• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 15 °C
 • İzmir 18 °C
 • Adana 20 °C
 • Antalya 17 °C

AKP’nin Suriye yenilgisi neden önemli?

'Suriye halkının direnişi AKP’nin kirli yüzünü açığa çıkarttı. Suriye sahasından tam olarak silinen ve çözüm masasında da yer bulamayan AKP hükümeti, uluslararası hukuk karşısında da sıkıntılı bir sürece girecektir'

Ömer Ödemiş / ABC Gazetesi

Suriye 5 yıldır direniyor. Suriye’ye saldırıların başladığı ilk dönemlerde Suriye’nin bir ulus devlet olduğunu, halkın vatanına sahip çıkacağını ve kazanacağını yazmıştık.  Ve arkasından eklemiştik; “Biz bu savaşta haklının yanında, gericiliğe ve emperyalizme karşı direnenin yanında yani Suriye halkının yanında duracağız” demiştik.

Öyle de yaptık. 5 yıldır savaş boyunca umutsuzluğa kapılmadan, Suriye halkının yanında durduk. Yalan yanlış haberlerin, gerçeklerini yazarak kamuoyunu aydınlatmaya, AKP medyasının yalana dayalı algı operasyonuna engel olmaya çalıştık. “Esadcı” ve “Baasçı” suçlamalarına aldırış etmeden, açılan davalara ve tehditlere boyun eğmeden Suriye’de gerçekte neler olduğunu yazdık.

Aradan geçen 5 yıl sonrasında, AKP’nin kirli Suriye politikası çökerken, Suriye ordusu adım ilerleyerek Türkiye sınırlarına dayandı. Lazkiye kırsalı önemli ölçüde temizlenerek, her türden savaş malzemelerinin geçirilmesine kapatıldı. Lazkiye kırsalından roket ve füzelerle kent merkezine saldırarak katliamlar yapan silahlı cihatçı güçler Hatay’ın sınır köylerine sığınmak zorunda kaldılar. Sahil bölgesine yakın kısımda olan Selma beldesi de abluka altına alınarak etkisiz hale getirildi. Kısa süre sonra tamamen kontrol altına alınacaktır.

Rus hava kuvvetleri Suriye hava kuvvetleri ile birlikte Suriye’nin her bölgesinde hava operasyonları yaparak, cihatçı çetelerin ikmal yollarını zayıflattı, pek çok stratejik güzergâhı kontrol altına almayı başardı. Cihatçı çetelerin petrol yolları kapatıldı. Lojistik bağlantıları kesildi ve cihatçı çetelere yeni katılımların önü alındı. Şehirlerarası yol bağlantılarının hemen hepsinde kontrol sağlandı, riskli bölgelere dönük operasyonlara da devam ediliyor.

'ESAD'SIZ GEÇİŞ' SEÇENEĞİ MASADAN KALKTI

Askeri alanda bu başarılar devam ederken siyasi arenada da olumlu gelişmeler yaşandı. BM Güvenlik Konseyi Suriye’de siyasi çözümde Esad’sız olma şartını geri çekerek, bir geçiş hükümeti kurulmasını önerme kararı aldı.  Suriye’de Esad’sız bir çözümün mümkün olamayacağını gören pek çok Avrupa ülkesi ve ABD “Esad” deme noktasına geldi.

Cihatçı katillerin tüm insanlık için ciddi bir tehdit olduğunu gören ve yaşayan pek çok ülke Suriye’de nelerin yaşandığını bir parça da olsa anlamaya ve tedbirler almaya başladı. Suriye’nin direnmesinin bu anlamıyla ne kadar önemli olduğu, yalnızca kendisi için değil, tüm bölge ve Avrupa içinde direndiği gerçeğini kabullenmek zorunda kaldılar.

 IŞİD gibi, Nusra gibi insanlık düşmanı güçlerin yok edilmemesi durumunda neler yapabileceğinin görülmesi, Suriye’nin siyasi anlamda elini güçlendirmiştir. 5 yıldır bu gözü dönmüş katillerle mücadele eden Suriye halkının asıl başarısı buradadır. Tüm dünyaya cihatçı güçler ile mücadele edilebileceğini, bu katillerin yok edilebileceklerini pratik olarak gösterdi.

Suriye’nin kaybetmesinin aslında tüm bölgenin kaybetmesi olduğu gerçeği bir kez daha ortaya çıktı. IŞİD ve türevi çeteler Suriye’yi ele geçirmeleri durumunda tüm dünyanın başına ciddi bir bela olacakları, bölge ülkelerine ve Avrupa halklarına dönük yeni saldırı ve savaşlara girişeceği gerçeği hemen herkesi bu konuda harekete geçmeye zorladı. Bu durum Suriye’de Esad ekseninde bir çözüm süreci düşüncesini öne çıkarttı.

AKP MASADA YER BULAMADI

AKP Suriye’de yenildi. AKP’nin kirli Suriye politikası çöktü. Cihatçı güçlerle kol kola saldırdığı Suriye halkının direnişi AKP’nin kirli yüzünü açığa çıkarttı. Suriye sahasından tam olarak silinen ve çözüm masasında da yer bulamayan AKP hükümeti, uluslararası hukuk karşısında da sıkıntılı bir sürece girecektir. 2016 yılı bölgemizde ciddi gelişmelere sahne olacak ve Suriye siyasi çözüm sürecinde önemli kazanımlar elde edecektir. Kazanan, gericiliğe ve emperyalizme karşı direnen Suriye halkı olacaktır.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)