unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

ABD ve Küba arasında 55 yıl sonra bir ilk!

Küba Dışişleri Bakanlığı’nın ABD Bölümü Başkanı Josefina Vidal, Twitter’da “Santa Clara havaalanına 31 Ağustos’ta 1961’den bu yana ilk tarifeli ABD uçuşu gerçekleşecek' mesajını paylaştı. ABD Başkanı Barack Obama, geçen şubat ayında iki ülke arasında ticari uçuşların yeniden başlayacağını açıklamıştı. Küba Ulaştırma Bakan Yardımcısı Eduardo Rodriguez, “Ticari uçuşların başlaması iki ülke arasındaki ilişkilerin düzelmesi sürecine önemli bir katkı' dedi. Rodriguez, son bir kaç yıldır artan turist sayısına hazırlık olarak Küba havaalanlarının kapasitelerinin artırıldığını belirtti.

'ABD’Lİ BAKAN DA UÇAKTA OLACAK’

Havana Times gazetesi, ABD Ulaştırma Bakanı Anthony Foxx’un da ilk gelecek uçakta olmasının beklendiğini, ABD’li bakanın Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez Parrilla ve Kübalı mevkidaşı Adel Yzquierdo ile görüşeceğini bildirdi. ABD havayolu şirketi JetBlue’ya bağlı ilk ticari uçak, bugün Florida’nın Fort Lauderdale bölgesinden Küba’nın Santa Clara kentine gidecek. Günlük ticari uçuşlar da 1 Ekim’de, Camaguey ve Holguin kentlerine uçuşlar ise kasım ayında başlayacak.

ABD Ulaştırma Bakanlığı’nın onayıyla ABD’den Küba’nın başkenti Havana’ya günde 20, diğer kentlere ise 90 uçuş gerçekleşmesi planlanıyor. 6 ayrı ABD şirketi Küba’ya uçuşlar için ABD yönetiminden izin almış durumda. KÜBA'YA

ABLUKA BÜYÜK ORANDA SÜRÜYOR

Küba ve ABD geçen yıl temmuz ayında elçilikleri yeniden açmış ve diplomatik ilişkilerin düzelmesi amacıyla bir dizi anlaşma imzalamıştı. Buna karşın Küba hükümeti, ABD ile atılan karşılıklı olumlu adımlara rağmen asıl sorunun ABD’nin yıllardır adaya uyguladığı abluka olduğunu vurguluyor. ABD yasaları, abluka kapsamında hala pek çok ABD vatandaşının Küba’ya ziyaretine izin vermiyor. Başkan Barack Obama, aile ziyaretleri, iş ve resmi ziyaretler ile eğitim amaçlı gezilere izin vermişti.  

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Melih Gökçek'e Twitter'da büyük anket şoku!

İlgili Haberler

Dünya

İsrail Gazze'de 25 hedefi vurdu

Dünya

Pentagon'dan Türkiye açıklaması

Dünya

ABD'den Birleşmiş Milletler kararı

Dünya

Londra'da metro istasyonunda patlama

Dünya

BM'den İsrail'e flaş çağrı: Durdurulmalı

Dünya

ABD, BM İnsan Hakları Konseyi'nden çekiliyor iddiası

Dünya

ABD'ye yolculuk yapacaklara uyarı

Dünya

Almanya'da bir okulda bomba paniği

Dünya

Londra'daki mahkeme dev Rus şirketin mal varlıklarına el koydu

Dünya

İngiltere Gazprom şirketinin mal varlığına el koydu!

Dünya

Farelerden ekonomiye büyük darbe! 9 milyon lirayı yediler

Dünya

Trump, Beyaz Saray'daki Macron fotoğraflarının yerine Kim'i koydu