• BIST 115.857
 • Altın 166,801
 • Dolar 3,9451
 • Euro 4,8634
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 17 °C
 • Adana 20 °C
 • Antalya 18 °C

AKP'nin dinci JİTEM'i Esadullah kimlerden oluşuyor

Esadullah, yani Allahın aslanı… Esad Arapça arslan demek, “ullah” ise Allah anlamına geliyor ve birleşik kelimelerde kullanılış biçimi oluyor. Esadullah da Allah’ın aslanı oluyor.

Ömer ÖDEMİŞ/HABER ANALİZ
ABC Gazetesi/ÖZEL

Silvan da operasyon yapan özel harekât timleri sokaklara işte bu imzayı attı. Daha doğrusu duvarlara şeriatçı sloganlar eşliğinde “Esadullah Timi” yazıp, ülkücülerin de kullandığı Osmanlı’nın ablemi/simgesi  olan üç hilal çizdiler.

Peki, kim bu Esadullah Timi? Emniyet Özal Harekat Birlikleri içinde oldukları anlaşılan ve onlarla birlikte operasyonlara katıldıkları görülen Esadullah Timi kimlerden oluşuyor? Nasıl bu kadar açık hareket ediyor ve dinci-mezhepçi bir söylem kullanıyorlar? Laik Cumhuriyet mimarisi içinde böyle bir güç nasıl olabiliyor?

Bu soruları çoğaltabiliriz.

Yasadışı bir yapılanma olduğu anlaşılan Esadullah Timi, 1990’lı yıllarda adı faili meçhul cinayetlerle anılan bölgedeki Özel Harekatçı Polisleri ve JİTEM’i hatırlatıyor.

Diğer taraftan Güneydoğu’da operasyonlarda görevlendirilen ve sokağa çıkma yasağı ile birlikte ortaya çıkan bu güçlerin isimleri kadar, giyimleri, acımasız tutumları ve saldırılar sonrasında tekbir getirerek kutlama yapmaları Suriye’deki cihatçı güçleri akla getiriyor.

Edindiğimiz bilgilere, göre bu timler böyle “cihatçı alışkanlıkları” gerçekten de Suriye’de öğrenmiş. Çünkü “Esadullah Timi” denilen yapılanma, Tayyip Erdoğan ve AKP Hükümeti’nin Suriye’de yürüttüğü yasadışı dinci-mezhepçi faaliyetler çerçevesinde, MİT aracılığıyla bu ülkeye gizlice gönderilen Özel Harekatçı polislerden oluşuyor. Siyasal İslamcı (mezhepçi) bir ideolojik anlayışa da sahip olan bu unsurlar, Suriye’de cihatçı katillerden öğrendikleri çatışma ve iç savaş tecrübelerini Güneydoğu’da kullanmaya başladı.

***

Tamamına yakını Türkiye sınırından Suriye sahasına geçirilen küresel cihatçı katiller, bu ülkede 5 yıldır katliamlar yapıyor. Bu katillerin zaman zaman Türkiye devletinin resmi istihbarat örgütü MİT’le koordineli çalıştıkları biliniyor. Suriye’de gerçekleştirilen kimi saldırı ve katliamları (Kesab ve İdlib saldırılarında olduğu gibi) birlikte organize edip yönettikleri belirtiliyor.

Bu saldırılara eski JİTEM mensupları ve Özel Harekâtçı polislerin de katıldığı sık sık gündeme gelmişti. Görünen o ki; Güneydoğu’da sahaya sürülen “Esadullah Timi” yasadışı adlı yapılanma bu güçlerden oluşuyor. Suriye’de iddiasını büyük ölçüde kaybeden AKP iktidarı, dinci bir ideolojiyle donatarak yıllardır bu ülkede görevlendirdiği özel timleri geri çekmiş olmalı.

Kendilerini Esadullah Timi olarak tanıtan bu yapılanmanın, yasal bir karşılığının olup olmadığı dahi bilinmiyor. Bu timlerde görev yapanların resmi hiçbir sıfatı olmayan, yani polis ve jandarma statüsü bulunmayan dinci militanlardan da oluşabileceği belirtiliyor. Özel bir sözleşme ile devlet adına bir tür “taşeron güvenlik” görevlisi statüsü verilmiş unsurlardan da oluşmuş olabileceği de ileri sürülüyor. Yerel kaynaklar, bu grupların kendi aralarında kimi zaman Arapça konuştuklarını ve sıklıkla tekbir getirdiklerini ifade ediyor.

***

AKP iktidarının, Suriye’de birlikte çalıştığı yabancı cihatçıları Türkiye’ye taşıdığı iddiaları bölgede yaygın olarak ifade ediliyor. Bu vahim bir durumdur. AKP’nin Suriye’de iç savaş sürecinde kullandığı bu unsurlarla bölgede yeni bir “derin devlet yapılanması” gerçekleştirdiği de iddialar arasında.

Türkiye AKP iktidarıyla tehlikeli sularda, hukuksuz ve yasal dayanağı olmayan eylemlere yöneliyor. Kendi halkına ve bölge halkına suç işlemekten çekinmiyor.

Devletin hukuk içinde davranması gereken güvenlik güçlerinin tıpkı IŞID unsurları hareket etmesi kaygıları artırıyor. AKP’nin bu güçleri ihtiyaç duyduğu zaman bütün Türkiye’de kendisine muhalefet eden toplum kesimlerine karşı kullanabileceği belirtiliyor. Bu yapılanma AKP’nin iç savaş hazırlığı olarak görülüyor.

Örneğin Esadullah Timi adını kullanan silahlı güçler; Silvan’da hukuk, yasa ve insan hakları tanımadan tamamı silahsız ve sivil olan bu 8 kişiyi öldürdüler.

Hükümet, kendilerine Esadullah Timi adını veren ve devletin resmi güvenlik güçleriyle birlikte operasyon yapan bu grupların kimliğini ve yasal konumunu derhal açıklamalıdır.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)