• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 18 °C
 • İzmir 19 °C
 • Adana 23 °C
 • Antalya 19 °C

AKP'nin kirli IŞİD sicili

ABC Ortadoğu muhabiri Ömer Ödemiş, Genelkurmay'ın son açıklaması ve IŞİD'in Paris saldırısının ne anlama geldiğini yorumladı.

Ömer Ödemiş / ABC Gazetesi (HABER-ANALİZ)
Genelkurmay Başkanlığı bugün Kilis sınırında, Türkiye’ye geçmek isteyen bir IŞİD elemanının öldürüldüğünü açıkladı. Diğer bir ifadeyle “biz artık geçişlerine izin vermiyoruz” dedi. 5 yıl boyunca sürekli geçişlerine izin verildi. Sadece insan geçişlerine değil, bu katillere her türden lojistik malzemenin geçişine de izin verildi.. Ötesi malzeme ihtiyaçları çoğunlukla AKP iktidarı tarafından temin edildi.

Sınıra yakın köyleri kamp haline getiren küresel cihatçı güçler, “sivillere yardım götürüyoruz” gerekçesiyle yıllarca beslendiler. Sınır ilçelerinde ki Kaymakamlıklar sıcak yemek servisi yapabilmek için ihaleler bile açtılar. Bedeli Türkiye Devleti tarafından karşılanan bu ihalelerle alınan binlerce kişilik erzak ve yemek, sınırın hemen yanı başında mevzilenen, katillere taşındı.

İnsanı yardım gerekçesiyle kamyonlar dolusu “tüp gaz” bedeli yine devlet tarafından ödenerek temin edildi ve bu katillerin rampalarla bombaya dönüştürüp, katliamlar yapmalarına olanak sağlandı. Devletin açık desteği ve geçişlerdeki rahatlık IŞİD ve diğer örgütleri sınır bölgelerinde, eğitim ve lojistik merkez kampları kurmaya yöneltti. Sınırın sıfır noktasındaki bu bölgeler zamanla ana karargâhlara ve her türden istihbarat örgütlerinin iletişim alanları haline dönüştü.

5 YIL BOYUNCA TÜRKİYE'DEN ENGELSİZ GEÇTİLER

Türkiye kendi elleriyle kendi sınırlarını küresel cihatçı güçlere teslim etti.  Dünyanın değişik ülkelerinden gelen cihatçıların Türkiye’den hiçbir sıkıntı ile karşılaşmadan Suriye’ye, yani cihada gidebilecekleri mesajı kısa sürede yayıldı. Cihatçı örgütlerle bulundukları ülkelerde ilişki kuramayan cihatçılar bile, rahatlıkla sınırı geçip değişik örgütlere katılabiliriz ön güveniyle Türkiye’ye akın ettiler. Yanılmadılar da. Binlerce cihatçı katil, daha önce hiç gelmedikleri Türkiye’ye havayoluyla gelip, ağırlıklı olarak karayolu ile, Kilis, Urfa ve Hatay’a gittiler. Sonrasın da ise hiçbir kontrole takılmadan sınır kasabalarına gidip, cihat için katılmak istedikleri çetelere ulaştılar.

Bu geçiş 5 yıl boyunca sürekli devam etti.  Sıklıkla haberler yapılıp teşhir edilmelerine rağmen AKP iktidarı bu geçişlere izin vermeye devam etti. Bu kentlerdeki yerel yöneticilere kati emirler verilerek, geçişlere engel olunmaması bizzat istendi. Kimi zaman ise, geçişlerine fiili destek verildi. Devlete ait sivil araçlarla taşınarak kısa sürede sınır bölgelerine ulaşmaları sağlandı.

DEŞİFRE OLMADAN ÜLKELERİNE DÖNDÜLER

Bu katillerin önemli bir kısmı Suriye'de binlerce insanı katlettikten sonra kendi ülkelerine döndüler ve hücreler şeklinde yeni görevlerini beklemeye başladılar. “İslam devletlerini” korumak ve genişletmek için dünyanın pek çok ülkesinde savaş başlatmaları gerektiğini düşünerek lojistik yığınaklar yaptılar. Kendi ülkelerine dönüşlerinde tanınma riskine karşı da Suriye sahasında sürekli yüzlerini gizleyecek maskeler taktılar. Böylelikle de kimlikleri deşifre olmadan kendi ülkelerine tekrar dönerek, normal hayatın içine karışabildiler.

YA İMHA OLACAKLAR YA DA SAVAŞI YAYACAKLAR

Paris saldırısı bu sürecin en açık halkasını oluşturdu. Fransa gibi dünyanın pek çok ülkesinde eylem yapabilme becerisi kazanan IŞİD ve benzeri cihatçı örgütler, Suriye sahasında sıkıştıkları her zaman yeni katliamlarla savaşı ve kaosu tüm dünyaya yaymaya çalışacaklardır. Özellikle Avrupa ülkeleri ve Türkiye bu amaçla belirlenmiş hedef ülke konumundadır. Rusya’nın ve Suriye ordusunun Suriye sahasındaki askeri kazanımları, bu katilleri değişik ülkelerde harekete geçirecektir. Yeni katliamlar ve yeni saldırılarla savaş cephesinin genişletilmesi cihatçı güçlerin yaşamaları için en önemli hamledir. Ya toptan imha olacaklardır ya da savaşı en geniş alana yaymaya çalışacaklardır. 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)