• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 18 °C
 • İzmir 19 °C
 • Adana 23 °C
 • Antalya 19 °C

AKP Sözcüsü Çelik: Başkanlık sistemi gündeme geldi

Davutoğlu - Kılıçdaroğlu görüşmesi sonrası AKP Sözcüsü Ömer Çelik açıklama yaptı.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, CHP ile yapılan görüşmenin ardından yaptığı değerlendirmede, başkanlık sistemini karşılıklı tartışmak istediklerini söyledi.

AKP Sözcüsü Adana Milletvekili Ömer Çelik, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) basın toplantısı düzenledi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ GÜNDEME GELDİ

AKP’nin Uzlaşma Komisyonu'na verdiği yeni bir yönetim modeli olan başkanlık sisteminin Başbakan Davutoğlu tarafından gündeme getirildiğini belirten Çelik, “Bizim başkanlık sisteminden ne anladığımız, başkanlık sistemi çerçevesinde sadece etiket düzeyindeki tartışmaların verimsiz olduğu, içeriğe odaklanılması gerektiği, bizim başkanlık sistemi önerimiz ve CHP’nin parlamenter demokrasi önerilerinin karşılıklı olarak tartışılması gerektiği ve asıl odaklanılması gereken unsurun şu olduğunu; Türkiye’de temel hak ve hürriyetleri teminat altına alma konusunda, yargı bağımsızlığını temin etme konusunda, yargının tarafsızlığını temin konusunda, kuvvetler ayrılığını gerçekten kuvvetler ayrılığı düzeni haline getirme konusunda, denge ve denetim mekanizmaları güçlendirme, Parlamento'nun daha çok özne olmasını sağlama konusunda en önemlisi de halkın devlet yönetiminde yegane özne olmasını sağlayacak bir anayasal sistemin ortaya çıkması konusunda biz başkanlık sistemiyle bunun mümkün olacağını söyleyip önerimizi dile getirdik.” şeklinde konuştu. 

CHP’nin ise bunun parlamenter sistemle mümkün olacağını söylediğini belirten Çelik, şunları kaydetti: “Bundan sonrasında bu iki sistemden hangisinin veya başka önerisi olanlar varsa önerilerin hangisinin Türkiye’de gerçek anlamda kuvvetler ayrılığını sağlayacağını, gerçek anlamda Parlamento'yu özne yapacağını, gerçek anlamda halkın devletin sahibi olmasını sağlayacağını, gerçek anlamda yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını temin edeceğini, gerçek anlamda ileri demokrasilerdeki gibi denge denetim mekanizmalarını güçlendireceğini karşılıklı olarak tartışalım istiyoruz.”

"HDP'DEN RANDEVU İSTEDİK"

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, HDP randevusunun iptal edilmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Meclis'te olan her siyasi partiden randevu istediklerini belirten Çelik, “Çünkü o partileri halklar kurmuştur, halkın oy verdiği partiye halkımıza duyduğumuz saygı gereği, o partiye oy veren vatandaşlarımıza duyduğumuz saygıdan dolayı o partiden randevu isteriz. Bu sebeple HDP’den randevu istedik. Randevu istemenin sebebi diğer partilerle olduğu gibi halkın oy verdiği bir partiye duyulan saygıdır. Ama HDP yöneticilerinin anayasa gibi büyük bir meselede gayri ciddi bir tutum takınmaları, Türkiye’nin uluslararası ilişkilerinde önemli bir ihtilafta Türkiye’yi zedeleyici bir tutum almaları, sonra da genel başkanımıza, başbakanımıza yaptıkları saygısızlık da randevu iptalinin sebebidir. Yoksa biz hiçbir partiyi kategorik olarak dışlamıyoruz. Çünkü o partilere oy veren vatandaşlarımızın iradesine duyduğumuz saygı bunu gerektirir. Ama o partinin yöneticileri bu sorumluluğu taşımazsa onları muhatap almayız.” diye konuştu. 

Çelik toplantının ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, “Anayasa ile ilgili geçen dönem çalışmaları yarıda kalan komisyonun çalışmalarına devam edeceğini söylediniz. HDP ile ilgili üye verecekler mi nasıl bir sistem öngörülüyor?” sorusuna Çelik, şu cevabı verdi: “Böyle bir çalışma zemini çıktığı zaman bu AK Parti’nin inisiyatifinde değil bu meclis başkanımızın inisiyatifinde yürümesi gereken bir süreçtir. Meclis başkanının kendi takdirleridir nasıl bir davet yapacaklar nasıl bir çalışma yürütecekler. Bizim iktidar partisi olarak 1 Kasım seçimlerinden sonra olağan yerine getirmemiz gereken işlerimiz vardır. Bakanlar kurulunun kurulması, MYK ve MKYK’nın tazelenmesi. Bu çerçevedeki takvim bittikten sonra anayasa görüşmeleri başlamış oldu. Biz iktidar partisi olarak diğer partilerle görüşmemizi tamamlayacağız. Burada ortaya çıkan iradeyi geçmişteki yöntem gibi değerlendirilecektir. Biz her siyasi partiden randevu isteriz mecliste olan. Çünkü o partileri haklar kurmuştur, halkın oy verdiği partiye halkımıza duyduğumuz saygı gereği o partiye oy veren vatandaşlarımıza duyduğumuz saygıdan dolayı o partiden randevu isteriz. Bu sebeple HDP’den randevu istedik. Randevu istemenin sebebi diğer partilerle olduğu gibi halkın oy verdiği bir partiye duyulan saygıdır. Ama HDP yöneticilerin anayasa gibi büyük bir meselede gayri ciddi bir tutum takınmaları, Türkiye’nin uluslararası ilişkilerinde önemli bir ihtilafta Türkiye’yi zedeleyici bir tutum almaları, sonra da genel başkanımıza başbakanımıza yaptıkları saygısızlık da randevu iptalinin sebebidir. Randevu istenmesinin sebebi o partiye oy vermiş vatandaşlarımıza duyduğumuz saygıdır, randevu bunun için istenmiştir, randevu iptalinin sebebi ise partinin yöneticilerini, partinin tabanından bağımsız olarak değerlendiriyoruz bunu, genel başkanımıza ve başbakanımıza karşı, konuşulacak konunun ciddiyetine yakışmayacak bir yaklaşımla konunun içini boşaltacak bir söylem tutturmalarıdır. Yoksa biz hiçbir partiyi kategorik olarak dışlamıyoruz. Çünkü o partilere oy veren vatandaşlarımızın iradesine duyduğumuz saygı bunu gerektirir. ama o partinin yöneticileri bu sorumluluğu taşımazsa onları muhatap almayız.” 

Başka bir gazetecinin, “Uzlaşma komisyon bundan sora 60 maddenin üzerine mi konulacaklar üzerine mi çalışacak? Bir önceki komisyonda bir sorun vardı. Bütün maddelerde oybirliği şartı aranacak mı? Liderlerin tekrar bir araya gelmesi söz konusu olabilir mi? MHP ile bir uzlaşı olmazsa, CHP ile yola devam eder misiniz?" sorusu üzerine Çelik, şöyle konuştu: “Şu aşamada takvimimize ve gündemimize bakalım. Gündemimiz 4 Ocak'ta MHP ile görüşeceğiz. Bütün bu gündem maddeleri ve kuşkusuz başka gündemleri de var MHP ile görüşülecek. MHP gibi Türk siyasi tarihinde önemli bir misyona sahip partinin anayasa çalışmaları içinde yer alması son derce kıymetlidir. Kuşkusuz, geçmişteki çalışma yönteminin bir takım mahsurları odu. Siyasi partiler eşit üye vereceklerdir o komisyona geçmişte öyle kurgulandığı için komisyon ama belki de o zaman daha sonra yapılan bir çalışmayla iki partinin uzlaştığını, onları kırmızı çizip, üç partiyi yeşil çizip bir şema çıkarmışlardı, görülüyor ki, bizim partide yaptığımız toplantılarda anayasa konusunda 23 büyük 15’e yakın küçük toplantı yapmıştık. Meclis’teki komisyonda tam bir mutabakat sağlanması böyle bir çalışmayı imkansız kılıyor. Böyle bir çalışmayı her siyasi parti değerlendirecektir. Yeni modellerin önerilmesi, yeni yöntemler üzerinde durulabilir. Dünyada da farklı yöntemler var. TBMM'nin idare teşkilatı, buradaki memurlar bu konudaki müktesebata hakimler. Kuşkusuz onlar yeri geldiği zaman bu müktesebatı sunacaklardır. Liderler düzeyindeki görüşme trafiği açıktır. İhtiyaç duyulduğu zaman görüşülür.” 

AB MESELESİ

Görüşmede ele alınan ikinci konunun Avrupa Birliği meselesi olduğunu anlatan Çelik, “AB meselesi konusunda AK Parti iktidarlara döneminde bir devlet politikası haline gelmiştir. Avrupa Birliği’nin mevzuatla ilgili taleplerini gerçekleştirme konusunda Avrupa Birliği’ne tam üyelik perspektiflerinin gereklerini yerine getirme konusunda Türkiye AK Parti hükümetleri döneminde ciddi bir performans göstermiştir. Bu konudaki vizyonumuzun, bu konudaki kararlılığımızın yeni dönemde de devam edeceği vurgulandı. Bu konuda Kılıçdaroğlu da AB’ye tam uyum konusunda gerekirse fasılların açılmasını beklemeden Türkiye’nin mükellefiyetlerini yerine getirmesi konusunda gereken desteği vereceklerini ifade ettiler.” diye belirtti. 

İÇTÜZÜK

İç tüzüğün değişmesi konusunda da bir ortak iradenin ortaya çıkması gerektiği konusunda bir anlaşma zemini ortaya çıktığını ifade eden Çelik, “Vize muafiyeti meselesinde bu ziyaret vesilesiyle CHP’nin desteğini talep ettik. Kendileri AB çerçevesindeki Türkiye’nin AB’ye uyumu çerçevesindeki AB ile ilişkilerin gerçekleştirilmesi çerçevesindeki genel yaklaşımları noktasında bu konuda da değerlendirmede bulunacaklar. Bundan sonra MHP ile görüştükten sonra tablo daha geniş bir perspektiften ele alınmış olacak, daha geniş bir şekilde değerlendirilmiş olacak. Biz başkanlık sistemi konusundaki görüşümüzü ifade ettik, onlar parlamenter sistem konusundaki görüşlerini ifade etti. Tartışmamız gerek konu bu sistemleri etiket düzeyinde ya da tabela düzeyinde tartışmak değildir, önemli olan bu sistemlerden hangisinin kuvvetler ayrılığını temin edeceğini, yargı bağımsızlığını, yargı tarafsızlığını gerçekleştirebileceğini, Anayasa'nın bir hukuki metin olduğu kadar siyasi bir metin olduğunu da düşünürken bu çerçevede şunu düşünmemiz gerekiyor; halkın daha özne olduğu, halkın siyasetin ve devletin sahibi olma iradesinin altının daha çok çizildiği ve hukuken güçlendirildiği bir anayasal yazılımın nasıl ortaya çıkarabiliriz buna odaklanmamız gerektiği konusunu düşünüyoruz.” açıklamasında bulundu.

"Görüşmede Suriye, Rusya olmak üzere terör konuşuldu mu" sorusuna Çelik, “Kuşkusuz. İki genel başkan bir araya geldiği zaman bunlarda konuşulur. Ama ana mevzular bunlardı. Diğer mevzulara karşılıklı olarak değinildi. Kılıçdaroğlu’nun yaklaşımları oldu, Başbakanımızın kendisine bilgi vermek istediği hususlar oldu. Bunlar her bir araya gelişlerde verimli oluyor.” dedi. 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)