• BIST 117.216
 • Altın 165,528
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 13 °C
 • İzmir 13 °C
 • Adana 13 °C
 • Antalya 12 °C

AKP'nin torbasından İmam Hatip'e teşvik çıktı

AKP'nin torbasından İmam Hatip'e teşvik çıktı
Hükümetin “müjdeler”le Meclis’e sunduğu iki yeni Torba Yasa Tasarısı’ndan imam hatiplere teşvik, terörün finansmanı iddiasıyla şirketlere kayyum ataması çıktı.

Hükümetin "Bahar paketi’’ olarak isimlendirdiği iki Torba Yasa Tasarısı Başbakan Ahmet Davutoğlu imzasıyla Meclis'e sunuldu.

Birgün'den Nurcan Gökdemir'in haberine göre, sunulan bu tasarılardan baskı ve tehdit ile imam hatip liselerine teşvik çıktı. Tebligat Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK’lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun ile Bazı Kanun ve KHK’lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, ismi ile ilgisi olmayan çok sayıda yeni düzenleme içeriyor.

TERÖR BAHANESİYLE KAYYUM  

‘Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanun’a eklenen bir fıkra ile şirketlere el konulması kolaylaştırılıyor. Maddenin gerekçesinde, terörizmin finansmanı suçunun yapısı itibarıyla çok büyük oranda örgütlü işlenen bir suç olduğu ve sınır aşan niteliği de bünyesinde barındırdığı belirtildi. Bu nedenle klasik koruma tedbirleriyle terörizmin finansmanı suçuyla mücadelede tam bir başarı sağlanamadığı ifade edilerek, soruşturmayı kolaylaştıracak özel soruşturma tekniklerinin kullanılması gerektiği bildirildi. Yapılması istenen düzenlemeyle terörizmi finanse ettiği iddia edilen şirket yönetimine kayyum atanması, iletişimin tespiti, dinlenmesi ve kayda alınması, gizli soruşturmacı görevlendirilmesi ve teknik araçlarla izlemeye yasal dayanak sağlanacak.

İMAM HATİP MEZUNLARINA EK PUAN

Yükseköğretim Kanunu’nda yapılan değişiklikle de İmam Hatip Liseleri mezunlarına üniversiteye giriş sınavında ek puan verilecek.

Madde gerekçesinde, İHL mezunlarının ilahiyat, islami ilimler, ilahiyat bilimleri, dini ilimler, uluslararası İslam ve din bilimleri fakültelerine sınavsız geçişin kaldırılması nedeniyle öğrenci kaybı yaşamaması için düzenlemenin yapıldığı bildirildi. Öğrencilerin teşvik edilmesi ve meslek yüksekokullarına daha yetkin öğrenci kazandırılması için İHL mezunlarına ek puan verildiği belirtildi.

AKADEMİSYENLERE CEZA

Yasada yapılan bir başka düzenleme ile de öğretim elemanları, yükseköğretim kurumları, memur ve diğer personeline uygulanacak cezalarla ilgili Yükseköğretim Kurulu Başkanı, üst kuruluşlar ile bağımsız vakıf ,meslek yüksekokulu müdürlerinin de disiplin amiri olması sağlandı.

Anayasa Mahkemesi’nin verdiği iptal kararı nedeniyle yükseköğretim kurumlarının disiplin yönetmeliğinin uygulanamaz hale geldiği iddia edilerek, tasarı ile üniversite personeline özgü bazı suçlar için yeni cezalar belirlendiği iddiasıyla cezalandırma kolaylaştırıldı.

TASARIDAKİ DİĞER DÜZENLEMELER

Hükümetin Meclis’e sevk ettiği torba tasarılarda yer alan diğer düzenlemeler şöyle:

l Geri dönüşüme dahil olacak imar mevzuatına aykırı yapılara da elektrik, su bağlanacak.
l 18-29 yaş arasındaki 5 milyon gencin Genel Sağlık Sigortası prim borcu sıfırlanacak.
l 65 yaş üstü olup yaşlılık aylığı alanlar için hane halkı geliri kriteri kaldırılacak.
l Meslek lisesi, meslek yüksekokulu ve üniversitelerde zorunlu staj yapanlara asgari ücretin 3’te 1’i oranında maaş bağlanacak.
l Kamu arazisi tahsis edilen turizm şirketlerinin yapması gereken ödemeler 1 yıl süreyle ertelenecek.
l 2 bin 610 sosyal güvenlik denetmeni ve sosyal güvenlik denetmen yardımcısı kadrosu ihdas edilecek.
l Zorunlu trafik sigortasında sigorta şirketlerinin yükümlülükleri azaltılacak.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)