• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 24 °C
 • Adana 22 °C
 • Antalya 23 °C

Adalet mitingine katılmamanın dayanağı 12 Eylül anlayışında

Ömer Faruk Eminağaoğlu

12 Eylül döneminin 1983 tarihli Siyasi Partiler Yasasında (SPY), barolar ve Türkiye Barolar Birliği gibi, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile siyasi partilerin ilişki ve işbirliğinde bulunmaları yasaklanmıştı. 

Ayrıca siyasi partilerle bu kuruluşların ortak hareket etmesi de yasaklanmıştı. 

Bu yasaklara uymamanın yaptırımı da hapis cezası olarak öngörülmüştü. 

12 Eylül anlayışını yansıtan bu yasada, 12 Eylülün de herhangi bir biçimde eleştirilmesi de yasaklanmış ve bu yasağa uymamanın da yaptırımı yine hapis cezası olarak öngörülmüştü.

1999 yılında demokratikleşme kapsamında SPY'nda yapılan değişikliklerle, gerek meslek kuruluşlarına ilişkin yasaklama getiren SPY'nın 92 nci maddesi, gerekse 12 Eylülün de her hangi bir şekilde eleştirilmesini yasaklayan SPY'nin 97 maddesi kaldırıldı.

Baroların ve Türkiye barolar Birliğinin halkı aydınlatmak, hukuksal gerçekleri ortaya koymak yönünde toplumsal sorumlulukları vardır.

Bu nedenle, hukuk, yargı, adalet gibi konulardaki haksızlıkların giderilmesinde, toplumu aydınlatmak, halkla yanyana gelmek, öncü olmak, kenarda kalmamak varlık nedenleri gereğidir.

Türkiyede yargı bağımsızlığına yönelen saldırılar nedeniyle, yargı organlarının siyasi iktidar karşısında etkin bir güvence oluşturduğunu söylemek zordur.

Yargıya olan güven, Cumhuriyet tarihi boyunca hiç bir dönemde bu kadar azalmamıştır.
Adalet duygusunun en üst düzeyde zedelendiği bir dönem yaşanmaktadır.
Basın ve yargı, iktidarın sesi ve silahı durumuna getirilmekle, basın özgürlüğüne ve yargı bağımsızlığına en ağır saldırılar gerçekleşmektedir.

Hukuk ve demokrasi darbe dönemlerinde bile bu duruma düşürülmemiştir. Cumhuriyet ve nitelikleri her yönüyle saldırı altındadır.
Böyle bir dönemde halkın katılımı ile gerçekleşen adalet yürüyüşü ve mitingi son derece anlamlıdır.
Baroların verdiği destek son derece anlamlıdır.
Katılmayanlara da kişisel görüşleri olarak elbette saygı göstermek gerekmektedir.
Ancak katılım sağlamayan barolar ve TBB'nin bu durumu, kiişisel tercihleri yerine, hukukun gereği gibi sunmaları asla kabul edilemez.

Katılmamanın gerekçe ve dayanağı 12 Eylül anlayışında yer almaktadır ki, o da 1999 yılında mevzuattan çıkarılmıştır. Herşeyin iktidarın kuşatması altına alındığı bir dönemde, adalet ancak halkla beraber olarak, halkın gücünü hissettirip, bu zincirlerin kırılmasıyla söz konusu olabilecektir.
 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Yazarın Diğer Yazıları
   1234567
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : +90 212 963 1051 (pbx)