unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

400 kilo patlayıcı tuzaklanmış

Askerlere yönelik katliam planında, Suriye tarafından geldiği ağırlık kazanan filikaya yerleştirilen 2 cesedin sırrı da henüz çözülemedi.
Geçen pazar günü saat 08.00 sıralarında, Samandağ İlçesi Çevlik Sahili'nin yaklaşık 3- 4 kilometre açığında bomba tuzaklanan filikadaki patlamayla ilgili olay yeri ve patlatma düzeneğiyle ilgili inceleme tamamlandı. Bir balıkçının görüp haber vermesiyle bölgeye giden Sahil Güvenlik botundaki sözleşmeli er 23 yaşındaki Alper Al'ın attığı kancanın cesetlerden birine isabet edip hareket ettirince tuzaklanan bombanın patladığı kanaatine varıldı. Alper Al'ın şehit olduğu olayda patlayıcının filikada yan yatırılan iki varil içinde ve yaklaşık 400 kilo olduğu belirtildi.

Görgü tanıkları, bombanın infilak etmesi sırasında denizden yükselen suyun yaklaşık 50 metreyi bulduğunu ve patlamanın Samandağ ve çevredeki tüm yerleşim merkezlerinde duyulduğunu söyledi.

SURİYE TARAFINDAN GELMİŞ

Olayla ilgili geniş çaplı soruşturma yürütülürken, filikada bomba tuzaklanan cesetlerin de kime ait olduğu saptanmaya çalışılıyor. Patlamanın şiddeti nedeniyle parçalanan cesetlerin parmak izi ile güvenlik makamlarında kayıtlı parmak izleri eşleştirmesi sonuç vermedi. DNA örnekleri üzerinde çalışma yürütülürken cesetlerin Suriyelilere ait olabileceği, iç çatışmada ölen ya da tuzağı kuranlar tarafından öldürülmüş olabileceği üzerinde duruluyor.

Suriye açıklarında cesetlerle birlikte bomba yüklenen filikanın, rüzgar ve akıntının etkisiyle Samandağ açıklarına sürüklenmiş olabileceği tahmin ediliyor.

Zaman zaman Amanos Dağları'ndan inerek Hatay bölgesinde kanlı eylemler yapan PKK'lıların  bu eylemi gerçekleştirme ihtimali değerlendirilirken, yerel kaynaklar bunun gerçekleştirilmesi olasılığının coğrafi koşullar göz önüne alındığında çok güç olduğuna dikkat çekti.

Bu nedenle de cesetli bombalı tuzağın ancak Suriye'nin Akdeniz'e sınırı bulunan bir noktadan denize bırakılmış olabileceği, bu sınır bölgesinde Yayladağı'na komşu Türkmendağı bölgesinde yer yer El Nusra ve IŞİD gruplarının da olduğu biliniyor.

Bomba ile tuzaklanmış filikanın rüzgarın etkisi ile kıyıya vurması ve meraklı vatandaşların güvenlik güçlerine haber vermeden müdahalesi ile daha büyük can kayıplarının olmasının planlanmış olabileceği üzerinde duruluyor.
 

Çok Okunanlar

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

Guardian'dan çok konuşulacak yazı: Erdoğan'ı kovun...

İlgili Haberler

Güncel

Demokrasi karşıtı bir 'Nurcu' daha AKP'ye desteğini açıkladı

Güncel

AKP'li Erdoğan: Bana üniversite mezunu değil bile dediler

Güncel

Oyuncu Doğulu'dan İnce'ye destek mesajı

Güncel

Zorunlu trafik sigortası yönetmeliğinde değişiklik

Güncel

THY'nin yeni reklamında dikkat çeken Cemaat detayı

Güncel

Muharrem İnce: FETÖ'cülerden mi öğrendiniz?

Güncel

Cumhur İttifakı'nda deprem: Bahçeli'den şok açıklamalar

Güncel

Umut Oran: Son adımları atmaya hazır olun!

Güncel

Zonguldak'ta maden ocağında göçük

Güncel

Süleyman Soylu: Siz bizi 24 Haziran'dan sonra görün

Güncel

Meral Akşener'den 'TİKA' iddiası

Güncel

'Demirtaş Ketıl Sohbeti' başladı: Seven alsın seveni