokrasi en iyi darbeden evladır!

Darbecilerin Cemaatçi subaylardan oluştuğu iddiası ise bu mitosun çöküşüne ironik bir boyut katıyordu!

2) Kılıç kuşananınsa, darbede başarı medyayı iyi kullananındır.

Darbeye kalkışanların darbe gecesi medyayı kullanım çabalarının geri kalmışlığı ve geri zekalılığı üzerinde çok duruldu. İletişim kanallarında bir türlü darbesel üstünlük kuramadılar. Ve gene ironik bir durum yaşandı: Medyanın, iktidarın tüm tekelleşme ve kontrol çabalarına rağmen hala kısmen çok başlı olması buna izin vermedi. En anlamlı tepkiyi "muhalif" olanlar verdi ve en etkili de onlar oldu. Çünkü onların hala bir miktar inandırıcılığı vardı. 

Bu konuda doktora tezleri yazılacaktır.

3) Tarih Baba, kasting ajansı olarak, bazen tuhaf şeyler yapar: Hiç umulmadık aktörlere hiç beklenmedik roller verir. Şaşırıp kalırsınız. 

Siyasi hayatını Komünizm  düşmanlığı üzerine kurmuş olan Richard Nixon'un Başkan olunca Komünist Çin ile yumuşamanının bayraktarlığını yapması bunun örneği olarak anılır.

15 Temmuz darbe girişimi böyle bir rol dağıtımının sonuçlarını net olarak ortaya koyduğu için özellikle ilginç sayılacak şüphesiz: Dinci Gülen Hareketi'nin kökünün kazınması işinin bir başka dinci gruba verilmiş olmasından söz ediyorum.

Tarih Baba'nın, kendisinden bambaşka roller istediği inanılan RTE'ye bu rolü vereceği bundan 10 yıl önce kimin aklına  gelirdi?

Buradaki paradoks, Türkiye Cumhuriyeti'nin anlatısı açısından şüphesiz derin anlamlarla yüklüdür. Ülkenin bekası ile  ilgili bu rolün, onun kurucu ideallerine karşı olduğunu bir çok kez açıklamış olan birine düşmüş olması kadar, ülkeye 80 yıla yakın bir süre hakim olduğu düşünülen kesime verilmemiş ya da verilememiş olması da düşündürücüdür. 

İnce analizler önümüzdeki aylar ve yıllarda gelecektir.

Bu analizler ülkenin o gece korkunç bir badire atlattığında birleşecektir.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Yazarın Diğer Yazıları
   123456
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : +90 212 963 1051 (pbx)