• BIST 102.410
 • Altın 186,636
 • Dolar 4,4877
 • Euro 5,2816
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 24 °C
 • İzmir 27 °C
 • Adana 33 °C
 • Antalya 31 °C

27 Mayıs'ın idama mahkum ettiği Genelkurmay başkanına anma töreni

TSK,Menderes-Erdoğan gericiliğine teslim mi oldu?

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) internet sitesinden yapılan açıklamada, 27 Mayıs 1960 askeri müdahalesi sırasında genelkurmay başkanı olan ve devrimci genç subaylar tarafından tutuklanan Org. Rüştü Erdelhun’un, ölüm yıldönümünde mezarı başında anıldığı bildirildi. 

Açıklamada, “10’uncu Genelkurmay Başkanı merhum Orgeneral M.Rüştü Erdelhun, ölüm yıl dönümünde Cebeci Asri Mezarlığı’ndaki kabri başında 09 Kasım 2015 tarihinde yapılan tören ile anılmıştır” denildi. 

Demokrat Parti (DP) iktidarı (1950-1960) sırasında genelkurmay başkanlığı yapan Orgeneral Rüştü Erdelhun, Celal Bayar ve Adnan Menderes yönetiminin cumhuriyet, laiklik ve aydınlanma karşıtı bütün gerici uygulamalarını destekledi. DP iktidarının muhalefet partilerine ve muhalif yurttaşlara ağır baskılar uygulayarak bir diktatörlük kurmaya yönelmesi üzerine 27 Mayıs 1960'da genç subayların öncülüğünde bir askeri müdahale gerçekleştirilmişti. 

27 MAYIS NEDİR?

İktidarın kurduğu, üyelerinin tamamının DP milletvekillerinden oluştuğu ve mahkeme yetkisi verilen "Tahkikat Komisyonu" nun CHP'yi kapatarak 1961 seçimlerini ertelemeye kalkışması, 27 Mayıs müdahelesinin başlıca nedenleri arasında yer aldı. 

Gerici, muhafazakar ve islamcı çevrelerin aksine, 27 Mayıs birçok siyaset bilimci tarafından "Devrim" diye de değerlendirilir. Türkiye tarihinin en özgürlükçü ve demokratik anayasını yapan, sol üzerindeki yasakları kaldıran, çalışanlara grevli toplum sözleşmeli sendika hakkını tanıyan 27 Mayıs bugün iddia edildiği gibi klasik ve demokrasi karşıtı bir "darbe" değildi. 27 Mayıs genç subayların, toplumumsal muhalefet güçleri, özellikle ilerici gençlik hareketi ve aydınlarla ittifak halinde gerçekleştirdiği bir siyasal müdahaleydi. Tarihsel bakımdan 27 Mayıs, Cumhuriyet Devrimini "demokratik" düzeyde tamamlayan bir niteliğe sahipti.

Örneğin 27 Mayıs Anayasası; yasama, yürütme ve yargı arasında güçler ayrılığı ilkesini kurumsal olarak yerleştirdi. Anayasa Mahkemesi'ni kurdu, başta TRT olmak üzere birçok kamu kurumu ve kuruluşunu özerkleştirerek üniversitelere akademik, bilimsel ve idari bağımsızlık tanıdı. 

GENERALLER ORDUDAN ATILMIŞTI

27 Mayıs müdahalesinden sonra TSK'daki bütün generaller (270 kişi) harekete katılan birkaçı dışında emekli edilmiş, bazıları da tutuklanmıştı. Bütün polis müdürleri görevden alınmış, büyük kısmı cezaevine gönderilmişti. Buna karşılık bütün siyasi tutuklu ve mahkumlar ise serbest bırakılmıştı. 

Tutuklananlar arasında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Düştü Erdalhun da vardı. Erdalhun, Yassıada Mahkemesinde yargılanmış ve idama mahkûm edilmişti. Cezası daha sonra ömür boyu hapse çevrildi. Bu cezası da, 1964 yılında Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel tarafından affedildi. 

TSK'nın 51 yıl sonra 2015'de Rüştü Erdalhun'u anması, "Ordu komuta kademesinin Cumhuriyete yönelen tarihsel gerici itiraza bir kez daha teslim mi oldu" gibi önemli bir soruyu akla getiriyor.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)