• BIST 103.235
 • Altın 197,827
 • Dolar 4,7171
 • Euro 5,5018
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 25 °C
 • Adana 27 °C
 • Antalya 24 °C

AKP Suriye’ye yönelik bir kara saldırısının altından kalkamaz

AKP Suriye’ye yönelik bir kara saldırısının altından kalkamaz
ABC Gazetesi Ortadoğu Temsilcisi Ömer Ödemiş, Türkiye'nin Suriye'ye yönelik kara harekatı tehditlerini yazdı.

Ömer Ödemiş / HABER ANALİZ - Türkiye’nin Suriye’ye karadan askeri harekât düzenlemesi yineden gündeme getiriliyor. Suriye ordusunun bölgedeki kazanımlarının arttığı, ilerlemesinin hızlandığı her dönemde benzer iddialar hep gündeme getirilmiştir. AKP’nin bir Suriye hayali hep olmuştur. Bu hayalden dolayıdır ki, yüz binlerce katilin Suriye topraklarına girişine olanak sağlamış, bu katillere lojistik destek vermiştir. 5 yıldır tüm kirli yöntemleri kullanarak alenen ortasında olduğu Suriye savaşında, asla fiili bir girişime kalkışmamış, dolaylı yöntemlerle yetinmek durumunda kalmıştır.

5 yıl içerisinde ABD ve diğer müttefiklerini, Katar ve Suudi Arabistan gibi gerici ortaklarını Suriye’ye askeri bir müdahale için değişik zamanlarda ikna etmeye çalışmış, ancak bir türlü başarılı olamamıştır.

ABD'NİN ACI TECRÜBELERİ

ABD kendi silahlı güçlerinin Irak'ta yaşadığı tecrübeyle, Suriye sahasına girmesine asla taraf olmamış, eğer böyle bir müdahale kaçınılmaz olacaksa bunu Türkiye’nin yapması gerektiğini ileri sürmüştür.

AKP ise Suriye sahasındaki bir savaşta tek başına yer almaktan hep kaçınmış, girişinin ve kalışının bedellerini hep düşünmek zorunda kalmıştır. Giriş bir biçimde yapılsa bile çıkışın faturasının çok ağır olacağını hep bilmiş ve ona göre temkinli davranmıştır. Suriye ile bir savaşı, iç dinamikleri hareketlendirmek için ara ara kullanmış ancak öteye gidememiştir.

Suriye’nin çok daha yorgun olduğu, terörist saldırılardan bunaldığı dönemlerde bile böylesi kara saldırısına cesaret edemeyen AKP iktidarının, Rusya’nın yoğun askeri gücüyle Suriye sahasında yer aldığı bir süreçte böylesi bir savaşa kalkışması hiç mümkün görünmüyor.

Rusya, Suriye hava savunma sisteminin güçlendirmekle kalmamış, hava gücünü de yüz kat güçlendirmiştir. Askeri varlığıyla açıkça savaş içerisinde yer almış, bölgedeki kazanımlarda önemli bir askeri rol üstlenmiştir. Tüm bunların yanı sıra Suriye topraklarına yapılacak bir saldırıda açıkça müdahalede bulunacağını ilan etmiştir.

NE ABD NE AKP, BUNU GÖZE ALAMAZ

Bu açıklamalardan sonra Suriye’ye karadan bir operasyona kalkışmak Rusya ile çatışmayı da göze almak demektir. Bunu ne ABD, ne de AKP göze alabilecektir.

CİHATÇILARA MORAL İÇİN İÇİ BOŞ BİR TEHDİT

Savaş çığırtkanlığı Suriye sahasında, özellikle de Halep bölgesinde sıkışan ve teslim olmak ya da imha edilmek durumuyla karşı karşıya kalan, AKP müttefikleri cihatçı güçlere moral, motivasyon vermeye dönüktür. Aynı zamanda Suriye ve Rusya askeri hareketliliğini savaş tehdidi seslendirmesiyle, zayıflatmayı hedeflemektedir. Diğer bir ifadeyle içi boş bir tehdittir. AKP, sonuçları önceden belli bir yenilgiye bu kadar cesaretle giremez.

BM ONAYI OLMADAN MÜDAHALE RİSKLİ

Suudi Arastan'a ait 20 uçağın İncirlik Hava Üssüne gelmesinin, koalisyon güçlerine destek amacı ile olduğu belirtiliyor.  Bu güçlerin varlığı siyasetendir. Açık askeri bir savaş gücü değildir. Bu gücün bir yılı aşkın bir süredir, sözde IŞİD operasyonlarının sonuçları da ortadadır. IŞİD’in askeri varlığına karşı ciddi bir zarar veremeyen, geriletemeyen bu yapının açık savaşta yer alması düşünülemez. Kaldı ki, Suriye topraklarına açık askeri müdahale için BM Güvenlik Konseyinin onayı gereklidir. Bu onay olmadan yapılacak bir müdahale ciddi siyasi ve askeri sonuçlar doğuracaktır.

SAVAŞ ÇIĞIRTKANLIĞI İÇ POLİTİKAYA YÖNELİK

AKP yöneticileri Suriye ile savaş çığırtkanlığıyla iç politikadaki sıkıntıları ile Kürt sorunundaki tıkanma ve saldırganlıklarının sonuçlarını geçiştirmeye çalışıyor. AKP’nin Suriye politikası iflas etmiştir. AKP Suriye'de yenilmiştir. Kuşkusuz bunun sonuçları olacaktır. AKP bu sonuçlardan kurtulma telaşıyla, savaş çığırtkanlığına kalkışmaktadır. Çırpınması boşunadır. Bu savaşta yaşamını yitiren yüz binlerce insanın kanı AKP’nin ellerine bulaşmıştır. Kirli savaşta kullandığı uluslararası hukuka aykırı yöntemlerle bir yargılanmak durumunda kalacaktır. Bundan kaçarı yoktur.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   İlgili Haberler
   Diğer Haberler
   1234567
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : +90 212 963 1051 (pbx)