• BIST 115.450
 • Altın 166,641
 • Dolar 3,9399
 • Euro 4,8592
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 7 °C
 • İzmir 13 °C
 • Adana 15 °C
 • Antalya 13 °C

6 milyar dolarlık açıklanmayan proje

6 milyar dolarlık açıklanmayan proje
Davutoğlu’nun başkanlığındaki Savunma Sanayi İcra Kurulu, 5.9 milyar dolarlık projelerini açıklamama kararı aldı.

Türkiye’nin en kritik savunma projelerinin görüşüldüğü ve onay verildiği Savunma Sanayi İcra Komitesi son toplantısını 9 Mart Çarşamba günü yaptı. Başbakan, Milli Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı’ndan oluşan üçlü komite toplantısının hemen ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan önemli bir açıklama geldi.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, Davutoğlu, toplantıda 5.9 milyar dolarlık savunma projesine onay verdiklerini, üstelik bunların 4.5 milyar dolarlık kısmının yerli üretim şeklinde gerçekleştirileceğini açıkladı. Komite dağıldı, yerli ve yabancı firmalar ve kamuoyu sözü edilen 5.9 milyar dolarlık projelerin listesinin açıklanmasını bekledi. Ancak sürpriz bir kararla projelerin hiç birinin açıklanmayacağı bildirildi.

UYGUN OLAN HAREKETE GEÇER

Sürpriz kararı değerlendiren savunma sanayi firmalarının yetkilileri, geçmiş dönemlerde spesifik ve çok gizli birkaç proje dışında kalan tüm savunma projelerinin liste halinde yayımlandığını söyledi. Başbakan Davutoğlu’nun 5.9 milyar dolar rakamını açıklamasının ardından, “Bize ne düşüyor, biz hangi projeleri alabiliriz” diye merak edip proje listesine ulaşmak istediklerini, ancak yayım yasağı konduğunu öğrendiklerini belirten yetkililer, “İhale sürecinde iyi bir yarışma olabilmesi için öncelikle projelerin yayımlanması gerekir. Listeyi gören firmalar içlerinden kendilerine uygun olan yatırımı gerçekleştirmek için harekete geçer, yarışmacı çoğaldıkça maliyet düşer. Listenin açıklanmaması şaşırtıcı oldu. Bütün projeler mi çok gizli, anlayamadık” dedi.

ÇİN'E VERİLMEMİŞTİ

Savunma Sanayi İcra Komitesi, Türkiye’nin en kritik projelerinden biri olan uzun menzilli füze projesini “açık ihale” olarak kamuoyuna duyurmuş, bu projeye Rusya, bazı AB ülkeleri, Çin ve ABD ilgi göstermişti. Türkiye, sürpriz bir kararla uzun menzilli füze projesi için Çin ile masaya oturmuş bu da Türkiye-ABD ilişkilerinde gerginliğe neden olmuştu. Bu proje daha sonra Çin’in uzun menzilli füze teknolojisini Türkiye ile paylaşmayacağı, bunun da projenin amacına uymadığı gerekçesiyle Çin’e verilmemişti.

'YERLİLİK ORANINDA CİDDİ KANDIRMACA YAŞANIYOR' 

Başbakan Davutoğlu’nun söz konusu 5.9 milyar dolarlık projeden 4.5 milyar dolarlık kısmının yerli üretim şeklinde yapılacağı yönündeki açıklamasını da değerlendiren yetkililer, yerlilik oranı konusunda ciddi belirsizlik ve kandırmaca yaşandığına dikkat çekti. Savunma sanayiinde yabancı bağımlılığını artırmaya yönelik çok sayıda yerli ürün geliştirildiğini belirten yetkililer, “Yerli diye sunulan birçok ürün aslında en kritik parçaları yönüyle yabancılara ait. Örneğin yerli termal kamera deniyor ancak en kritik parçası olan dedektörü yabancı. Yerlisi yok mu? Var. Ancak ülkenin geleceğinden çok kişisel ve şirket çıkarları öne geçince kolay yoldan yabancı cihazlar tercih ediliyor. Yerli projeler kenarda bekliyor, dışarıya bağımlılık devam ediyor” dedi.

Sözcü gazetesi yazarı Necati Doğru da 'Düğüne şeffaf girelim' başıklı yazısında “Savunma Sanayi İcra Komitesi” toplantısında kabul edilen ve açıklamama kararı alından 5.9 milyar dolarlık yeni projenin 4.5 milyar dolarık 'yerli üretim' kısmına değindi.

Doğru, 'Ahmet Davutoğlu, “savunma sanayiinde yerli üretime ağırlık verilecek. Bu 5.9 milyar dolarlık yeni projenin 4.5 milyar doları yerli üretimle gerçekleşecek” dedi. Yeni damadın yerli şirketi “İnsansız Hava Aracı (İHA) üretimi” yapıyor ve Ordu’ya satıyor. Ben şans buna derim!' ifadelerini kullandı.

Necati Doğru'nun yazısının ilgili bölümü:

''Yeni damat adayı da çok şanslı. Yeni damat adayı Cumhurbaşkanının küçük kızıyla sözleştiği gün “Savunma Sanayi İcra Komitesi” toplantısında; Ordunun lojistik- tedarik- mühimmat- mühimmat kitleri ihtiyacının geciktirilmemesi ve alımlarda yerli üretime öncelik verilmesi kararları alındı. 5.9 milyar dolarlık projeye onay verildi. Ve bizzat Başbakan Ahmet Davutoğlu, “savunma sanayiinde yerli üretime ağırlık verilecek. Bu 5.9 milyar dolarlık yeni projenin 4.5 milyar doları yerli üretimle gerçekleşecek” dedi. Yeni damadın yerli şirketi “İnsansız Hava Aracı (İHA) üretimi” yapıyor ve Ordu’ya satıyor.
Ben şans buna derim!
Herkesin şansı daim olsun.
Dua ederim.
Ne var ki, gazeteciyiz.
Hep şüpheleniriz.
Ordu, “İnsansız Hava Araçlarını” yerli yabancı kaç firmadan alıyor? Aralarında teknolojik farklılık var mı? Varsa nedir? Fiyatları aynı mı? Aynı değilse ne kadardır? Yeni damadın şirketinden daha ucuza mı yoksa daha pahalıya mı alınıyor? Şirket insansız hava aracını direk orduya mı satıyor? Temsilci adı altında “aracılar” var mı? Varsa kimler? Komisyon ne kadar?
Deli miyim?
Niçin şüpheleniyorum?
Ne bu bendeki merak?
Elden ne gelir; gazetecilik hastalığı. Dermanı şeffaflık, saydamlık, açıklık. Kulaktan kulağa dolaşan bilgilere göre, Orduya “İnsansız Hava Aracı” yapıp satan yeni damadın babası ile Cumhurbaşkanı çok yakın iki dost imişler. Yakınlıktan ötürü orduya İnsansız Hava Araçlarını daha pahalı satıyorlar diye elimde bir bilgi yok. Belki de daha ucuza satıyorlardır.
Açıklansa iyi olur.
Şüpheler giderilir.
Şeffaflık da sevaptır.''

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan geçtiğimiz günlerde, İnsansız Hava Aracı imal eden Baykar Makina’nın sahibi Özdemir Bayraktar’ın oğlu Selçuk Bayraktar’la sözlendiği öğrenildi. Çiftin yakın zamanda nişanlanacağı biliniyor.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)