unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

2 Temmuz Sivas katliamı kurbanları İzmir'de anıldı

 İşsizlik ve Pahalılıkla Savaş Derneği-İPSD, Sevdilli ve Çevre Köyleri Kültür ve Dayanışma Derneği-SEV-DER ve Halkın Kurtuluş Partisi-HKP tarafından düzenlenen etkinlik 2 Temmuz Cumartesi günü yapıldı. Etkinlik öncesi yapılan afişleme, el ilanı dağıtımı ve anonslarla halka çağrı yapıldı. 

2 Temmuz Cumartesi günü saat 20.30’da Yamanlar Cemevi önünde yürüyüş için toplanan kitleye polis önce izin vermedi. Yapılan tartışmalar ve kararlı duruş sonucu polis toma ve çevik kuvvet araçlarıyla kapattığı yolu açmak zorunda kaldı. Cemevi önünde, önde Sivas’ta katledilen aydınların ve sanatçıların resimlerinin bulunduğu kortej oluşturularak yürüyüşe geçildi.

Oradan Kubilay caddesine geçildi “Sivas’ın Hesabı Sorulacak', “Gün Gelecek Devran Dönecek Katiller Halka Hesap Verecek' , “Sivas’ı Unutma Unutturma' “Sivas’ın Işığı Sönmeyecek' “Sivas’ı Yakanlar AKP’yi Kuranlar' sloganlarıyla etkinliğin yapıldığı Üç Fidan Parkına doğru yürüyüş devam etti. Güzergâh boyunca Yamanlar halkı alkışlarla ve yürüyüşe katılarak yürüyüşe destek verdi. 

fad8ff23-cd66-4de8-b89a-040466509303.jpg

Üç Fidan Parkında yapılan açılış konuşması ve saygı duruşunun ardından, İPSD yöneticisi Nadire Bildirici Aksüt tarafından bir şiir okundu. Sivas Katliamının anlatıldığı sinevizyon gösteriminden sonra düzenleyen kurumlar adına HKP Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir İl Başkanı Av. Tacettin Çolak konuşma yaptı.

Çolak konuşmasında “katliamın birkaç gün önceden camilerde başlayan provokasyon süreci hariç 8 saat sürdüğünü' söyledi. “Tam 8 saat boyunca devlet seyretti. Oysa oraya gelen askeri taburun havaya iki el ateş açması, o kalabalığı çil yavrusu gibi dağıtırdı. Ama yapmadılar' dedi.

Çolak, “ABD-AB Emperyalistlerinin hedeflediği halklar boğazlaşmasının bir ayağının da mezhep çatışmaları, etnik çatışmalar olduğunu ve maalesef bunu da hayata geçirdiklerini' söyledi. Laikliğin artık yok olduğunu söyleyen Tacettin Çolak, “Biz Laiklik elden gidiyor diye bas bas bağırırken, sözde ilericiler, sözde solcular türban eylemlerine inanç özgürlüğü diye erkeklerine bile türban taktırarak destek veriyorlardı. Şimdi de bakıyoruz Laiklik elden gidiyor diye eylemler yapıyorlar' dedi. Konuşması sık sık alkışlarla ve sloganlarla kesilen Çolak, “Bu katliamları yapan kuklaları oynatan asıl sahiplerini görmezsek yanılırız. Bunların arkasında ABD-AB Emperyalistleri ve yerli satılmışlar var. Bunlara karşı tek başımıza da kalsak kanımızın son damlasına kadar mücadele edeceğiz. Halklarımızı örgütleyip Halkın İktidarını kuracağız, o zaman halklarımız gerçek özgürlük ve eşitlik temelinde kardeşçe yaşayacak, bu topraklarda yaşayan hiçbir halk, hiçbir inanç ayrıma uğramayacak.' diyerek konuşmasını alkışlar ve sloganlar eşliğinde bitirdi. Ardından İPSD üyesi Emine Özden’in ve Aşık İbreti’nin okuduğu şiirlerle etkinlik devam etti. 

Her yıl Yamanlar’da yapılan Sivas Şehitlerini Anma etkinliğimizde bu yıl yoğun bir polis ablukası vardı. Başlangıçta, Cemevi’nin önünden yürütmemek isteyen polis, bundan geri adım atınca alanın çevresinde ablukasını artırdı. (Önceki yıllarda hiç böyle bir uygulaması yoktu. Zira Üç Fidan Parkı, Yamanlar Polis Karakolu’nun hemen önüdür. İzlemeyi buradan yaparlardı.) Amacı Yamanlar Halkı’nın etkinliğimize katılımını engellemekti. Ancak duyarlı Yamanlar Halkı, yaşlısıyla genciyle, kadını ve çocuğuyla Üç Fidan Parkı’na geldi, bizlerle kaynaştı. Bayraklarımızı taşıdı, sloganlarımızı attı.

İPSD Kültür Sanat komitesinin hazırladığı müzik dinletisi ile etkinlik sona erdirildi.

Çok Okunanlar

Erdoğan balkon konuşmasını iptal etti!

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Muharrem İnce'den ilk açıklama

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

İşte Adil Seçim'e göre oy oranları

İlgili Haberler

Güncel

Abdullah Gül'den Erdoğan'a tebrik telefonu

Güncel

HDP'nin 'baraj' kutlamalarında 10'u aşkın gözaltı

Güncel

TBMM 8 Temmuz'da yemin edecek

Güncel

CHP'li Tanal: Bu millete her şey müstahak

Güncel

Yaşar Okuyan'dan MHP'ye 'baraj özrü'

Güncel

AGİT'ten seçim ön raporu

Güncel

Bitlis'ten acı haber

Güncel

HDP seçim sonuçlarını değerlendirmek için toplanıyor

Güncel

Birce Akalay'dan Muharrem İnce'ye mesaj

Güncel

Kütahya'da iş cinayeti: Kamyonun altında kalan işçi öldü

Güncel

CHP'nin iktidar özlemi sağa kayarak giderilemez

Güncel

Tutuklu milletvekili adayı Güven, Hakkari'den seçildi