• BIST 102.410
 • Altın 186,954
 • Dolar 4,4877
 • Euro 5,2816
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 12 °C
 • İzmir 21 °C
 • Adana 20 °C
 • Antalya 24 °C

AKP’nin ele geçirdiği sendikada ilk icraat: Kadın Düşmanlığı

Eylül başında yapılan genel kurulla genel başkanlığa AKP’ye yakın isim Ali Ufuk Yaşar’ın seçildiği Petrol-İş’te ilk icraat kadın çalışanların işlerine son verilmesi oldu

Orhan Şahin / ABC Özel
Türk İş’e bağlı Petrol İş Sendikası’nda AKP’ye yakınlığı ile tanınan Ali Ufuk Yaşar’ın genel başkan olmasının ardından, sendikada deyim yerindeyse cadı avı başlatıldı. Sendikaya 19 ay emek vermiş Örgütlenme Uzmanı Nuran Gülenç ve Basın Yayın Servisi’nde çalışan Elif Tuğba Şimşek’in işine son verdi. Gülenç ve Şimşek, işten çıkarılma sebeplerinin kadın kimlikleri olduğunu savunuyor.

BASKI VE MOBİNG
İşten çıkarılan Nuran Gülenç, sendikanın genel başkanı olmadan önce de Ali Ufuk Yaşar’ın mobingine maruz kaldığını belirtiyor. Şu an Genel Sekreterlik koltuğunda oturan MHP’li olduğunu söylediği Ahmet Kabaca’nın kendisine ‘Kadın örgütlenme uzmanı fikrine sıcak bakmıyoruz’ dediğini iddia eden Gülenç, kadın kimliğim ve sendikal anlayışım yüzünden işten çıkarıldım diyor.

TÜRK METAL’E YÖNELİŞ
Yeni yönetimin sendikal anlayışının da Türk Metal’in sendikacılık anlayışıyla paralel olduğunu söyleyen Gülenç, “İşçiye dayanan değil de işverene dayalı bir anlayış sendikada hakim oluyor. Bu anlayışın emekçilere kazandıracağı bir şey olmadığı geçtiğimiz bahar aylarında Bursa’daki otomotiv işçileri gösterdi” diyerek Petrol İş’in önümüzdeki günlerde uzlaşmacı bir sendikacılık anlayışıyla hareket edeceğinin altını çiziyor.  (Bursa’da Renault işçilerinin Türk Metal’in işverenle yaptığı toplu sözleşmeye itirazı sonucu günlerce süren metal direnişi başlamış, başka fabrikalara da sıçramıştı.)

SEN DE FEMİNİST MİSİN?
Öte yandan Ali Ufuk Yaşar yönetiminin kadın düşmanı bir anlayışla hareket ettiğini belirten Gülenç, “İşe başladığım tarihte Ali Ufuk Yaşar’ın ilk sorusu ‘sen de feminist misin’ olmuştu. Alana çıkıp örgütlenme yaptığım zaman da baskılar arttı” dedi. Bunun yanında kadın kimliğinden ve sendikacılık anlayışından ötürü işinden edildiğini savunan Nuran Gülenç ve Elif Tuğba Şimşek’in işten çıkarılmalarının ardından kadın örgütleri iki isme sahip çıktı. Change.org’da Petrol-İş Yönetimi Kadın Düşmanlığı’na Son Ver çağrısıyla imza kampanyası başlatıldı.   

Petrol-İş'te Ne Olmuştu?

Türk-İş'in önemli sendikalarından Petrol-İş’in 5 – 6 Eylül 2015 tarihlerinde yapılan seçimlerini AKP yanlısı olarak bilinen Ali Ufuk Yaşar’ın listesi kazanmıştı. 16 yıldır sendika başkanı olan Mustafa Öztaşkın’ın listesi, seçimi kaybetmişti.

Petrol-İş'in yeni başkanı olan Ali Ufuk Yaşar, 250 delegeden 170’inin oyunu alırken Mustafa Öztaşkın 78 oyda kalmıştı. Ali Ufuk Yaşar'ın listesi blok olarak seçimi kazanmıştı. Petrol-İş'in Genel Sekreterliğine Ahmet Kabaca, Genel Mali Sekreterliğe Turgut Düşova, Genel Eğitim ve Örgütlenme Sekreterliğine Mustafa Mesut Tekik ve Genel Yönetim Sekreterliğine Ünal Akbulut seçilmişti.

AKP yanlısı olarak bilinen Ali Ufuk Yaşar’ın listesinde HDP’li Mustafa Mesut Tetik ile CHP'li Turgut Düşova'nın yer alması genel kurulda dikkat çeken gelişmelerden biriydi. Yaşar’ın listesinde yer alan diğer yöneticilerin de MHP yanlısı olduğu belirtiliyordu.

Öztaşkın dönemindeki Petrol-İş Sendikası, Türk-İş yönetimine muhalif olan Sendikal Güç Birliği Platformu’nun (SGBP) en önemli ve en etkili sendikalarında biriydi. Kongrede, seçimi kazanan listenin adaylarının SGBP’yi eleştirmesi ve bu platformun etkisizleştirilmesi yönünde genel kurul kararı alınması, dikkati çeken diğer konuydu.

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)