• BIST 110.932
 • Altın 174,671
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 20 °C
 • İzmir 26 °C
 • Adana 24 °C
 • Antalya 25 °C

AKP'nin anketinde milliyetçi ve muhafazakarlar Atatürkçüleri geride bıraktı

AKP'nin anketinde milliyetçi ve muhafazakarlar Atatürkçüleri geride bıraktı
ANDY-AR anktinden Atatürkçülük birinci sırada çıkınca AKP apar topar bir anket yaptırdı. O ankette ise Atatürkçüler üçüncü sırada.

 Andy-Ar'ın geçtiğimiz Aralık ayında Habertürk için yaptığı ankette halkın yüzde 19.3'ü siyasi kimlik sorusuna 'Atatürkçü' cevabını vermiş ve bu yanıt birinci sırada yer almıştı.

Bu anketin ardından AKP'nin yandaş anket şirketi GENAR'a yaptırdığı ankette ise bu kez 'Atatürkçülük' üçüncü sırada yer aldı. GENER Anketine göre, Deneklerin yüzde 24.5’i kendini milliyetçi, yüzde 20.1’i muhafazakâr olarak tanımlarken, Atatürkçü olarak tanımlayanların oranı 20.0 çıkıyor.

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi'nin köşesine taşıdığı ve Türkiye'de kutuplaşma olmadığı sonucunun çıktığını iddia ettiği anketin sonuçları şöyle:

Kutuplaşma anketinden ne çıktı

ANAYASA değişikliği Meclis’ten geçti. Artık söz millette. Nisan ayında sandık başına gideceğiz.

“Toplum Kürt-Türk, Alevi-Sünni, sağcı-solcu diye ayrıştı. Şimdi de Evetçiler–Hayırcılar olarak kutuplaşacağız” şeklindeki değerlendirmelere tanık olacağız. Gerçekten kutuplaştık mı? Türk toplumu karpuz gibi ikiye ayrılmış, her konuda kutuplaşmış bir toplum mu? Partilerin, referandum stratejilerini oluştururken İhsan Aktaş’ın başkanı olduğu GENAR tarafından yapılan, ‘Kutuplaşma ve Uzlaşma Araştırması’na bakmasında yarar var.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve ARGE Başkanı Nükhet Hotar başkanlığında yaptırılan araştırmanın sonuçları ön kabullerimizi altüst edecek cinsten.

Ekim ayında tamamlanan araştırma 27 ilde 3 bin 650 kişi üzerinde yüz yüze görüşme yöntemiyle yapılmış. Toplum iki küme olarak ele alınmış.

1. küme milliyetçi, muhafazakâr, dindar, eğitim düzeyi daha düşük, daha genç.
2. küme Atatürkçü, demokrat, milliyetçi, eğitim düzeyi daha yüksek, daha yaşlı.

Ortak değerlerle ilgili araştırmada çıkan bir sonuç, Atatürkçülük tartışmalarına farklı bir boyut getirecek cinsten. Deneklerin yüzde 24.5’i kendini milliyetçi, yüzde 20.1’i muhafazakâr olarak tanımlarken, Atatürkçü olarak tanımlayanların oranı 20.0 çıkıyor.

Araştırma sonuçlarının raporlamasında, “Siyasi kimlik tanımlamalarında ‘milliyetçilik’ ve ‘muhafazakârlık’ ilk defa Atatürkçülüğün önüne geçmiştir” deniliyor.

Abdülkadir Selvi'nin yazısının tamamı için

ANDY-AR ANKETİNDEN NE ÇIKMIŞTI?

Araştırma şirketi Andy-Ar, 26 ilde Habertürk için yaptığı kamuoyu araştırmasında vatandaşlara “Siyasi duruş olarak kendinizi nasıl tanımlarsınız?”sorusunu yöneltti. Halkın 19.3'ü bu soruya “Atatürkçü” cevabını verdi.

Katılımcıların yüzde 14.6 siyasi duruşunu “Milliyetçi” olarak tanımladı. Bunu yüzde 8.2 ile “Muhafazakâr”, yüzde 7.5 ile “Türk milliyetçisi” takip etti.

Ankete katılanların yüzde 6.9'luk kesim kendisini “Demokrat”, yüzde 5'i “İslamcı”, yüzde 4.6'sı “Sosyal demokrat”, yüzde 3'ü “Dindar”, yüzde 2.6'sı “Muhafazakâr demokrat”, yüzde 2.4'ü “Laik”, yüzde 2.1'de “Sosyalist” olarak tanımladı.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   İlgili Haberler
   Diğer Haberler
   1234567
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : +90 212 963 1051 (pbx)