unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

3D yazıcıyla otomobil ürettiler

Dünyada yeni trend mikro yaşam alanları ve küçük boyutlu evler sadece alan sıkıntısı yaşayan Uzakdoğu ülkeleri için değil, Batı ülkeleri için de ilgi odağı. Bu evlere uygun biçimde tasarlanan eşyaların yanı sıra, kısa mesafe ulaşım için geliştirilen mikro boyutlu elektrikli otomobiller de yaygınlaşıyor. Bunlardan biri Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Fakat diğerlerinden onu ayrı kalan ilginç bir özelliği var: Bu otomobil 3D yazıcıyla üretildi.

Japon otomotiv şirketi Honda tarafından tasarlanan ve üretimi 3D yazıcılar kullanılarak yapılan otomobil, sahibinin isteklerine göre özelleştirilebiliyor. Örneğin, tıpkı bir kıyafet gibi kişinin boyuna ve ağırlığına göre boyutlandırılabiliyor. Aynı özelleştirme, bagaj bölümü için de ihtiyaca göre belirlenebiliyor.

PEKİ AMA GÜVENLİ Mİ?

Akıllara elbette güvenlik sorusu geliyor. Bir otomobilde kullanılan panellerin yazıcıyla üretilmesi güvenli gelmeyebiliyor. Honda’nın bu konuda yaptığı açıklama yüreklere su serpiyor. Şirket yetkilileri, yazıcıyla çıkartılan panellerin altına, motorsiklet konusundaki deneyimleriyle ürettikleri boru temelli bir iskelet kurduklarını söyledi. Güvenli tasarımlarıyla bilinen Kabuku adlı şirketin de bu projede yer aldığı bilgisi verildi.

honda-6.png

Görünüm olarak tipik elektrikli otomobillere benzese de, değiştirilebilir yapısı onu farklılaştırıyor. Fuarda gösterilen prototip çalışabilir durumda ve test etmek isteyenler fuar alanı içinde tur atabildi. Standda bilgi veren bir Honda yetkilisi, 3D yazıcıyla üretimin hem maliyet konusunda önemli bir avantaj getireceğini, hem de tasarım ve üretim süreçlerinde ciddi zaman tasarrufu sağlayacağını söyledi. Şirketin amacı önümüzdeki yıllarda testleri tamamlayarak seri üretime geçmek.

honda-2.png

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Ahmet Hakan: İnce için oran verdi

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Sedat Peker'den Bahçeli açıklaması

İlgili Haberler

Bilim ve Teknoloji

Instagram'da yeni dönem

Bilim ve Teknoloji

Mavi Balina oyununun arkasından kim çıktı?

Bilim ve Teknoloji

Microsotf çalışanlarından 'göçmen' mektubu

Bilim ve Teknoloji

WhatsApp çok önemli özellik için geri sayıma geçti

Bilim ve Teknoloji

Facebook'tan çocuklar için yeni karar

Bilim ve Teknoloji

Gmail yapay zeka kullanacak

Bilim ve Teknoloji

iPhone 3GS geri dönüyor

Bilim ve Teknoloji

Üç yeni iPhone geliyor

Bilim ve Teknoloji

Telekomünikasyon devinden, 85 milyar dolarlık birleşme

Bilim ve Teknoloji

Stephen Hawking'in sesi kara deliğe yollanıyor

Bilim ve Teknoloji

NASA açıkladı... İrtibat kesildi!

Bilim ve Teknoloji

5G'li telefonlar seneye satışa çıkıyor!