• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 9 °C
 • İzmir 16 °C
 • Adana 15 °C
 • Antalya 14 °C

AKP'nin adaleti: Başörtülü 'olumlu imaj' başörtüsüz kadına ters kelepçe

Manisa'da FETÖ operasyonunda başörtülü kadınlara kelepçe takılması üzerine, il emniyet müdürü görevden alındı. Oysa bugüne kadar pek çok kadın, hem de ters kelepçe ile yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı ama hiç bir polis hakkında işlem yapılmadı.

Manisa’daki ‘paralel devlet yapılanması’ operasyonunda başörtülü kadınların kelepçelenmesi uygulamasından, olayın AKP’ye olumsuz yansıması üzerine dün vazgeçildi. Sağlık kontrolüne sevk edilen şüphelilerin, başörtülü oldukları için kelepçesiz götürüldükleri görüldü. Muhafazakâr kesimden gelen tepkiler üzerine sadece kadınlara değil, erkeklere de kelepçe takılmadığı görüldü.

Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yaklaşık bir yıldır sürdürdüğü ’paralel devlet yapılanması’ iddiası ve ’Fethullahçı Terör Örgütü’ (FETÖ) soruşturması kapsamında, önceki gün de aranan dokuz kişi arasında bulunan R.K. isimli kişi gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında sekiz şüphelinin daha arandığı kaydedildi. operasyonda, aralarında doktor, avukat, işadamı, eğitimci, müteahhit gibi çeşitli meslek gruplarından kişilerin bulunduğu 26 kişi daha önce gözaltına alınmıştı. Emniyetteki işlemlerinin ardından zanlılardan, bir bankada özel güvenlik görevlisi M.H.E. ile aynı yerde operasyon sorumlusu K.E., savcılık talimatıyla serbest bırakıldı. Böylelikle gözaltı sayısı 27’den 25’e düştü.

Tepkilerin ardından kelepçeler çıktı

Valilikten skandal ifade
Zanlıların Cemaat’in çeşitli kuruluşlar vasıtasıyla aldığı himmet ve kurban yardımlarını toplayıp, elde edilen diğer gelirlerle Amerika’daki hesaplara aktardığı öne sürülüyor. Manisa’da toplanan paranın 20 milyon lirayı bulduğu belirtiliyor.

Geçen salı düzenlenen operasyon kapsamında gözaltına alınan ve aralarında başörtülü kadınların da bulunduğu zanlılara kelepçe takılması gündem olmuştu. Manisa İl Emniyet Müdürü Tayfur Erdal Ceren açığa alınırken, Valilik de “Hukuki süreçte suçluluğu sabit olmayan hiç kimsenin hele de toplumda çok olumlu bir imajla algılanan başörtülü bayanların, şartları oluşmadan böyle bir işleme tabi tutulmaları her kademede üzüntüyle karşılanmıştır” demişti. Başbakan Ahmet Davutoğlu da inceleme başlatılması talimatı vermişti.

Birçok yurttaş ise, çeşitli gerekçelerle gözaltına alınan muhalif isimlerin çok daha sert şekilde, üstelik çoğu kez ters kelepçelenmesine tepki gösterilmemesini, bu konuda resmi bir işlem yapılmamasını eleştirdi. Benzer şekilde Valilik açıklaması da ayrımcılığı kanıtlar nitelikte olduğu için tepki topladı.

Arınç'tan Davutoğlu'na teşekkür
Öte yandan, uygulamayı haksız bulduğunu belirten eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “AK Parti’nin son seçim başarısını, hukuksuz uygulamalarla gölgelemek isteyenlere karşı uyanık olunması gerektiğini düşünüyorum. Umuyor ve inanıyorum ki partimiz, bu sinsi planın farkında ve bu oyunu bozacak ferasettedir” dedi.

Arınç, Davutoğlu’na soruşturma açılması konusunda verdiği talimattan dolayı teşekkür de etti.

Dilek Doğan'ı vuran polis serbest

Manisa'da başörtülü kadına kelepçe takıldığı için Emniyet Müdürü Tayfur Erdal Ceren'in gözaltına alınmasına rağmen, İstanbul Armutlu'da evinde Dilek Doğan'ı vurarak ölümüne neden olan polis ise denetimli serbestlik kararı ile serbest bırakıldı.

Polisin 'başörtülü' olmayan kadınlara yaptığı gözaltı işlemlerinden bazı örnekler. O polisler hakkında ise bir işlem yapılmadı.

CHP'DEN MANİSA VALİSİNE TEPKİ

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, başörtülü kadınlara kelepçe takma uygulaması nedeniyle Emniyet Müdürü'nün açığa alındığını hatırlatarak, "Bu doğru bir karardı. Ancak daha sonra Vali'nin yaptığı açıklama kabul edilemez ifadeler içeriyor. Eğer Emniyet Müdürü'nü açığa aldıysanız, böyle bir açıklama için Vali'yi de Mars'a göndermeniz gerek" dedi.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ise, kimsenin kılık ve kıyafeti nedeniyle toplumda diğerine göre "üstün" olamayacağına dikkat çekerek, Manisa Valisi'ni kullandığı dildeki ayrımcılık nedeniyle özür dilemeye çağırdı.

ÖZGÜR ÖZEL: "ŞECAAT ARZ EDERKEN, SİRKATİN SÖYLEMEK..."

CHP'li Manisa Milletvekili Özel ise, Vali'nin açıklamasını, "şecaat arz ederken, sirkatin söylemek" deyimiyle yorumladı. Özel, Valilik açıklamanın tersten okununca sorunlu ifadeler taşıdığını belirterek şunları söyledi:

"Tayin yoluyla Manisalı olanlar Manisa'nın ruhunu kavrayamadılar; bir kez daha bizi Türkiye'ye rezil ettiler. Kadına vurulan o kelepçeden de, başörtüsüz kadının toplumda imajının olumsuz olduğunu vurgulayan bu açıklamadan da bir Manisalı olarak utanıyorum. Manisa gibi bir nezaket ve muhabbet şehri yıllarca işkence davasıyla anıldı. Şimdi bu kelepçe olayı ve sonrasında kadına giyimi kuşamı kısaca kendi tercihi üzerinden olumlu olumsuz imaj atfeden bu sorumsuz açıklama ile anılacak. Bu dil sorumlu bir dil değil. Bu dil bir kamu yönetimi dili değil. Bu sorunlu bir ayrımcılık dili. Bu açık bir nefret söylemi."

Özel, gözaltı aşamasında kelepçe takılması nedeniyle Manisa Emniyet Müdürü'nün açığa alınmasının, "doğru bir uygulama" olduğunu da vurgulayarak, bu uygulamanın, gözaltına alınanın kim olduğuna bakılmaksızın, tüm yurttaşlar için uygulanması gerektiğini söyledi. Özel, "Emniyet Müdürü'nü açığa aldınız, doğru yaptınız. Ancak Vali'yi de, bu açıklaması nedeniyle Mars'a göndermeniz gerekir. Tam bir nefret söylemi" dedi.

GÜRSEL TEKİN: VALİ'NİN ÖZRÜ KABAHATİNDEN BÜYÜK

Yurttaşların, "kim olursa olsun", gözaltına alınırken kelepçelenmesi uygulamasının "insan onuruna aykırı" olduğunu vurgulayan CHP Genel Sekreteri Tekin ise şöyle dedi:

"Gözaltına alınırken kelepçe takılması, kim olursa olsun, insan onuruna aykırı. Sayın Vali'nin daha sonra bu uygulamadan üzüntülerini bildirmek için yaptığı açıklamada ise, özrü kabahatinden büyük. Vali'nin açıklamada kullandığı kelimeler, hem ötekileştirici, hem de ayrıştırıcı. Kılık kıyafeti, seçtiği yaşam biçimi nedeniyle, hiçbir insan diğer bir insandan daha üstün değildir. Manisa Valisi'nin kullandığı bu dil, çok tehlikeli ve ayrıştırıcı bir dildir. Vali, özür dileyeceğine, ayrıştıran bir dille açıklama yapıyor. Vali'nin uygulaması da kabahatlidir, açıklaması da son derece tehlikeli ve kabahatli bir dile yapılmıştır."

"Gözaltı sürecinde öngörülmeyen, önceden talimatlandırılmayan" kelepçe takma nedeniyle üzüntülerin ifade edildiği Manisa Valiliği'nin resmi açıklamasında, şu ifadelere yer verilmişti:

"Hukuki süreçte suçluluğu sabit olmayan hiç kimsenin hele de toplumda çok olumlu bir imajla algılanan başörtülü bayanların, şartları oluşmadan böyle bir işleme tabi tutulmaları her kademede üzüntüyle karşılanmıştır."

İŞTE O AÇIKLAMA

Manisa Valiliği'nin gözaltına alınırken kelepçe uygulamasına yönelik açıklaması şöyle:

"PDY adı verilen yapılanmaya karşı ilimiz Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülmekte olan soruşturma gereği bir kısım insanların evlerinden alınarak emniyet ve adli mercilere intikali sağlanırken bazı tesettürlü bayanlara gerekmediği halde kelepçe takılması görüntülerinin medyaya yansıması üzerine kamuoyunda oluşan tereddüt ve tartışmaları dikkate alarak aşağıdaki açıklamaya Valiliğimizce gerek duyulmuştur.

Soruşturma uzun bir süredir Cumhuriyet Başsavcılığımızın kontrolünde İl Emniyet Müdürlüğümüzün ilgili birimlerince yürütülmekte olup her türlü delilin titizlikle değerlendirildiği, ihbar, şikayet ve başvurular üzerine gelişen bir soruşturmadır.

Toplanan deliller ve gelişen soruşturma süreci gereği bir kısım şüphelilerin gözaltına alınması gerekmiştir. Gözaltı sürecinde öngörülmeyen, önceden talimatlandırılmayan bir kelepçe takma olgusunun gerçekleşmiş olduğunu kamuoyu ile birlikte biz de üzülerek öğrenmiş durumdayız. 
Hukuki süreçte suçluluğu sabit olmayan hiç kimsenin hele de toplumda çok olumlu bir imajla algılanan başörtülü bayanların, şartları oluşmadan böyle bir işleme tabi tutulmaları her kademede üzüntüyle karşılanmıştır. 

Olayın tekerrür etmemesi için gerekli talimatlar verilmiş, gerçekleşen olayda kasten ya da ihmalen katkısı olan görevliler hakkında gerekli incelemeler başlatılmış olup hukuki süreçler işletilmektedir. Devletimizin bir kurumu olarak emniyet teşkilatımızın da milletimizin değer yargıları ve bakış açısı dışında bir tutum içinde bulunmamasının asıl olduğunu, her şeye rağmen gerçekleşen olay hakkında üzüntülerimizi kamuoyunun bilgisine sunarız."

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)