unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

17 Aralık soruşturmasının Savcılarından Celal Kara hakkında yakalama kararı

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, sanıkları arasında ABD'de tutuklanan Rıza Sarraf'ın olduğu davada 17 Aralık Yolsuzluk Soruşturmasını yürüten savcılardan Celal Kara hakkında, yurt dışına kaçtığı gerekçesiyle yakalama emri çıkardı.

'GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMAK'

Cumhuriyet'te yer alan habere göre; Savcı Celal Kara hakkında görevi kötüye kullanmak suçundan açılan davanın görülmesine Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nde devam edildi. Mübaşir duruşma başında davanın 31 müştekisinin isimlerini tek tek okudu. Rıza Sarraf'ın adının da okunduğu sırada duruşmaya gelen kimsenin olmadığı görüldü. Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Kenan Zeybek, savunması alınması amacıyla hakkında zorla getirilme kararı alınan Savcı Celal Kara'nın adresinde bulunamadığını Anadolu Ajansı'na yansıyan haberlerde de sanığın yurt dışına çıktığının anlaşıldığını kaydetti. Savcı Zeybek bu nedenle sanık hakkında yakalama kararı çıkarılmasını istedi.

Duruşmaya ara veren mahkeme heyeti aranın ardından kararını açıkladı. Mahkeme Daire Başkanı Bahri Demirel, sanığın yurt dışına kaçtığının savunması ve delillerinin alınması için hakkında yakalama kararı çıkarılmasına karar verildiğini açıkladı.

DURUŞMA ERTELENDİ

Başkan Demirel duruşmaya gelmeyen Sanık Kara'nın avukatının mazeretinin kabulüne karar vererek duruşmayı 24 Nisan 2016 tarihine erteledi.

HSYK KARARIYLA AÇIĞA ALINMIŞTI

Cemaat yapılanması içinde olduğu ileri sürülen Savcı Celal Kara, HSYK kararıyla açığa alınmış ve hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Bilindiği gibi Ergenekon, Balyoz, Askeri casusluk ve 17-25 Aralık sonuşturmasını yürüten ve yargılamayı yapan savcı ve yargıçların bir bölümü yurt dışına çıkmış bir bölümü de tutuklanmıştı.

Özellikle Ergenekon ve bağlı davalarda tertip kurdukları, adil yargılama yapmadıkları, sahte delillerle suç isnat ettikleri, resmi evraklarda sahtecilik yaptıkları, adaleti yanılttıkları, insanların özgürlüklerini tehdit ettikleri ve devleti ele geçirmeye çalışan yasadışı örgüt üyeleri oldukları gerekçesiyle görevli polis mürülleri, savcılar ve hakimler hakkında soruşturma açılmıştı.

 

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

İlgili Haberler

Güncel

Seçimlere 2 gün kala Milli Eğitim Bakanı'ndan ‘yatırım': 10 bin öğrenci mezun ediliyor

Güncel

Muharrem İnce'den Erdoğan'a son çağrı: Kabul edersen İstanbul mitingimi iptal ederim

Güncel

Muğla'daki gece kulübüne düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili yeni gelişme

Güncel

Erdoğan'dan bedelli askerlik açıklaması

Güncel

Kılıçdaroğlu: Ece Sevim Öztürk'ün tutuklanması demokrasi ayıbıdır

Güncel

Yurt dışından gelen oy çuvalları tasnif edildi

Güncel

Kayıp Leyla'nın arama çalışmalarında şüpheli beyaz minibüsün sırrı çözüldü

Güncel

Seçim günü o seferler ücretsizler

Güncel

Sağlık emekçileri 'şiddete hayır' dedi

Güncel

Suruç olayları Meclis gündemine taşındı

Güncel

Saadet Partisi mitinginde ateş açıldı

Güncel

Gülen'in yeğeni: 'FETÖ'yü terör örgütü olarak kabul etmiyorum'