• BIST 116.603
 • Altın 172,438
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 9 °C
 • İzmir 10 °C
 • Adana 17 °C
 • Antalya 18 °C

ABD'deki Atatürkçü dernekten Rize Belediye Başkanına sert tepki

ABD'deki Atatürkçü dernekten Rize Belediye Başkanına sert tepki
ABD'de örgütlü 'Atatürk Society of America' Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap'a gönderdiği mektupta , Atatürk heykelinin yerini değiştirmesini sert bir dille kınadı.

Yılmaz Polat/Washington

ABD'de örgütlü 'Atatürk Society of America' Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap'a gönderdiği mektupta , Atatürk heykelinin yerini değiştirmesini sert bir dille kınadı.
'Atatürk Society of America'nın mektubu şöyle:
Sayın Kasap,
Sizin mesleki özgeçmişinize baktığımızda UNESCO ve Gazi Üniversitesinde önemli görevlerde bulunduğunuzu görüyoruz.  Türkiye Cumhuriyetinin temellerini  kurarken eğitim'e çok büyük değer veren Gazi Mustafa Kemal'in önderliğinde kurulmuş, onun adını taşıyan bir üniversite'de Bölüm Başkanlığı yapmış olmak büyük bir gurur olmalı. UNESCO'daki göreviniz itibarıyla da, UNESCO'nun ATA'mız için dünyada ilk ve tek olarak bir devlet lideri için kutlama ilan ettiğini, Türkiye'deki 72 milyon vatandaş arasında en iyi bilen ve bunun anlamını anlayan ender kişilerden birisi olmanın sorumluluğunu taşımaktasınız.

UNESCO 1981 yılında, 100. Doğum Yıldönümü nedeniyle Atatürk'ü "Ulusal Mücadele ve Çağdaşlaşma Lideri" olarak evrensel niteliklerini ortaya koymuş ve 1981 yılı bütün dünyada, “Atatürk Yılı" olarak kutlanmıştı. 27 Kasım 1978 tarihli UNESCO Genel Kurulu kararına göre: UNESCO Genel Konferansı; Uluslararası anlayış işbirliği ve barış yolunda çalışmış üstün kişilerin gelecek kuşaklar için örnek olacakları inancıyla, Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün doğumunun 100. Yıldönümü'nde, 1981 yılında anılmasını kararlaştırmıştır. 
'Bizler, Amerika Atatürk Derneği Yönetim Kurulu üyeleri olarak, derneğimizin ABD'nin başkenti Washington’ da, bir kamu alanına diktiği ilk Atatürk heykeli ile büyük gurur duyuyoruz. Amerika Birleşik Devletleri’nde böyle bir heykelin yapılması ve kamu alanına konması icin şehrin birçok değişik komisyonundan izinler alınması gerekir. Bir Belediye Başkanı olarak bu konuları siz çok iyi bilirsiniz. İşte, Washington'daki tüm bu komisyonlar (tarihi komisyon, şehir komisyonu, mahalle komisyonu) Atatürk'e olan saygılarını ve hayranlıklarını bize belirtmiş ve böyle bir izni vermekten şeref duymuşlardır. Rize'deki heykel olayını duysalar, eminiz anlamakta çok zorlanırlar. Dünya lideri Atatürk'ün heykelleri, Amerika'nin başkentinin en önemli cadde ve meydanlarından birinde olduğu gibi, Avustralya'dan Küba'ya birçok meydanda, o ülkelerin yöneticilerinin Atatürk'ün devrimleri ve eşsiz ilkelerine saygı ve hayranlıklarını tescilleyen en güzel kanıtlardır.
Cumhuriyet ilkelerine özenle sahip çıkan bizler; Atatürk ilkelerini göğsümüzü gere gere büyük bir onurla Amerika Birleşik Devletlerinde tanıtan ve gerek bu ülkede, gerekse tüm dünyada ATA'mıza verilen değerle onurlanan bizler, dünya lideri Mustafa Kemal Atatürk'ün heykeline bile art düşüncelerle dokunulmasını asla kabul edemeyiz!  Bu davranışınızı şiddetle kınıyoruz, ve bu yanlış davranıştan  geri dönmeniz  çağrısında bulunuyor ve bekliyoruz.  İlkelerinin, anılarının, heykellerinin, bize bıraktığı laik, demokratik ve hür Türkiye'nin, yılmaz koruyucularıyız.'
Washington'da Atatürk heykeli
polaticerik,.jpg


   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Diğer Haberler
   123456
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : +90 212 963 1051 (pbx)