• BIST 103.328
 • Altın 193,733
 • Dolar 4,6527
 • Euro 5,4829
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 17 °C
 • İzmir 24 °C
 • Adana 24 °C
 • Antalya 24 °C

AKP iktidarı ulusal bilinci yok etmeyi misyon edindi

Hasan GÜNEŞ

 Ulusal bilincin aşınmasında neoliberalizimin etkisi tartışılamaz, kuşkusuz. Neoliberalizim bireyci kültürü aşılayarak bireyleri ulus-ötesi varlıklar olarak görme eğilimindedir. Özellikle; ulusal bilinç AKP’nin yürürlüğe koyduğu neoliberal müfredat proğramı ile hız kazanmıştır.

Böyle bir sonuç bizi şaşırtmamalıdır. Gerçekten, küresel güçleri ulus-devletleri yok edip; çıkarlarını korumak ve sürdürmek istemektedirler. Bu durumun sağlanmasında da küresel güçler tarafından AKP iktidarları yerli işbirlikçi olarak kullanıldı.

AKP iktidarları tarafından yürürlüğe konulan müfredat proğramı dikkatli bir biçimde incelendiğinde neoliberal düzene hizmet ettiği anlaşılacaktır.

Küresel güçler ve işbirlikçileri olan sağ iktidarlar tarafından bununla yetinmeyip çeşitli antlaşmalarla neoliberal düzene uygun olarak eğitim düzenimizi özelleştirme çabalarına giriştiler.

Küresel güçler, planlı düzene karşı yerelleşmeyi vurguladılar. Böylece, devletin küçültülmesini istediler.

Küresel güçler, yaşam boyu öğrenme, öğrenen toplum ve öğrenen örgüt sözcükleriyle, esas amaçlarına kılıf uydurdular.

Sözde, eğitim örgütlerinde demokratik katılımı arttıracağı söylemiyle okullarda toplam kalite yönetimini ileri sürdüler.

Oysa Toplam kalite yönetimiyle insan haklarını sağlama ve kendini gerçekleştirme ile ilgili olmayıp, okulun bir işletme gibi düşünülmesidir.

Küresel güçlerin dayatmaya çalıştığı yaşam boyu öğrenme; insanın beşikten mezara kadar öğrenmesi ile ilgili kavramlar, felsefi  anlamından soyutlanarak, ekonomik bir içeriğe dönüştürülüyor.

Yine, toplam kalite anlayışına göre, öğrenci, müşteri, okul, üretim yeri; öğretmen ise ustabaşı/teknisyen olarak görülmektedir.

Öğrenci ve veli müşteri olunca, bireyin kendini gerçekleştirmesi, özgürleşmesi, bireyleşmeyi ve katılımcı sorumlu yurttaş olması gibi eğitsel amaçlar ortadan kalkmaktadır. Eğitsel amaçlar, kapitalist amaçlara hizmet etmektedir.

Elbette,bu olumsuz gidişte de AKP’nin payı unutulmamalıdır.    

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)