• BIST 117.651
 • Altın 167,415
 • Dolar 3,9258
 • Euro 4,8136
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 4 °C
 • İzmir 10 °C
 • Adana 11 °C
 • Antalya 11 °C

4 gün okul 1 gün cami projesine Bakanlık'tan yanıt

4 gün okul 1 gün cami projesine Bakanlık'tan yanıt
CHP Ankara Milletvekili Sarıhan’ın, Mersin'de İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Müftülüğü'nün ilkokul çocuklarına yönelik hazırladığı haftalık eğitim günlerinden olan 4 günü okulda, 1 günü camide projesine ilişkin vermiş olduğu soru önergesine yanıt geldi.

CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan’ın, Mersin'de İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Müftülüğü'nün ilkokul çocuklarına yönelik hazırladığı ve çocukların haftalık eğitim günlerinden olan 4 günü okulda, 1 günü camide geçirmelerini öngören "Minik Yürekler Kardeşlik Bilincinin Farkında" isimli projesine ilişkin vermiş olduğu soru önergesine, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yanıt geldi.

Bakanlık verdiği yanıtta, projenin Anayasa'ya aykırı olmadığını, kültürel bir gezi projesi olarak hazırlandığı, amacının, ilkokul öğrencilerinin dinde yeri olan camileri tanımalarını sağlamak, din eğitimlerine yardımcı olmak, dinde önemli yeri olan milli birlik ve kardeşlik duygusunu kavratmak olduğu belirtildi. Yanıtta ayrıca, projenin Milli Eğitim Bakanlığı'nın Teşkilat Ve Görevleri Hakkında 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 2'nci maddesi 1'inci fıkrasında yer alan “bireysel farklılıklara saygılı olabilme, farklı görüş, düşünce, inanç, anlayış ve kültürel değerleri hoşgörü ile karşılayabilme" hükümlerine dayanılarak hazırlandığı iddia edildi.

"Gölge Eğitim Bakanlığı"

Milli Eğitim Bakanlığı'nın eğitim sistemini tümüyle dinsel temellere dayandırma işlevini hızla sürdürmekte olduğunu belirten Sarıhan, okul ve camilerin birleştirilmiş olduğu bu projenin, Maarif Vakfı Kanunu ile kurulmuş olan ve Gölge Eğitim Bakanlığı görevini görecek Maarif Vakfı eliyle hızla yaygınlaştırılma tehlikesinin olduğunu dile getirdi.

Sarıhan, Milli Eğitim Bakanlığı'nın soru önergesine verdiği yanıta ilişkin şunları söyledi:

"Soru önergesinde yer alan Anayasamızın 'Eğitim ve Öğrenim Hakkı ve Ödevi' başlıklı 42'nci maddesinin 3'üncü Fıkrasında 'eğitim ve öğretim çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre yapılır' düzenlemesi yer almakta. Bu proje, söz konusu Anayasa hükmüne uygun mudur, bu proje Anayasanın Din ve Vicdan Hürriyeti başlıklı 24'üncü Maddesine ve özellikle 'kimse, ibadete, dinî âyin ve törenlere katılmaya, dini inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz' hükmüne uygunluk taşımakta mıdır, bu projede tek bir din anlayışının seçilmiş olması, farklı dini inanışlara ve felsefi görüşlere ya da herhangi bir inanca mensup olmayanların haklarının ihlal edilmesine yol açan bir ayrımcılık uygulaması oluşturmamakta mıdır, taciz ve cihat terörünün şiddeti arasında sıkışıp kalan çocuklarımızı, kendi geleceklerini, bilimsel, akılcı ve özgürlükçü bir bilinçle kurabilecek yeteneklerle donatmak için Bakanlığınızca seçilen yol bu mudur soruları yanıtsız bırakıldı. Milli Eğitim Bakanlığı her işlemine bir kılıf uydurarak, eğitimin dinselleştirilmesi amacını gerçekleştirmeye devam ediyor.”

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)