• BIST 101.090
 • Altın 200,828
 • Dolar 4,7878
 • Euro 5,6116
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 19 °C
 • Adana 22 °C
 • Antalya 23 °C

50 bin TL'lik hibe kimlere verilecek?

Devlet kendi işini kurmak isteyen gençlere 50 bin lira hibe, 100 bin lira faizsiz kredi desteği vermeye başlıyor. Peki bu hibe ve faizsiz kredinin şartları neler?

Hükümetin 2016 Eylem Planı kapsamında bir haftada hayata geçirmeyi planladığı esnaf, çiftçi ve gençlere yönelik eylemlere ilişkin 4 kararname ve 1 yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı.

 Çeyiz yardımına 27 yaş snıırıa

Buna göre, Kendi işini kurmak isteyen girişimci gençlere geliştirdikleri projeler karşılığında 50 bin liraya kadar karşılıksız (hibe) nakdi destek verilecek. İlk kez iş bulan her gencin maaşının 1 yıl boyunca devlet tarafından karşılanması sağlanacak. 

Devlet kendi işini kurmak ve geliştirmek isteyen gençlere verdiği 50 bin liralık hibe üzerine, yeterli gelmemesi durumunda 100 bin lira faizsiz kredi de verecek. Gençlere faizsiz kredi için kredi fonu arayıcılığıyla yüzde 85 kefalet sağlanacak. Yeni iş kuran gençler 3 yıla kadar gelir vergisi ödemeyecek. İlk kez iş bulan gencin maaşının bir yıl boyunca devlet tarafından karşılanması sağlanacak. Şartları Kanun Tasarısı taslağına göre, bu destekten; ticari hayata ilk defa atılan ve bu faaliyeti dolayısıyla ilk defa tam mükellef statüsünde gelir vergisi mükellefi olanlardan 18 yaşından büyük ve 30 yaşından küçük olanlar yararlanacak.

Devlet desteği, ticari hayata başlanılan ilk vergilendirme döneminden itibaren üç vergilendirme dönemi için uygulanacak. Genç girişimci, ticari faaliyetinden üç vergilendirme döneminde elde ettiği kazancın, o yıl uygulanan asgari ücretin yıllık tutarı kadar kısmına yüzde 15 vergi oranının uygulanması sonucu bulunacak vergi tutarını beyannamesinde hesapladığı vergiden indirecek. Bu uygulama ile 3 yıllık vergi girişimciye bırakılıyor.

VERGİ DESTEĞİ

Devletin sağladığı vergi desteği, girişimcilerin ticari hayatlarına başladıkları ilk vergilendirme dönemi ile başlayıp 3 yıl boyunca devam edecek. 29 yaşından küçük girişimcilerin bu teşvikten yararlanabilmesi için 4 şartı yerine getirmeleri gerekiyor.

Bu şartlar ise; Girişimciler kendi işinde çalışıyor olmalı, Ticari işletmesini üçüncü dereceye kadar yakın bir tanıdığından devralmamış olmalı, Vergi Dairesi’ne mükellef kaydı yapmış olmalı, Teşvikten yararlandığı üç yıl içinde sahte belge düzenlememeli olarak belirtiliyor.

Yeni kanun ile beraber kayıtdışılıkla olan mücadelelerine devam edeceklerini söyleyen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu tasarıyla beraber Türkiye’deki kurumların kazançların üzerinden daha fazla kaynak üretmeyi amaçladıklarını da sözlerine ekledi.  7 ana çerçevede değişikliklerin yer alacağı yasa tasarısında gelir ve kurumlar vergileri oranlarında da herhangi bir değişiklik olmadığına da değinen Şimşek, esnafın vergi yükünün artmayacağını da basın toplantısında açıkladı. 18-30 yaş arasındaki genç girişimciler 3 yıl boyunca o yıl uygulanan asgari ücretin yüzde 15′ini vergisinden indirecek.

SERA MODERNİZAYSONUNA DESTEK

Bakanlar Kurulu'nun, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Hakkında Kararı da yürürlüğe girdi. Buna göre, çiftçilere sera modernizasyonu kapsamında faizsiz 100 bin liraya kadar destek verilecek. 

Öte yandan, Çeyiz Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik de Resmi Gazete'de yayımlandı. Katılımcının devlet katkısına hak kazanabilmesi için evlilik tarihinden önce asgari 3 yıl boyunca hesaba ödeme yapılması ve katılımcının 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapması gerekecek. Devlet katkısının hesaplanmasında evlilik tarihindeki birikim esas alınacak. Devlet katkısı ödemesi evlilik tarihindeki birikim tutarının yüzde 20'sini ve azami 5 bin lirayı geçemeyecek. Çeyiz hesabı yönetmeliği 4 ay sonra yürürlüğe girecek. 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)