unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

'AB, sığınmacıların haklarını Türkiye'ye satıyor'

Alman hükümetinin insan hakları sorumlusu Bärbel Kofler Türkiye ile AB arasında sağlanması hedeflenen işbirliğini eleştirdi. Kofler Hessen Radyo-Tv kurumuna yaptığı açıklamada, 'İnsanların geldikleri ülke itibariyle iltica hakkını kullanamaması olamaz. İltica için bireysel başvuru hakkı korunmak zorundadır' diye konuştu.

Kofler Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muizniek'in, AB'nin sığınmacılarla ilgili planlarını 'yasa dışı' diye nitelendirmesini de hatırlatarak, 'Uygulamada büyük bir sorun ortaya çıkacak, çünkü Yunanistan'a giden yüksek sayıdaki sığınmacılar, yaptıkları iltica başvurularının doğru düzgün incelenmesi hakkına sahip. İster Suriye'den, isterse başka ülkelerden gelsinler' dedi.

İnsan hakları kuruluşu Pro Asyl de Brüksel'de toplanan AB devlet ve hükümet başkanlarını Türkiye ile sağlanacak sığınmacı işbiriği konusunda uyardı. Pro Asyl Başkanı Günter Burkhardt yaptığı açıklamada, 'AB sığınmacıların insan haklarını Türkiye'ye satıyor' dedi. Yunanistan'da sığınmacıların toplu olarak gözaltına alınıp, sınır dışı edilme tehdidinin doğacağını söyleyen Burkhardt, bu durumun sığınmacı hakları ve insan hakları sözleşmelerinin iptali anlamına geleceğini söyledi. Pro Asyl Başkanı Türkiye'nin sayıları üç milyona yaklaşan sığınmacılar için bireysel iltica süreci yürütemeyeceğini ve onlara koruma sunamayacağını söyleyerek, 'Sığınmacı hakları konusunda Türkiye güvenli üçüncü ülke değil' diye konuştu.

Weber: AB doğru yolda

Avrupa Parlamentosu'ndaki (AP) Avrupa Halk Partisi Grubu'nun Başkanı Manfred Weber ise Alman 2. televizyon kanalı ZDF'e verdiği demeçte, AB'nin sığınmacı krizinin kontrol altına alınmasında doğru yolda olduğunu söyledi. AB liderlerinin Brüksel'de sağladığı uzlaşmadan memnuniyet duyduğunu söyleyen Weber, 'Bence zirvede bir uzlaşma sağlanacak' dedi. Weber partisi Hristiyan Sosyal Birlik'ten, Türkiye ile yürütülen pazarlıklarda taviz verilmemesi yönünde yapılan açıklamalara da değinerek, 'Müzakerelerde iki taraf ta tavizler vermek zorundadır' dedi.

AP milletvekili, Türkiye'nin Yunanistan'dan sığınmacı alması halinde, AB'nin bunun karşılığında adım atmasını bekleyebileceğini belirtti. Bu durumun Türkiye'ye vize serbestisi için de geçerli olduğunu söyleyen Weber, "Bu konuda belirlenen kriterler açık. Türkiye'ye sığınmacı krizi nedeniyle vize kuralları konusunda kolaylık sağlanmayacak. Türkiye 70 kriteri yerine getirmek zorunda. Bunu yaparsa Avrupa Parlamentosu planı onaylar' dedi.

Deutsche Welle Türkçe

Çok Okunanlar

THY'nin yeni reklamında dikkat çeken Cemaat detayı

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

İlgili Haberler

Dünya

'Trump için çalışıyorsun' deyip restorandan kovdular

Dünya

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'dan tehdit: İran'a umarım askeri müdahale gerekmez

Dünya

Kendisiyle dalga geçen kocasını ve akrabalarını zehirledi!

Dünya

Etiyopya Başbakanı'na miting sırasında el bombası attılar

Dünya

Zimbabve'de mitingde patlama

Dünya

OPEC ile Rusya arasında petrol üretimi görüşmesi

Dünya

Alman Şansölye "Merkel" zorda!

Dünya

Londra'da Brexit karşıtı gösteri

Dünya

Yunanistan ve Arnavutluk arasında deniz sınırı görüşmeleri

Dünya

'AB bir yıl içinde dağılabilir'

Dünya

Trump, KDHC'yi 'olağanüstü tehdit' ilan etti

Dünya

İngiltere, Oxford'daki seks partisiyle çalkalanıyor