unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

19 Mayıs'ta pankart gerilimi

HKP açıklamasında "2 saat oyaladılar, yakan güneşten bunalıp gideceğimizi düşündüler, yıldıracaklarını sandılar ama kararlılığımız görünce, buradan geçirelim nasılsa Anıtkabir girişinde Asker engeller dediler. Bunu da açıkça söylediler, sizi buradan geçiriyoruz ama asker engellerse biz bir şey yapamayız dediler" ifadelerini kullandı.

HKP yaşananları basın açıklaması yaparak şöyle anlattı:

"Yıllardır, 10 Kasımlarda, 29 Ekimlerde, 19 Mayıslarda hep durduğumuz, pankartlarımızı, bayraklarımızı açtığımız, bildirilerimizi dağıttığımız Anıtkabir girişine gidişimiz engellendi önce. Gerekçe güvenlik, kesin emir var yukarıdan. Söyledik biz sadece bildirilerimiz dağıtacağız, kimsenin girişine engel olmayacağız diye dinleyen kim. AKP’gillerin kesin emirleri var. Hemen bariyerlerin önünde, pankartlarımızla, bayraklarımızla konuşlandık bildirilerimizi bariyerlerin önünde halkımıza dağıtmaya başladık.

Bildirilerimiz bitince Anıtkabir’e girip Mustafa Kemal’i selamlayalım istedik. Bugünlerde elimizden almaya çalıştıkları “Bağımsızlık' vurgusunun yapıldığı ve savaşçı Mustafa Kemal’i simgeleyen Kalpaklı Mustafa Kemal’in resmedildiği, Mustafa Kemal’in  “Bağımsızlık Benim Karakterimdir' sözünün olduğu bayraklarla anlamlı olurdu, Kurtuluş Savaşının Önderini selamlamak. Geçen senede bu bayraklarla girmiştik Anıtkabir’e. Sorun olmayacağını düşündük. Sadece Mustafa Kemal’in resmi ve O’nun bir sözü, yasak konmazdı herhalde. Ama önce engellediler girişimizi. Türk Bayrağı ve Mustafa Kemal’in resmi dışında hiçbir şeyi almıyoruz diyerek almak istemediler. Devreye Parti Avukatlarımız girdi hemen. Söylediler; burada Parti Amblemi var mı, yok, resim Mustafa Kemal’mi, Evet Mustafa Kemal, “Bağımsızlık Benim Karakterimdir' sözü kimin sözü, Mustafa Kemal’in. Ve 19 Mayısta Mustafa Kemal’e ve “Bağımsızlık Benim Karakterimdir' sözüne yasak mı koyuluyor, diyerek haykırdı hukukçu yoldaşlarımız. Amirleriniz gelsin onlarla tartışalım dendi. Amirleri geldi onlarda tartışıldı, Güvenlik Şube Amirine haber verelim dendi O’da geldi, bayraklar fotoğraflandı, gerekli yerlere gönderildi, onlarla tartışıldı, Ortaçağcı IŞİD’e bu engellemeler yapılsaydı ülke bu hale gelmezdi dendi, deyin ki biz Mustafa Kemal’i ve Bağımsızlık Benim Karakterimdir sözünü yasak koyuyoruz deyin bilelim dendi, kafatasçı Gökbörücüler, Futbol Kulübü taraftarları kendi bayraklarıyla girdiler ses etmediniz, bize bu konan bu ambargoyu açıklayın dendi, olur mu öyle şey, bize ne emir verildiyse onu uyguluyoruz dediler. Bakın bayrağa Mustafa Kemal’den ve O’nun sözünden başka bir şey var mı, bayrak rengi ve sarı renkten oluşan bu bayrağın nesine itiraz ediyorsunuz dendi. Cevapları, bayrağın nasıl kullanıldığına bakmak lazım, kırmızı ve sarı renkler sizi simgeliyor dediler.

 

ASKER DE ALMAK İSTEMEDİ

Anıtkabir girişinde bu sefer asker durdurdu. Gerekçe aynı Türk Bayrağı dışında hiçbir bayrak giremez. Bize yukarıdan emir var. Hukukçu arkadaşlarımız devrede, çağırın Komutanınızı onlarla konuşalım dendi, Mustafa Kemal’i ve O’nun sözüne 19 Mayısta yasak koymanız çok büyük bir gaf olur dendi, çekin akıllı telefonlarınızla bayrağın resmini gönderin komutanınıza, yasak bunun neresinde söylesinler, yoksa Mustafa Kemal’den ve “Bağımsızlık Benim Karakterimdir' sözünden rahatsız olduğunuzu ve yasak koyduğunuzu açıkça söyleyin bilelim dendi, Ortaçağcı IŞİD’in bombalama tehdidine aldırmayıp Anıtkabir’e gelenlere yasak koyuyorsunuz dendi. Komutan arandı ve bu kararlı tutum karşısında almak durumunda kaldılar Anıtkabir’e. Görevli Memur üstüne alınmıştı, benim bir yasağım yok, benim almama gibi bir durumum da yok. Ama kesin talimat alınmaması noktasında. Bizim kendisiyle bir derdimizin olmadığı söylendi kendisine ve asıl bu emri taa yukarılardan, Beştepe taraflarından emir verenleredir bizim sözlerimiz, bizim eleştirilerimiz.

Kalpaklı Mustafa Kemal ve “Bağımsızlık Benim Karakterimdir' sözüyle mozoleye girdik ve selamladık Kurtuluş Savaşının önderini. Mustafa Kemal’i, Mustafa Kemal’in resmiyle ve sözüyle ziyaret etmeyi yasak olmaktan çıkardık."

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

İlgili Haberler

Güncel

Erdoğan posteri sosyal medyanın diline düşünce kayyum yazıyı kaldırdı

Güncel

Kamyon, mescide girdi: Ölü ve yaralılar var

Güncel

Türkiye ilk F-35'ini teslim aldı

Güncel

Athena Gökhan'dan 'İnce' açıklaması

Güncel

Erciyesspor'dan Erdoğan'a seçim otobüsü

Güncel

İddiaya göre IMF Türkiye için acil durum grubu oluşturdu

Güncel

Ayı saldırdığı kişiyle uçurumdan düşüp öldü

Güncel

O bölgede Erdoğan için uçuş yasağı

Güncel

Bursa'da yolcu otobüsü devrildi! Ölü ve yaralılar var

Güncel

Seçim gözlemcisi Alman vekilin Türkiye'ye girişine izin verilmedi

Güncel

Meteoroloji'den sağanak yağış uyarısı

Güncel

HDP PM Üyesi tutuklandı