unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

18 ay sonra çıkan Suruç iddianamesinda sadece 1 sanık var!

Suruç Katliamı’na ilişkin 18 ay sonra, sadece 2’si firari biri 10 Ekim Katliamı davasında tutuklu olan toplam  3 kişi hakkında iddianame hazırlandı. Urfa Cumhuriyet Savcılığı’nın 3 sanık hakkında 104'er kez müebbet ağır hapis cezası istediği iddianameyi Evrensel'e değerlendiren mağdur avukatlarından Gülhan Kaya, bu iddianameyle Suruç ve 10 Ekim Ankara Katliamı arasında bağ olduğunun bir kez daha kanıtlandığını söyledi. Kaya, “İlhami Balı ve Deniz Büyükçelebi’nin Türkiye’de attıkları her adım izlenmiş, Ankara Katliamı iddianamesinde de bu bilgi vardı. Devletin sorumlu olduğunu en başından beri söylüyorduk. Bu iddianameyle bir kez daha görmüş olduk' dedi. 

ELDE SADECE 10 EKİM DAVASI SANIĞI VAR

Urfa'nın Suruç ilçesi Amara Kültür ve Sanat Merkezi'nde Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi gençlere yönelik 20 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleşen ve 34 kişinin ölümü 70 kişinin de yaralanması ile sonuçlanan canlı bombalı saldırısına ilişkin iddianame 18 ay sonra iddianame tamamlandı. Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan iddianamede canlı bomba Şeyh Abdurrahman Alagöz, Antep'teki farklı tarihlerde gerçekleşen hücre evi baskınlarında kendilerini patlattıkları iddia edilen Yunus Durmaz ve Halil İbrahim Durgun ile Ankara Tren Garı davasında tutuklu yargılanan Yakup Şahin, IŞİD’in sınır sorumlusu olduğu belirtilen Deniz Büyükçelebi ve Türkiye’deki katliamların talimatını veren İlhami Bali fail olarak yer aldı.

Savcılık bu kapsamda tutuklu Şahin ve Suriye'de bulunan Deniz Büyükçelebi ile İlhami Ballı'ya ayrı ayrı 104'er kez müebbet ağır hapis cezası verilmesini talep etti.

İddianamede Alagöz’ün Suriye'den canlı bomba yeleğiyle geldiği, Antep'te örgütün sınır sorumlusu Deniz Büyükçelebi tarafından hücre evinde misafir edildiği, üzerindeki canlı bomba yeleğinin patlayıcı ve bilyelere güçlendirilip Suruç'a motosikletle gönderildiği kaydedildi.

'KAMU GÖREVLİLERİNİN SORUŞTURULMASI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ'

İddianameyi evrensel'e değerlendiren katliam mağdurlarının avukatlarından Gülhan Kaya, iddianameyle bir kez daha Suruç ve Ankara Katliamları arasındaki bağlantı olduğunun  kanıtlandığını söyledi. İlhami Balı ve Deniz Büyükçelebi’nin Türkiye’de attıkları her adımın izlendiğini 10 Ekim Katliamı iddianamasinde de ortaya çıktığını kaydeden Kaya, “Devletin gözü önünde katliamın gerçekleştiği çok açık. Biz katliamdan sonra gizlilik kararı kalksın yoksa katliamların devamı  gelecek demiştik. Gerçekten araştırılmasını istemiştik. Eğer gerçekten araştırılsaydı Ankara Katliamı’nın engellenebileceğini görmüş olduk' dedi. Bu yüzden devletin katliamlardan sorumlu olduğunu söyleyen Kaya, “Bu iddianameyle bir kez daha görmüş olduk. Dosya üzerinde gizliliğin kalkması ve iddianamenin hazırlanması 18 ay gibi geç bir sürede gerçekleşti. Bu süre çok geç. Çünkü Suruç başlangıç noktalarından bir tanesiydi. Ondan sonra bir sürü katliam yaşandı. Ve bütün bu katliamlar arasında bağlantı da bir kez daha görüldü. Soruşturmanın genişletilmesi ve devlet kademesindeki sorumluların yargılanması içinde mücadelemizi sürdüreceğiz' diye konuştu. 

Çok Okunanlar

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Sedat Peker'den Bahçeli açıklaması

Meral Akşener'den Tansu Çiller açıklaması

Sigaraya en az yüzde 50 zam geliyor

YSK genelgeyi gönderdi... O zarflar da geçerli sayılacak!

İlgili Haberler

Güncel

Rıza Sarraf New York sokaklarında

Güncel

ALES'e girecekler dikkat: YÖK yönetmelik değişikliği durduruldu

Güncel

Times: Suriyelilerin oyları seçimleri Erdoğan lehine etkileyebilir

Güncel

İki kez oy kullanan kadın serbest bırakıldı

Güncel

Kadın düşmanı dekan kendini savunursa: Harf hatasıymış

Güncel

Muğla'da gece kulübüne silahlı saldırı: Ölü ve yaralılar var

Güncel

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Güncel

Ahmet Hakan: İnce için oran verdi

Güncel

Vahşetin ardından ilk ifade ortaya çıktı

Güncel

Suruç'ta öldürülen esnaf ve oğullarının avukatlara verilmeyen otopsi raporu

Güncel

Tutuklanan gazeteci Hakan Gülseven'e tahliye

Güncel

Eskişehir'de trafik kazası: Ölü ve yaralılar var