unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

2. Dünya Savaşı'nı duyuran gazeteci öldü

İkinci Dünya Savaşı'nın çıktığını dünyaya duyuran ilk gazeteci olan Clare Hollingworth, salı günü Hong Kong'taki evinde 105 yaşında hayata veda etti. Hollingworth, İkinci Dünya Savaşı'nın başlangıcını ilan eden olayı, yani Almanya'nın Polonya'yı işgal ettiğini duyuran ilk gazeteci olarak tarihe geçmişti.

Olay gerçekleştiğinde 28 yaşında çaylak bir gazeteci olan Clare Hollingworth, henüz bir haftadır The Daily Telegraph gazetesinde çalışıyordu. Nazi tankları Polonya kenti Katowice'yi çembere aldığında Hollingworth eline telefonu alıp Britanya Büyükelçiliği'ni aramış ve konuyla ilgili bilgilendirmiş, ancak büyükelçi personeli kendisine inanmamıştı.

SAVAŞIN ORTASINDA BİR KADIN GAZETECİ

Toplumsal cinsiyet engellerine meydan okuyan ve iş esnasında birkaç kez ölüm tehlikesi atlatan Hollingworth, yaşamının büyük kısmını silahlı çatışmaların ön cephelerinde geçirdi.
Kardeşinin torunu Patrick Garrett'a göre, erkek egemen bir alanda kariyer yapan Hollingworth birçok başarı elde ettiği geçmişine gerçekçi bir perspektifle bakıyordu. Garrett, Hollingworth'ün kendisini "hiçbir zaman bir feminist olarak görmediğini" söyledi. Garrett, merhum gazetecinin kadınlara özel muamele uygulanmasından nefret ettiğini çünkü bunun kadın gazetecilerin savaş gazeteciliği yapmasını güçleştirdiği görüşünde olduğunu ifade etti.

1911 yılında İngiltere'nin Leicester kentinde dünyaya gelen gazeteci, Vietnam, Çin, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da da görev yaptı. Gazeteci, son otuz yıldır Hong Kong'da yaşıyordu.

Clare Hollingworth İngiltere'nin önemli gazetecilik ödüllerinin yanısıra, Kraliçe Elizabeth tarafından devlet nişanına da layık görülmüştü. Hollingworth, İkinci Dünya Savaşı patlak vermeden önce toplamda 3 bin 500 mülteciye İngiltere vizesi ayarlayarak Polonya'dan İngiltere'ye kaçmalarını sağlamıştı.

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Sedat Peker'den Bahçeli açıklaması

İlgili Haberler

Dünya

AİHM, 77 kişiyi katleden Breivik'in başvurusunu reddetti

Dünya

Başbakan Modi 50 bin kişiyle yoga yaptı

Dünya

Lavrov: Rusya, BM'nin Doğu Guta raporuna şüpheyle yaklaşıyor

Dünya

Trump: Kuzey Kore 200 ABD askerinin geri kalanını gönderdi

Dünya

Dünya Kupası'nda kadın muhabire canlı yayında taciz!

Dünya

Pekin, ABD'ye rağmen İran ile ticaret yapmaya devam edecek

Dünya

Suriye'den çalınan tarihi eserler Türkiye ve İsrail'de mi?

Dünya

Kıbrıs Dışişleri Bakanı: Doğalgaz bela değil lütuftur

Dünya

Erdoğan'ın seçim dümenleri

Dünya

Netanyahu'nun eşi hakkında yolsuzluk iddianamesi

Dünya

Foreign Policy'den Erdoğan'a: Türk ordusunu politik araç haline getirme

Dünya

Putin'den Latin Amerika hamlesi: O ülkelerdeki büyükelçileri değiştirdi