unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

15 Temmuz gecesi Genelkurmay'daki sivilin kim olduğu tespit edildi

15 Temmuz'daki darbe girişimine ait yeni görüntüler ortaya çıktı. Görüntülerde darbeciler ByLock’tan gelen şifreli talimat ve mesajları okurken görülüyor. Mavi tişörtlü sivilin, Genelkurmay Başkanı Akar’ın 27 Mayıs’ta emekli olan emir astsubayı Pahsa olduğu belirlendi.
 

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile komutanları rehin alan askerlerin, darbe girişimi gecesi "FET֒nün mesajlaşma programı" ByLock’tan haberleştiği tespit edildi.

Ortaya çıkan yeni görüntüdeki sivil kişinin, 27 Mayıs’ta emekli olan Akar’ın emir astsubayı Başçavuş Serhat Pahsa olduğu belirlendi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Temmuz darbe girişimi soruşturmasında yeni görüntülere ulaştı. Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre görüntüler, darbe girişimi gecesinde Genelkurmay Karargâhı’nda yaşananları ortaya koydu.

Videoda Akar ile bazı komutanları rehin alan askerler, aynı anda telefonlarına gelen mesajı okuyor. İnceleme sonucunda darbeci askerlerin, "FET֒nün mesajlaşma programı" ByLock üzerinden gelen mesajı okudukları görülüyor.
7 EMEKLİ EDİLECEĞİNİ ANLAYINCA KENDİSİ AYRILMIŞ
Tam 23.34’te kaydedilen görüntülere göre darbecilere ByLock üzerinden mesaj, TRT’de 'darbe bildirisi' okunduğu sırada geldi. Görüntülerde, sivil kıyafetli bir kişinin de telefonuna gelen mesajı okuduğu görüldü. Görüntüleri inceleyen polis, bu kişinin Akar’ın 27 Mayıs'ta emekliye ayrılan emir astsubayı Başçavuş Serhat Pahsa olduğunu tespit etti. Genelkurmay’a gönderilen MİT raporlarında da "FETÖ mensubu" olarak değerlendirildiği öğrenilen Pahsa’nın, 1 Ağustos’taki YAŞ’ta emekliye sevk edileceğini anlaması üzerine emekliye ayrıldığı belirtildi.
SİVİL OLMASINA RAĞMEN ÜSTLERİNE EMİR VERİYOR 
Diğer taraftan Pahsa’nın, darbeci astsubayları organize eden ve harekete geçiren isim olduğu da ifade edildi. Görüntülerde, Pahsa’nın başçavuş emeklisi olmasına rağmen kendinden rütbeli askerlere talimat vermesi dikkat çekiyor. Bu durum, Pahsa’nın örgüt içinde yüksek rütbeli askerlerin önünde olduğunu ortaya koyuyor. Öte yandan Pahsa’nın darbe girişiminin ertesi günü yurtdışına kaçtığı tespit edildi. Pahsa hakkında 23 Temmuz’da yakalama kararı çıkarıldığı öğrenildi.
GENELKURMAY BAŞKANI’NI DİNLEYEN EKİPTEYDİ 
Bu arada Pahsa’nın adı, Akar’ı dinleyen itirafçı darbeciler Levent Türkkan ve Gökhan Eski’nin ifadelerinde de geçiyor. Eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’i makam odasına "radyo" olarak nitelendirilen ses kayıt cihazı koyarak dinlediklerini itiraf eden Türkkan, daha sonra Akar’ın emir subayı olduğunu, dinleme işini bıraktığını kaydetmişti: “Murat Abi (Başbakanlık Özel Kalem çalışanı Muhammet Uslu/tutuklu) bana emir subayı olduktan sonra "Dinleme cihazını sen bırakmayacaksın’ dedi. Birkaç ay sonra öğrendim ki aynı işi Serhat Pahsa ve soyadını bilmediğim Şener isimli başçavuşlara yaptırmışlar. Serhat ve Şener başçavuşların ikisi de Paşa’nın (Hulusi Akar’ın) emir astsubaylarıydı."

Türkkan, eski ifadesinde, “Levent Türkkan’dan sonra dinleme cihazı yerleştirme işini Başçavuşlar Şener ve Serhat yaptı' demişti.

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

İlgili Haberler

Güncel

Muğla'daki gece kulübüne düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili yeni gelişme

Güncel

Erdoğan'dan bedelli askerlik açıklaması

Güncel

Kılıçdaroğlu: Ece Sevim Öztürk'ün tutuklanması demokrasi ayıbıdır

Güncel

Yurt dışından gelen oy çuvalları tasnif edildi

Güncel

Kayıp Leyla'nın arama çalışmalarında şüpheli beyaz minibüsün sırrı çözüldü

Güncel

Seçim günü o seferler ücretsizler

Güncel

Sağlık emekçileri 'şiddete hayır' dedi

Güncel

Suruç olayları Meclis gündemine taşındı

Güncel

Saadet Partisi mitinginde ateş açıldı

Güncel

Gülen'in yeğeni: 'FETÖ'yü terör örgütü olarak kabul etmiyorum'

Güncel

Baykal ilk defa seyyar sandıkta oy kullanacak

Güncel

Sahipli kedi vahşice öldürüldü