• BIST 103.235
 • Altın 197,827
 • Dolar 4,7171
 • Euro 5,5018
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 24 °C
 • Adana 25 °C
 • Antalya 22 °C

AKP ağzındaki baklayı çıkardı; Anayasa'nın ilk dört maddesi değiştirilebilir

AKP ağzındaki baklayı çıkardı; Anayasa'nın ilk dört maddesi değiştirilebilir
Meclis Genel Kurulu’nda, Anayasa değişiklik teklifinin birinci tur görüşmelerinde 12. Maddesi görüşmelerinde konuşan AKP Bursa Milletvekili İsmail Aydın, Anayasa'nın değiştirilemez ilk dört maddesi için ileride değiştirilebilir dedi.

AKP Bursa Milletvekili İsmail Aydın, Genel Kurul'da yaptığı konuşmada "Anayasanın ilk 4 maddesi değiştirilebilir" dedi.

12. madde ile ilgili kürsüye çıkan AKP Milletvekili İsmail Aydın konuşması sırasında bir hukukçu olarakAnayasa'nın ilk dört maddesinin de değiştirilebileceğine inandığını söyledi.

Meclis Genel Kurulu’nda konuşan AKP Bursa Milletvekili İsmail Aydın’ın, “Ben de 1980 Anayasasının ilk 4 maddesinin mutlaka Anayasamızda olmasının taraftarıyım. Ancak bir hukukçu olarak Anayasanın değiştirilemez maddesini kabul etmek mümkün değildir” sözlerine MHP’den sert tepki geldi. 

İŞTE O GÖRÜNTÜLER;


MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, “Bununla ilgili Sayın Başbakan’ın bir açıklama yapması lazım AKP Grubunun başkanı olarak Genel Başkanı olarak bir açıklama yapması lazım. Hiçbir şekilde konuşulamaz, yanlıştır diye bir açıklama yapılması lazım. MHP Grup Başkanvekili olarak Sayın Başbakan’dan talep ediyorum” dedi.

Genel Kurul’da anayasa değişiklik teklifinin 12. Maddesi üzerinde konuşan AKP Bursa Milletvekili İsmail Aydın, “Ben de 1980 Anayasasının ilk 4 maddesinin mutlaka Anayasamızda olmasının taraftarıyım. Ancak bir hukukçu olarak Anayasanın değiştirilemez maddesini kabul etmek mümkün değildir. Gerekli nisabı, nisapla Anayasanın tüm maddeleri değiştirilebilir hatta Meclis yeni bir Anayasa yapabilir” dedi.

MHP: PARTİNİZİN BÖYLE BİR GÖRÜŞÜ VARSA
MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta da, “Bu çok tehlikeli ve yanlış bir ifadedir. Anayasanın 4. Maddesi MHP’nin çok hassas olduğu bir maddedir. Anayasanın ilk üç maddesinin hiçbir şekilde tartışılmasına rızamız yoktur. Eğer partinizin görüşüyse bu bunun ben Grup Başkanvekilleri tarafından düzeltilmesini talep ediyorum. Partinizin böyle bir görüşü varsa bunu da şu aşamada bizim bilmemiz de fayda var” diye konuştu.

Aydın da, “Ben ve partim de Anayasanın ilk 4 maddesinin mutlaka Anayasada olması taraftarıyız. Bunların değiştirilmesini arzu etmiyoruz ama benim şahsi görüşüm olarak bir hukukçu olarak Anayasanın bütün maddelerinin değiştirilebileceği kanaatindeyim” dedi.

MHP’Lİ USTA: SAYIN BAŞBAKAN’IN BİR AÇIKLAMA YAPMASI LAZIM
MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta da, “Ben AKP Grubundan şunu beklerim. AKP Grubunun ayağı kalkması lazım, olmaz böyle bir şey demesi lazım. Bununlar ilgili Sayın Başbakan’ın bir açıklama yapması lazım. AK Parti Grubunun başkanı olarak Genel Başkanı olarak bir açıklama yapması lazım. Hiçbir şekilde konuşulamaz, yanlıştır diye bir açıklama yapılması lazım. MHP Grup Başkanvekili olarak Sayın Başbakan’dan talep ediyorum” dedi.

CHP: SUÇLULUK TELAŞI İÇİNDESİNİZ
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da, “Bir suçluluk telaşı içindesiniz” diye konuştu.
Tartışmaların üzerine Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın birleşime 5 dakika ara verdi.

Anayasa'nın ilk dört maddesi; 

I. Devletin Şekli
Madde 1- Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.

II. Cumhuriyetin nitelikleri
Madde 2- Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.

III. Devletin bütünlüğü, resmi dili, bayrağı, milli marşı ve başkenti.
Madde 3- Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.
Bayrağı, şekli kanunda belirtilen, beyaz ayyıldızlı al bayraktır.
Milli marşı 'İstiklal Marşı' dır.
Başkenti Ankara'dır.

IV. Değiştirilemeyecek hükümler
Madde 4- Anayasanın 1'inci maddesindeki devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2'nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3'üncü maddesindeki hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   İlgili Haberler
   Diğer Haberler
   1234567
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : +90 212 963 1051 (pbx)