unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

88 yıl sonra bir ilk: Obama Küba'da!

ABD Başkanı Barack Obama'nın Küba ziyareti sırasında, hizmetler sektöründeki yabancı sermaye yatırımlarının artırılması ele alınacak.

1959 yılındaki Küba devriminden sonra adayı ziyaret eden ilk ABD Başkanı olan Barack Obama, eski iki ezeli düşman arasındaki ilişkileri derinleştirme imkanlarını görüşmek üzere Devlet Başkanı Raul Castro ile bir araya gelecek. Castro, Amerikan ticari ambargosunun kaldırılmasını ve 1903 yılından beri ABD tarafından kullanılan Guantanamo askeri üssünün iade edilmesini istiyor.

Havana'ya inen Barack Obama, Başkanlık uçağından çıkarken eşi Michelle Obama'nın yanı sıra kızları Sasha ve Malia'nın yanı sıra Michelle Obama'nın annesi Marian Shields Robinson birlikte havalimanındakileri selamladı.

Hafif bir yağmur altında ellerindeki şemsiyelerle kırmızı halıdan ilerleyen Obama ailesini ise Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez karşıladı.

Obama'nın Küba ziyaretinin normalleşme sürecine giren ikili ilişkileri daha da iyi bir noktaya getirmesi ümit ediliyor.

160320222443_cuba_protest_624x351_afp_nocredit.jpg

Obama'nın gelişinden bir gün önce Havana'da düzenlenen protesto gösterilerinde kendilerini 'Beyazlı Hanımlar' olarak adlandıran gruptan gözaltına alınan kadınlar oldu.

Barack Obama Küba başkentindeki temasları sırasında insan hakları konusunu da gündeme getireceğini duyurmuştu. Resmi temasların gündeminde ticari ambargonun yumuşatılması ve siyasi reformlar yapılması gibi konular da bulunuyor.

Obamalar, ziyaret nedeniyle halka kapatılan Havana’nın merkezinde kısa bir gezinti yaptıktan sonra sayıları artmaya başlayan özel lokantalardan birinde yemek yediler.

Akşam yemeğinde biraraya gelecek olan Obama ve Castro, ortak bir basın toplantısı da düzenleyecek. Liderlerin iki ülke arasındaki ticareti de görüşmesi bekleniyor.

Ancak Beyaz Saray Obama'nın Küba'daki muhalif gruplarla da görüşeceğini açıkladı. ABD Başkanı'nın dinleyeceği muhalif gruplar arasında Beyazlı Hanımlar da var.

Başkan Obama yatırım şartlarını iyileştirme imkanlarının ele alınacağı bir buluşmada Kübalı işadamlarıyla bir araya gelecek. 2014 sonlarında iki devlet lideri arasında ilişkilerin kademeli olarak geliştirilmesi kararlaştırılmış, geçen yıl da diplomatik ilişkiler yeniden başlatılıp, finans ve ulaşım alanlarında Küba’ya uygulanan Amerikan ambargosu hafifletilmişti. Küba’yı Obama’dan önce sadece 1928 yılında Başkan Calvin Coollidge ziyaret etmişti.

Raul Castro özel teşebbüsünün kontrollü ve sıkı şartlar altında teşvik edilmesini öngören temkinli bir açılma politikası uyguluyor. Küba 1959 yılındaki devrimin ardından sağlık ve eğitim alanlarında örnek ülke haline gelmiş, sosyal güvenliği arttırmış ve diğer bölge ülkelerinin aksine hiçbir vatandaşını açıkta bırakmamıştı.

Kontrollü işbirliği

Raul Castro ülkesindeki yabancı sermaye yatırımlarının artmasını arzuluyor. Devletin gelirlerini artırmak için turizm alanındaki yatırımlarına ağırlık veriliyor. Castro’nun iktidarı 2018 yılında Başkan yardımcısı Miguel Diaz-Canel’e devretmesi bekleniyor. Başkan Obama’nın devrim lideri Fidel Castro ile buluşması ziyaret gündeminde yer almıyor.

CASTRO KUŞKUYLA YAKLAŞIYOR

Barack Obama’nın Havana’ya varışından önce Fidel Castro’nun yeni fotoğrafları yayınlandı. 'Juventud Rebelde’ gazetesi Fidel Castro’nun, ABD’yi kapitalistlik ve emperyalistlikle suçlayan sosyalist Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile birlikte çekilen fotoğrafını yayınladı. Fidel Castro kardeşinin ABD ile yakınlaşma politikası izlemesini kuşkuyla karşılıyor.

TRUMP: OBAMA GERİ DÖNMELİYDİ

Obama'nın Havana'da Küba Devlet Başkanı Raul Castro tarafından karşılanmaması ise ABD basınında geniş yer buldu. Cumhuriyetçi Parti'nin en güçlü Başkan aday adayı Donald Trump, sosyal medya üzerinden paylaştığı mesajda, Castro'nun Obama'yı ciddiye almadığını savundu.

Trump ayrıca, Florida'da yaptığı konuşmada, Obama'yı "amatörlükle" suçlarken, Raul Castro'nun Obama'yı havaalanında karşılamaya gelmeyerek saygısızlık yaptığını söyleyerek, "Obama uçağı geri döndürüp ayrılmalıydı" dedi.

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Melih Gökçek'e Twitter'da büyük anket şoku!

İlgili Haberler

Dünya

Londra'da metro istasyonunda patlama

Dünya

BM'den İsrail'e flaş çağrı: Durdurulmalı

Dünya

ABD, BM İnsan Hakları Konseyi'nden çekiliyor iddiası

Dünya

ABD'ye yolculuk yapacaklara uyarı

Dünya

Almanya'da bir okulda bomba paniği

Dünya

Londra'daki mahkeme dev Rus şirketin mal varlıklarına el koydu

Dünya

İngiltere Gazprom şirketinin mal varlığına el koydu!

Dünya

Farelerden ekonomiye büyük darbe! 9 milyon lirayı yediler

Dünya

Trump, Beyaz Saray'daki Macron fotoğraflarının yerine Kim'i koydu

Dünya

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nden 24 Haziran kararı

Dünya

Suriye Dışişleri'nden Menbiç açıklaması

Dünya

İsviçre'den, 2 Türk diplomat hakkında yakalama kararı