• BIST 116.856
 • Altın 160,984
 • Dolar 3,7699
 • Euro 4,6154
 • İstanbul 4 °C
 • Ankara 0 °C
 • İzmir 2 °C
 • Adana 9 °C
 • Antalya 9 °C

AKP, Cumhuriyet ve Türkiye için açık tehdit haline geldi!

AKP, Cumhuriyet ve Türkiye için açık tehdit haline geldi!
ABC / Günün Analizi

Türkiye tarihsel bir dönemeçten geçiyor.Toplum, sonuçları 21'inci yüzyıldaki yürüyüşümüzü belirleyecek kaçınılmaz bir hesaplaşmaya doğru sürükleniyor.

Ülke, ya yeniden Ortaçağ karanlığına yuvarlanıp yitip gidecek ya da geçen yüzyılın başında çıktığı aydınlanma yolculuğuna devam edecek. İkilem budur.

İsterseniz önce, son 14 yılda neler olduğuna, toplumun ve ülkenin nasıl şekillendirildiğine -bir boyutuyla- kısaca bakalım; AKP iktidarı veTayyip Erdoğan’ın belki de en büyük başarısı, kötülüğü toplumsallaştırma becerisidir. Bu ülkede kötülüğün, hoyratlığın, ilkelliğin, yağmanın, talanın toplumsal temelini genişletmesidir. Yani kötülüğe, yobazlığa, ilkelliğe, cehalete, yağmaya ve yolsuzluğa toplumun önemli bir kesimini ortak etmesidir.

Çıplak gözle bile görüp her günyaşamın içinde tanık olduğumuz gibi, toplumun dokularına riya, ikiyüzlülük ve ahlaksızlık siniyor. GericilikTürkiye’yi karartıyor, çürütüyor.

Ülke, Pakistanlaştıkça, dahası kıytırık bir Körfez Emirliğine dönüştükçe kalkınacağını, büyüyeceğini ve gelişeceğini sanmak gibi bir akıldışılığa sürekleniyor.

Oysa dünyada daha dinselleştiği, her yeri cami ya da din okulu (medrese veya imam hatip) ile doldurduğu için, gelişen, refah üreten ve demokratikleşen tek bir ülke bile bulunmuyor. İslam dünyası derin bir karanlık içinde kıvranıyor, acı çekiyor. Dünyada kendi Ortaçağı aşan bir tek Müslüman ülkenin bile bulunmaması, hiç bir şekilde  tesaadüf oluşturmuyor. Bu genel tablonun dünyadaki tek istisnası olan Cumhuriyet Türkiye’si ise, uğradığı büyük ihanetin sonuçlarını yaşıyor, yıldızı kararıyor ve çöküyor.

Siyasal islamcılar, 200 yıllık aydınlanma ve modernleşme tarihi ve birikimi olan bu ülkeyi, Cumhuriyet Türkiyesi’ni, büyük bir kin ve intikam duygusuyla histerik şekilde attıkları tekbirler eşliğinde boğazlıyor.

Erdoğan ve AKP, kitle tabanını genişlettiği kötülüğün adına ise, “milli irade” diyor. Ancak, aynı Erdoğan ve AKP sadece kendisine oy verenleri “millet” sayıyor. Kendilerine destek vermeyen ve muhalefet eden toplum kesimlerini ise “milli irade” ve dolayısıyla milletin bir parçası saymıyor. İki yüzlülük ve takiye her yeri kuşatıyor, ahlaksızlık genel bir kural ve iktidar yöntemi haline geliyor.

Erdoğan ve AKP’ye destek veren toplum kesimleri arasında yoksulların ya da alt sınıflara mensup kesimlerin bulunması bu kötülüğün niteliğini değiştirmiyor. Tam tersine bu durum kötülüğü ilkel bir saldırganlığa dönüştüren rol oynuyor.

Erdoğan ve siyasal islamcı iktidarı yoksulluğun, dışlanmışlığın, kenara itilmişliğin yarattığı öfkeyi, insanlığın ilerici birikimine, akılcı ve bilimsel değerlere, Cumhuriyetin ve modernitenin kazanımlarına yönelik bir düşmanlığa dönüştürüyor. Böylece, yoksulluk ve dışlanmanın gerçek nedenlerini de gizliyor. Eşitsizlik ve adaletsizliklerin üzerini "yeşil" bir şalla örtüyor. 

Diğer taraftan, daha önce de vurguladığımız gibi, Erdoğan ve AKP, eski dinci ortaklarının kalkıştığı 15 Temmuz askeri darbe girişiminin yarattığı krizi, kendi hedeflerine uluşmak için fırsata çevirmeye çalışıyor. Kötülüğü kurumsallaştıracak bir rejimi kurmaya yöneliyor. 

Üstelik AKP bunu, muhalefet partilerini, “darbeye karşı demokrasi cephesi” ya da “Yenikapı Mutabakatı” gibi artık birer sahtekarlık olduğu tartışma götürmeyen siyasi manevralarının arkasına takarak yapıyor.

“Darbecileri tasfiye ediyoruz” gerekçesiyle dinci olmayan muhalifleri de temizlemeye kalkışan AKP iktidarı, gerçekte 15 Temmuz darbesinin hem nedeni hem de suç ortağıdır. Cumhuriyetçileri tasfiye ederek, sonradan darbeci olacak  siyasal islamcı kadroları terfi ettiren, kritik görevlere getiren, devleti kuşatmalarını sağlayan AKP iktidarıdır.

AKP iktidarı,Türkiye ve Cumhuriyet için artık açık bir tehdit haline gelmiştir.

Bu nedenle, cumhuriyeti demokratik temellerde yeniden kurmanın yolu, öncelikle AKP iktidarından kurtulmaktan geçiyor.

Keskin Kalem

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Diğer Haberler
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : +90 212 963 1051 (pbx)