• BIST 110.932
 • Altın 174,956
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 20 °C
 • İzmir 26 °C
 • Adana 24 °C
 • Antalya 25 °C

AKP'nin Jitem'i 'Esedullah Timi' mi?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu ve HDP Grup Başkanvekili Baluken Silvan, Sur, Nusaybin, Silopi, Nusaybin, Yüksekova, Varto gibi ilçelerde görülen ve duvarlara dinci ve ırkçı sloganlar yazan, üç hilal çizen 'Esedullah Timi' adlı güvenlik güçleri için

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’ya, bir süredir çatışmaların yaşandığı Güneydoğu'da Silvan, Sur, Nusaybin, Silopi, Nusaybin, Yüksekova, Varto gibi ilçelerin duvarlarına ırkçı ve şeriatçı sloganlar yazan, kimi zaman da üç hilal çizen Emniyet içindeki ‘Esedullah Timi’ adlı illegal oluşumu sordu.

Tanrıkulu soru önergesinde sorularını şöyle sıraladı:

“Silvan’da 12 gün süren sokağa çıkma yasağı ve operasyonların ardından, silahlı ve maskeli kişilerin duvarlara çeşitli tehdit ve intikam sözleri yazarken çekilmiş video görüntüleri de yayınlanmıştır. Bu kişiler, evlerin duvarlarına, dükkanların kepenklerine, çoğunlukla dil ve imla hataları da yaparak, ‘Kurdun dişine kan değdi, korkun’, ‘Türksen övün değilsen itaat et’, ‘Kanımız aksa da zafer İslam’ın’ gibi sloganları yazmaktadır.

“Birden fazla noktada bu yazıların altına atılan ‘Esedullah Timi’ imzası ise ayrıca dikkat çekmektedir. Son olarak, Şırnak’ın İdil ilçesinde Özel Harekatçı polislerin operasyon sonrasında havaya ateş açarken tekbir getirip sloganlar attığı ‘kutlama’ görüntüleri de yayınlanmıştır.”

Tanrıkulu, Başbakan Davutoğlu’na şu soruları yöneltti:

* Silvan’da evlerin duvarlarına, dükkanların kepenklerine, ‘Kurdun dişine kan değdi, korkun’, ‘Türksen övün değilsen itaat et’, ‘Kanımız aksa da zafer İslam’ın’ gibi sloganları yazanlar kimlerdir?

* Esedullah Timi kim ya da kimler tarafından hangi amaçlar ile kurulmuştur?

* Doğu ve Güneydoğu’da operasyonlara katılan güvenlik personelinin intikam duygularıyla hareket ettiği iddiası doğru mudur? İddia doğru ise konu ile ilgili inceleme başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır?

* Silvan’da evlerin duvarlarına, dükkanların kepenklerine, ‘Kurdun dişine kan değdi, korkun’, ‘Türksen övün değilsen itaat et’, ‘Kanımız aksa da zafer İslam’ın’ gibi sloganları yazanların güvenlik personeli olduğu iddiası doğru mudur?

* İddialar ile ilgili kaç güvelik personeli hakkında soruşturma açılmıştır?

* Silvan’da evlerin duvarlarına, dükkanların kepenklerine, ‘Kurdun dişine kan değdi, korkun’, ‘Türksen övün değilsen itaat et’, ‘Kanımız aksa da zafer İslam’ın’ gibi sloganlar nefret suçu değil midir?

* Şırnak’ın İdil ilçesinde Özel Harekatçı polislerin operasyon sonrasında havaya ateş açarken tekbir getirip sloganlar attığı ‘kutlama’ görüntüleri mevzuata uygun mudur?

* Silvan’da evlerin duvarlarına, dükkanların kepenklerine, ‘Kurdun dişine kan değdi, korkun’, ‘Türksen övün değilsen itaat et’, ‘Kanımız aksa da zafer İslam’ın’ gibi sloganları ile ilgili uyarı yazısı gönderilmiş midir?

JİTEM İLE İLGİSİ VAR MI?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken de aynı konuda verdiği soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Sözü edilen ilçelerde günlerce süren ve hiç bir hukuki dayanağı olmayan keyfi sokağa çıkma ilanları boyunca kendilerine Esedullah Timi adı veren yüzleri kapalı ve IŞİD sloganları atana damlar hedef gözetmeden sivilleri katlettikten sonra girdikleri sokaklarda duvarların üzerine ‘Kurdun dişine kan değdi, korkun’, ‘Türksen övün değilsen itaat et’, ‘Kanımız aksa da zafer İslamın’, ‘Esedullah timleri burada’ gibi ırkçı ve Kürt düşmanı bir takım yazılamalar yapmaktadır.

“IŞİD görünümlü Türkçe ve Kürtçe dışında farklı bir dilde konuştukları iddia edilen bu kişiler tekbir getirerek, halka acımasızca saldırmaktadır. Tamamen ilkel intikam güdüsüyle hareket eden bu yapı, halkta büyük bir korku ve paniğe yol açmakta, halklar arasına nefret tohumları serpmektedir.

“Görüldüğü kadarıyla Esedullah Timi IŞİD’den yöntem konusunda ilham almaktadır. Esedullah Timi denilen oluşum da tıpkı IŞİD gibi yerleşik halkı büyük bir korku ve paniğe sürüklemekte, sivilleri doğrudan hedef alarak bölgede terör estirmekte, her türlü psikolojik savaş tekniklerini kullanmaktadır. Basında ve sosyal medyada yayınlanan çok sayıda fotoğraf ve video bu timlerin her yerde olduğunu, girdikleri ilçelerde terör estirdiklerini açık bir şekilde göstermektedir.”

‘JİTEM’le bir bağlantısı var mı?’

Baluken, İçişleri Bakanı Altınok’a şu soruları yöneltti:

* Esedullah Timi adı verilen yapıdan haberiniz var mıdır? Bu yapı ile ilgili herhangi bir incelemeniz olmuş mudur?

* Esedullah Timi kimdir? Kimlerden oluşmaktadır? Ne anlama gelmektedir? Esedullah Timi adı verilen yapının devletin emniyet ve ordu gibi bir resmi güvenlik kurumuyla bağlantısı var mıdır?

* Halkta panik ve korkuya yol açarak bölgede terör estiren bu yapı ile ilgili herhangi bir soruşturma ya da inceleme açılmış mıdır?

 

* Esedullah Timi’nin 90’lı yılların JİTEM’iyle bir bağlantısı var mıdır?

* TC Devleti sınırları içinde böylesi korkunç ve acımasız bir yapının faaliyet göstermesi bilginiz dahilinde midir?

* Devletin resmi güvenlik güçlerine benzemeyen, yüzleri kapalı ve sakallı bu karanlık yapının eylemlerine siz mi izin veriyorsunuz?

* Vali ve kaymakamdan talimat almayan, operasyonel süreçlerde yerel mülki amirlerin bilgisi dışında hareket eden ve otonom bir görünüm veren bu karanlık yapının doğrudan Ankara ile bir bağlantısı var mıdır?

* Esedullah Timi kimler tarafından finanse edilmektedir? Para kaynakları konusunda bilginiz var mıdır?

Etiketler: , ,
   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)