unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

'1 yılda 16 bin 957 çocuğa yönelik cinsel istismar davası açıldı'

AKP'nin cinsel istismar önergesine tepki gösteren KESK Kayseri Şubeler Platformu yaptığı basın açıklamasında 1 yılda 16 bin 957 çocuğa yönelik cinsel istismar olayının adliyeye taşındığını söyledi.

Eğitim-Sen binası önünde yapılan basın açıklamasına Eğitim-Sen Hukuk Sekreteri Zeynep Vural, Eğitim-Sen ve KESK Şubeler Platformu üyeleri katıldı. Basın açıklamasını okuyan Vural şöyle konuştu:

'ADALET BAKANLIĞI PAYLAŞTI: 1 YILDA 16 BİN 957 ÇOCUK İSTİSMAR EDİLDİ'

"AKP, cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlenmesi durumunda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ilişkin geçen gün gece yarısı meclise bir önerge sundu. Bu önerge ile 4 bin tecavüzcüye tahliye yolu açılacak. Mecliste AKP'li vekiller çocuğun istismarcısıyla evlenmesi durumunda istismarcının ceza almaması için yasa teklifleri hazırlarken, Adalet Bakanlığı'nın paylaştığı adli yıl istatistikleri çocuğa yönelik cinsel istismarda korkutan tabloyu ortaya koydu. 1 yılda adliyeye taşınan çocuğa yönelik cinsel istismar sayısı 16 bin 957 oldu. Yargıya taşınan istismar vakalarından 13 bin 968 mahkumiyet kararı çıktı. Türkiye, bu düzenlemeyi hayata geçirdiği anda çocuk cinsel eylemlilik rıza yaşında dünyanın en düşük yaşını belirlemiş olan tek ülke olacaktır. Böylesi bir durum çocuğun üstün yararının korunması ilkesine aykırıdır. Çocuğun insan hakları gereklerinin yerine getirilmesi ve bu konuda elde edilen kazanımların kaybedilmesi anlamına gelecektir."

Mücadelelerini sürdüreceklerini belirten Vural, "Doğuracağı insanlık dışı sonuçları şimdiden bilinen bu yasa tasarısı derhal geri çekilmelidir" dedi.

Basın açıklamasında platform üyeleri 'Tecavüz meşrulaştırılamaz', 'Çocuk Susar, Sen Susma', 'Koruma, Aklama, Yargıla yazılı pankartlar açtı.

 

Çok Okunanlar

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

Tuncay Özkan da KHK'ya takıldı

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı

İlgili Haberler

Güncel

Çavuşoğlu'ndan Menbiç açıklaması

Güncel

Enes Kanter'in babasına FETÖ'den hapis istemi

Güncel

Millet Kıraathanesi'nde KFC ve Burger King

Güncel

Saadet Partisi'nin seçim bürosuna saldırı

Güncel

Ahmet Hakan'dan cumhurbaşkanı adaylarına çağrı

Güncel

Kuleli Askeri Lisesi'nin akıbeti belli oldu

Güncel

Edirne'de 379 kaçak ve sığınmacı yakalandı

Güncel

O daireler Ankara'da da yasaklandı

Güncel

İnce'den Ahmed Arif'li Babalar Günü paylaşımı

Güncel

Büyükada'da HDP standına bıçaklı saldırı

Güncel

Özel'den ezan polemiği yanıtı: Özür dile

Güncel

Yine bir hayvan cinayeti