• BIST 103.328
 • Altın 193,733
 • Dolar 4,6527
 • Euro 5,4829
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 13 °C
 • İzmir 18 °C
 • Adana 21 °C
 • Antalya 23 °C

'AKP başarılı okulları tasfiye ediyor’

'AKP başarılı okulları tasfiye ediyor’
Yarkadaş: “Proje Okul adı altında, en başarılı okullar hedefe konuldu.’’

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, ‘’Proje Okul’’lara itiraz eden velilerle birlikte basın açıklaması yaptı. CHP’li vekil,  ‘’ Bu ülkede imam ve hatip ihtiyacı varsa, onları yetiştiren yeterli sayıda okul var. Sizin derdiniz, imam ve hatip yetiştirmek değil; çağdaş, laik, bilimsel eğitim veren okulların kökünü kazımak ve onları tasfiye etmektir’’ dedi. 

VELİLERDEN PANKARTLI TEPKİ

‘’AMACINDAN UZAKLAŞTIRILDI’’
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanan yaklaşık 150 kişilik bir toplulukla birlikte toplantı düzenleyen CHP’li Yarkadaş, proje okullara neden itiraz ettiklerini ifade etti. Yarkadaş, Proje Okullar’ın meclise getirilme amacından koparıldığını belirterek şöyle konuştu: 

“AKP iktidarı proje okullar adı altında kendi gerici anlayışını tüm okullara dayatmak istiyor. Dün, bir internet sitesine bir video yansıdı. Kabataş Lisesi’nin müdür yardımcısı, artık her okulun İmam Hatip Okulu olması gerektiğini ve bunun vaktinin geldiğini söylüyor. 

Bu pervasızlığın uygulamadaki yansıması, proje okullardır. Proje Okullar iktidar tarafından partimize getirildiğinde, bunun kanun teklifi olarak geçmesi isteniyor ve başarısız okulların eğitim düzeyinin yükseltileceği; çalışmanın bunun için yapıldığı söyleniyordu. Bu kanun teklifi meclise getirildiğinde biz o dönem de itiraz ettik. AKP’nin amacının, laik, çağdaş ve bilimsel eğitim veren okullar ile Atatürkçü, demokrat yurtsever öğretmenleri tasfiye etmek istediğini söyledik.’’EN BAŞARILI OKULLAR HEDEFTE!
AKP’nin en başarılı okulları tasfiye etmeyi amaçladığını belirten Yarkadaş, sözlerini şöyle sürdürdü: 

‘’AKP 2014 yılından beri başladığı bu projeyi devam ettiriyor. 2015 yılında ise bu projeyi hızlandırdı. Başarısız okulları proje okul adı altında yeni bir uygulamaya sokacaklarını söylediler. Şimdi ise, Türkiye’de yapılan tüm sınavlarda en başarılı olan okulları ve öğrencileri hedefe koydular. Bununla da yetinmediler; öğretmenleri sürgün ettiler. Öğrenciler tam dört haftadır, ders göremiyor, dersler boş geçiyor; ders kitapları dağıtılmıyor. ‘’

KILIÇDAROĞLU – YILDIRIM GÖRÜŞMESİ
Başbakan Binali Yıldırım’ın konuya ilişkin verdiği sözü tutmadığını da belirten Yarkadaş, Kılıçdaroğlu ile Yıldırım arasındaki görüşmeyi ise şöyle anlattı: 

‘’Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Binali Yıldırım ile bu konuyu bizzat görüştü. Buradaki ailelerimizin isteği üzerine gerçekleşen görüşmede, Binali Yıldırım, sayın genel başkanımızın bizzat takipçisi olduğu proje okullara ilişkin açıklama yaptı. Yıldırım, (Biz sadece birkaç okulda proje uygulaması yapacağız, diğerleriyle ilgili olarak bilgim yok) cevabını verdi. İktidar her zamanki tavrını gösteriyor ve yaptığını savunamıyor.’’

DANIŞTAY KARARINI HATIRLATTI
Danıştay’ın Proje Okullara ilişkin verdiği kararı hatırlatan Yarkadaş, Anayasa Mahkemesi’ne de çağrı yaptı. CHP’li vekil şunu söyledi: 

‘’Şu anda proje okullar, Danıştay’ın verdiği karar üzerine AYM’ye taşındı. Normal bir hukuk devletinde, bu kararın hemen ardından, uygulamanın durdurulması gerekir. Danıştay, bakana kafasına göre öğretmen atama yetkisi verilmesinin keyfi ve hukuk dışı olduğunun altını çizdi. AYM’nin bu konuyu hemen gündemine alması ve uygulamayı durdurmalıdır. Ne yazık ki; Danıştay’ın bu kararı uygulanmıyor. 

Bakanların kimi atadıklarını, nasıl öğretmenler atadıklarını, dün internete düşen videoda gördük. Kabataş Lisesi Müdür Yardımcısı, her yerin İmam Hatip olması gerektiğini söylüyor. Proje Okulların içine orta öğrenimi yerleştirerek, tüm okulları İmam Hatip’e çevirmek istiyorlar. AKP, böylece ideolojik bir hegemonya kurmak istiyor.’’

TEK TİP YEĞİTİM DAYATILIYOR
AKP’nin Proje Okul adı altında tek tip bir eğitim düzenini dayattığını belirten CHP’li vekil, sözlerini şöyle sürdürdü:  

‘’Biz her yerin İmam Hatip’e çevrilmesine karşıyız. Bunu açıkça ifade ediyoruz. Bu ülkede imam ve hatip ihtiyacı varsa, onları yetiştiren yeterli sayıda okul var. Sizin derdiniz, imam ve hatip yetiştirmek değil; çağdaş, laik, bilimsel eğitim veren okulların kökünü kazımak ve onları tasfiye etmektir. 

Türkiye’nin en başarılı okullarının öğretmenlerini, norm kadro fazlası var diyerek sürgün edemezsiniz. CHP olarak,  AKP’nin eğitimi dinselleştirme, eğitimi laik özünden koparma; herkesi kendisine benzetme ve herkesi kendisi gibi düşünmeye zorlayan eğitim anlayışına karşı direniyoruz, direneceğiz!

Bu konuda, AKP medyasının uydurduğu yalanlara ve bizleri hedef göstermelerine karnımız tok. Onları önemsemiyoruz. Bizim önemsediğimiz tek bir şey var: Bu ülkenin çocuklarının, laik, çağdaş, bilimsel bir eğitimle geleceğe hazırlanmasıdır…  Şu an, ne yazık ki bu anlayıştan uzaklaşıldı. Eğitim,  proje okul adı altında yeniden tasarlanıyor ve tüm okullar imam hatipe çevriliyor.’’ 

AYM SÜRECİNİ TAKİP EDİYORUZ
Proje Okullara karşı CHP’nin tutumunun net olduğunu belirten Yarkadaş, ‘’Biz AYM’deki süreci de takip ediyoruz. 11 milletvekilimiz, bu konuyla ilgili olarak görevlendirildi. Milletvekili arkadaşlarımız gereken her türlü adımı atıyoruz. Şu bilinsin ki; AKP Türkiye’ye tek tip bir yaşam tarzını dayatamayacak ve bunda hiçbir zaman başarılı olamayacak. Bakan istediği okula, istediği öğretmeni atayamaz.’’

MESLEKTAŞLARINA ÇAĞRI YAPTI
Medyadaki meslektaşlarını da seslenen CHP’li vekil, gazetecilerin konuya duyarlı olmasını istedi. Yarkadaş, gazetecilere şöyle seslendi: 

‘’Proje Okullar, AKP’nindir… Proje okullar, Türkiye’nin her yerini AKP’lileştirme ve AKP’ye uygun bir hale getirmeyi amaçlıyor. Bu proje, sadece buradaki aileleri değil, herkesin çocuklarını hedef alıyor.  Medyadaki arkadaşlarım, buradaki tepkileri yansıtın ve ülkemizin gericileştirilmesine itiraz edin.’’

Öte yandan, aileler, Proje Okullara neden karşı çıktıklarını anlatan bir açıklama yaptıktan sonra, projenin durdurulmasını istediklerini içeren dilekçeyi yetkililere teslim ettiler. 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)