• BIST 116.603
 • Altın 172,438
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 11 °C
 • İzmir 16 °C
 • Adana 20 °C
 • Antalya 19 °C

'AKP dış politikada cinnet geçiriyor'

'AKP dış politikada cinnet geçiriyor'
CHP Hatay Milletvekili, TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi, CHP PM Üyesi Avukat Mevlüt Dudu’nun Türkiye’yi savaşın eşiğine getiren gelişmelere tepki gösterdi.

CHP Hatay Milletvekili, TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi, CHP PM Üyesi Avukat Mevlüt Dudu’nunaçıklaması şöyle:

Cumhuriyet döneminde, ulusal, bölgesel ve konjonktürel gelişmelerin yanı sıra tarihi arka plan ekseninde geliştirilen akılcı Türk dış politikası, AKP’nin maceracı yaklaşımı ile ülkemizi “ürküten yalnızlığa” şimdi de Ortadoğu savaşının cephesi olma riski ile karşı karşıya getirmiştir. Türk dış politikası ABD ile ilişkilerden Avrupa ülkeleri ile ilişkilere, Ortadoğu’dan Uzak Asya’ya kadar her adımı ilmek ilmek örülmüş hassas dengelere ve Türk ulusal çıkarına dayandırılmışken, şimdi Suudi Arabistan ve Katar’ın kuyruğunda mezhepçi bir çöl siyasetine teslim olmuştur!

Kurtuluş Savaşı’nın ardından ulusal ve savunulabilir sınırlar içinde modern Türk ulus devletini kurmayı başaran Atatürk’ün askeri ve siyasi dehası, bugün borçlu olduğumuz özgürlüğün mayasını Cumhuriyet ile güçlendirmiştir. Gerek Kurtuluş Savaşı gerekse Cumhuriyet süresi boyunca tüm meşruiyetini “hukuka bağlılık” ilkesine dayandıran Atatürk,  diplomaside de barış için kapıyı her zaman açık tutmuştur. “Savaş kaçınılmaz ve yaşamsal olmalıdır. Milletin hayatı söz konuş olmadıkça savaş bir suçtur” diyen Atatürk, dış politikada hiçbir zaman romantik ve serüvenci bir çizgi izlememiştir. Bir Ortadoğu uzmanı olan Lenczowski’nin deyişiyle “ülkesinin askeri ve siyasi gücünün sınırlarına uygun gerçekçi ve ılımlı bir dış politika” gütmüştür.

Maalesef 2003 yılından bu yana iktidarda olan AKP, Atatürk çizgisinden koparak, maceracı ve mezhepçi bir eğilime yönelmiş ve ülkeyi topyekûn uçuruma sürükleyen kararlar almaya başlamıştır. AKP, Suudi Arabistan ile kara harekâtının kodlarını vermeye başlamıştır. Şu anda gizlense de Suudi Arabistan uçaklarının IŞİD ile mücadele adı altında Adana İncirlik Üssü’ne geldiği belirtilmektedir. Halep koridorunu kesen PYD, kritik Minnig Hava Üssü’nü ele geçirip,  batıya yöneliyor. Doğudan da Celabrus’a doğru uzanan PYD’ye Rusya havadan destek veriyor. Azez yakınlarındaki Maranaz’da konuşlu YPG güçlerini Fırtına obüsleri ile vuran Türkiye, adeta Rusya’nın ekmeğine yağ sürmektedir. Şu anda vekaletler savaşı üzerinden yürüyen Suriye krizi,  şimdi Türkiye’yi içine alan çok tehlikeli bir eşiğe gelmiştir. PYD’ye açık açık destek veren ABD, Rusya’nın olası bir müdahalesinde Türkiye’nin arkasında olmayacağı mesajı vermektedir. NATO’nun da Suriye cehenneminden uzak durduğu ve olası bir savaşta Türkiye’yi yalnız bırakacağı sinyalleri gelmektedir.

 TEZKERE AKP’YE MEŞRUİYET VERMİYOR

8 Eylül 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan tezkere ise AKP’ye olası bir savaşta sınır ötesi harekat için yetki vermemektedir. Tezkerede, “Türkiye’nin ulusal güvenliğine yönelik terör tehdidi ve her türlü güvenlik riskine karşı uluslararası hukuk çerçevesinde gerekli her türlü tedbiri almak, Irak ve Suriye’deki tüm terörist örgütlerden ülkemize bundan sonra da yönelebilecek saldırıları bertaraf etmek için TSK’nın gerektiği taktirde sınır ötesi harekat yapması” hükme bağlanmaktadır. Tezkerede; özellikle “DEAŞ ve benzeri terör örgütleriyle müdahale için uluslararası koalisyon bünyesinde Türkiye’nin de iştirak ettiği faaliyetlerin sürdürülmesinin önemi” vurgulanmaktadır. Suudi Arabistan öncülüğündeki hareketin ise “uluslararası hukuk ve uluslararası koalisyon” açısından bir niteliği bulunmamaktadır. Bu yüzden tezkeredeki “uluslararası hukuk” şartı karşılanmamaktadır.

 Suudi Arabistan ve Katar bloku ile hareket eden Türkiye, bu hamlesiyle uluslararası meşruiyetten uzaklaşmakta, milletin bekası ve vatanın bütünlüğü ile adeta kumar oynamaktadır. Türk ulusal çıkarları, adeta sırat köprüsünden geçmektedir. Böyle bir kumarda, ne Suudi Arabistan ne Katar’ın aldığı hiçbir risk bulunmamaktadır. Uçağının düşürüldüğü günden bu yana Türkiye’den intikam almak isteyen Rusya ise Suriye sınırında pusuda beklemekte, adeta ülkemizi savaşa sürükleyecek tahrik operasyonları yapmaktadır.

AKP’ye buradan sesleniyoruz. Bizi dinlemiyorsanız, sizin yani AKP hükümetinin ilk Dışişleri Bakanı olan Yaşar Yakış’ ı dinleyin. Bakın Yaşar Yakış ne diyor:

“Uçağı düşürülen Ruslar, Ankara’ya ağır bir karşılık vermek için Türk askerinin Suriye’ye girmesini bekliyor. Rusya, Ortadoğu’da kalıcı olmak istiyor. PYD Ve IŞİD tehdidi köpürtülüp, Türkiye’yi Suriye’ye çekmeye çalışan devletlerin olduğunu görüyorum! TSK; Suriye’ye girerse, dünya müdahaleyi kabullenmez. NATO, bizi savunmayabilir. ABD; Kıbrıs’ta olduğu gibi Türkiye’yi yalnız bırakabilir. Türk askeri cephede bozguna uğrarsa, Suriye Hatay’ın kendisine ait olduğu konusunu yeniden gündeme getirebilir. Dimyat’a pirince giderken, evdeki bulgurdan olabiliriz.”

Hatay’ı her zaman Misak-ı Milli içinde tutan Atatürk,  “Kırk asırlık Türk yurdu düşman elinde esir kalamaz” demiştir. Türkiye ve Fransa ile yapılan anlaşmanın ardından 1939’da Hatay Türk Devleti Meclisinin oy birliği ile aldığı kararın ardından Hatay, Türkiye’ye katılmıştır.

Sayın Yaşar Yakış’ın da işaret ettiği gibi Türkiye’yi tehlikeli bir savaşın cephesi haline getirebilecek gelişmeler, Büyük Suriye İdeolojisi’nin temel gündem maddesi olan Hatay açısından da yeni tartışmalar çıkarabilecektir. Söz konusu vatansa gerisi teferruattır. Tüm bu şartlar altında birinci vazifemiz Türkiye’yi uçurumun kenarından kurtaracak adımları atmaktır. AKP hükümetine buradan sesleniyoruz; cinnet hali geçiren yaklaşımlarınızı terk ederek, kan ve alın teriyle kurulmuş 92 yıllık Cumhuriyet’i savaş ruletine atmayın!

Hukuktan, Anayasa’dan saparak, aldığı her kararda ülkesinin değil, Başkanlık hayali kuran Recep Tayyip Erdoğan’ın kişisel çıkarlarını gözeten AKP, bir gün kendi yarattığı cehennemde kavrulacağını ve millet kararıyla tasfiye olacağını unutmamalıdır.

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)