• BIST 117.651
 • Altın 166,968
 • Dolar 3,9253
 • Euro 4,8117
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 15 °C
 • İzmir 17 °C
 • Adana 19 °C
 • Antalya 17 °C

AKP’li belediyeden asgari ücret oyunu

AKP’li belediyeden asgari ücret oyunu
Ankara Mamak Belediyesi, asgari ücretin yüzde 30 fazlası maaş verdiği güvenlik görevlilerine “Yüzde sıfır zammı kabul ediyorum”yazılı belge imzalattı.

AKP iktidarının asgari ücreti yüzde 30 artırması AKP’li belediyelerin ‘hesaplarını’ bozdu.

Ankara Mamak Belediyesi, asgari ücretin yüzde 30 fazlası maaş verdiği güvenlik görevlilerine “Yüzde sıfır zammı kabul ediyorum”yazılı belge imzalattı. Gerekçe olarak da “Bu iş için ayrılan ödenek tutarları aşılacak, aynı zamanda kamu zararı da oluşacaktır” denildi.

Sözcü'de yer alan Veli Toprak imzalı habree göre, skandal, AKP’li Mamak Belediyesi’nin güvenlik görevlisi olarak çalıştırdığı personele gönderilince ortaya çıktı. İki sayfalık ‘muvafakatname’de çarpıcı ifadeler yer aldı.

Yazının bir bölümü şöyle:

“Söz konusu ihaleye çıkılırken 2016 yılı bütçesinden bu hizmet alımı işi için ayrılan ödenek dikkate alınarak, ihale tarihinde yürürlükte olan asgari ücret (1.134) üzerinden yaptırılacak işin niteliği de dikkate alınarak, çalıştırılacak personelle için brüt asgari ücret veya asgari ücretin (yüzde 30) fazlası ücret belirlenerek ihaleye çıkılmıştır. 31 Aralık 2015 tarih ve asgari ücret komisyonun brüt asgari ücreti 1.647 TL olarak belirlenmiştir. Yani 2015 yılı sonu itibariyle uygulanmakta olan asgari ücrette yüzde 30’luk bir artış oluşmuştur. Asgari ücretteki bu artış oranının sözleşmede taahhüt edildiği gibi uygulanması halinde öngörülenin yüzde 30’nu aşan bir fiyat farkı oluşacaktır.

KAMU ZARARI OLUŞACAKTIR

Son 10 yılda asgari ücret oranları istikrarlı bir şekilde yaklaşık yüzde 6 oranlarından arttığından idare olarak bu veriler baz alınarak bu ihaleye çıkılmış ve hiçbir aşamada asgari ücretin yüzde 30’u aşan bir fiyat farkı ödeneceği öngörülmemiştir. Bu artış miktarı bütçe dengesini ciddi bir şekilde sarsacağı gibi idaremiz bütçesinden bu iş için ayrılan ödenek tutarları da ciddi bir şekilde aşılacaktır ve idaremizi aşırı ifa güçlüğüne düşürecektir. Aynı zamanda kamu zararı da oluşacaktır.

İhale sürecinin başladığı tarihte öngörülmeyecek, beklenmeyen olağanüstü bir durum, idaremiz ve yükleniciden kaynaklanmayan bir sebeple ortaya çıkmış olup; bu duruma göre sözleşmenin ifasının istenmesi dürüstlük kurallarına aykırı düşecek derecede idare aleyhine değişmiştir.”

‘YÜZDE 0 ZAMMI’ İMZALAYIN

Yazıda, 29 Ocak 2016 tarihinde Mamak Belediyesi ile güvenlik işini yapan Al Grup Güvenlik Hizmetleri arasında ek sözleşme yapıldığı hatırlatılarak, “Mamak Belediye Başkanlığı’nın insiyatifi ve Mamak Belediye Başkanlığı ile Al Grup Güvenlik firması arasında imzalanan ek sözleşmeye istinaden brüt asgari ücretin yüzde 0 fazlası ücretle çalışmayı kabul ediyorum” şeklindeki muvafakatnamenin imzalanması istendi.

İŞTE O MUVAFAKATNAME

İşçilere imzalatılan yazı şöyle:

“Mamak Belediye Başkanlığına ve çalıştığım Al Grup Güvenlik Hizmetleri şirketine bu konuda muvafakatta bulunduğumu Mamak Belediye Başkanlığı ile AL Grup Güvenlik Hizmetleri şirketine geçmişe dönük tam olarak gayrikabili rücu ibra eylediğimi, fazlaya ve faize dair her türlü talep ve dava hakkından gayrikabili rücu feragat ettiğimi hür irademle beyan ederim. Bu konuda sonradan hak talebinde bulunmayacağımı, maaş düşüşünden dolayı etkilenen sosyal haklarımın da aldığım en son ücret üzerinden hesaplanacağını bildiğimi ve bu konuda da muvafakatta bulunduğumu beyan ederim.”

1-007.jpg2-005.jpg

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)