unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

ABD'den AKP'ye El Bab ayarı! 'Taarruz' boş çıktı

Türkiye ile ABD'nin arası Fırat Kalkanı operasyonu nedeniyle açılmış, iki ülke arasındaki gerginlik sabah saatlerinde ABD tarafından gelen "El Bab'a hava taarruzu gerçekleştirildi" açıklaması ile yumuşama yoluna girmişti.

Sözcü'den Zeynep Gürcan'lının aktardığı habere göre ABD'nin “El Bab’a hava taarruzu düzenledik' açıklamasının, savaş uçakları ile değil, silahlı İHA’lar ile gerçekleştirildi ortaya çıktı.

Öte yandan  Rusya Savunma Bakanlığı Yetkilisi Korgeneral Sergey Rudskoy, Rusya ve Türkiye'nin Suriye'de IŞİD unsurlarına yönelik ilk ortak hava operasyonunu bugün düzenlediğini söyledi.

İHA KULLANMIŞLAR

ABD’nin “El Bab’a hava taarruzu düzenledik' açıklamasının, savaş uçakları ile değil, silahlı İHA’lar ile gerçekleştirildi ortaya çıktı.
İşte ABD’nin “düzenledim' dediği operasyonun ayrıntıları;

— SAVAŞ UÇAĞI DEĞİL, İHA KULLANDILAR: ABD askeri sözcüsünün açıklamasının ardından Türkiye kamuoyuna yansıyanın aksine, Amerikalılar operasyonda savaş uçağı değil, İHA kullandılar. Bu nedenle de ABD’nin yaptığı taarruzun etkisi çok sınırlı kaldı

— TÜRKİYE İLE KOORDİNE ETMEDİLER: ABD operasyonunu TSK ile koordine etmeden yaptı. Kendi belirledikleri hedeflere, kendilerinin uygun olduğu kapsam ve şiddette saldırdılar.

— TÜRKİYE HEDEF VERMİŞTİ, OPERASYONLARDA BUNLARIN HİÇBİRİ VURULMADI: Türkiye, Amerikan askeri makamlarına koalisyon üyesi bir ülke olarak düzenli olarak bilgi aktarıyor. Ancak Türkiye’nin bu koordinasyonuna rağmen, Amerikalılar son hava saldırısında TSK’nın bildirdiği IŞİD’e gerçekten zarar verecek hedefler yerine, kendi seçtikleri küçük hedefleri vurdular.

— TÜRKİYE’NİN BİLDİRDİĞİ KOORDİNATLARI İHA’LARLA VURURKEN, PYD/YPG’NİN BİLDİRDİKLERİNİ SAVAŞ UÇAKLARI İLE VURDULAR: ABD, Türkiye’nin düzenli olarak, günlük bildirdiği koordinatları vurmadı. Üstelik “Türkiye’ye destek’ gibi yansıtılan operasyonda İHA’lar kullanıldı. Ancak aynı gün, ABD Suriye’nin başka bölgelerinde de hava taarruzu yaptı. Türrkiye’nin PKK’nın uzantısı terör örgütü ilan ettiği PYD/YPG kontrolündeki bölgelerde de IŞİD hedeflerini vuran Amerikalılar, burada ise savaş uçakları kullanmayı tercih ettiler.

TÜRKİYE VE RUSYA'DAN ORTAK OPERASYON

Rudskoy, Suriye'nin onayıyla düzenlenen operasyona Rusya'ya ait 4 Su-24 uçağı, 5 Su-25 uçağı ve 1 Su-34 uçağının, Türkiye'den ise 4 F-16 ile 4 F-4 uçağının katıldığını belirtti.

'EL BAB'DA IŞİD'E AİT 36 NOKTA VURULDU'

El Bab'daki operasyonda Rus ve Türk savaş uçaklarının IŞİD'e ait 36 noktayı vurduğunu kaydeden Rudskoy, vurulan hedeflerin tamamının Genelkurmay Başkanlıkları ve Hava Kuvvetleri komutanlıkları tarafından önceden belirlendiğinin altını çizdi.

'İLK OPERASYONDA ÇOK ETKİLİ SONUÇLAR ELDE EDİLDİ'

Son 48 saat içinde insansız hava araçları ve uzay keşif araçları kullanılarak hedefler üzerinde ön keşif yapıldığını ifade eden Rudskoy, "IŞİD'e yönelik operasyonda elde edilen ilk sonuçlar, Rus ve Türk savaş uçaklarının gerçekleştirdiği ilk ortak operasyonun çok etkili olduğunu gösterdi" dedi.

'TÜRK-RUS UÇUŞ GÜVENLİĞİ ANLAŞMASI SAYESİNDE BENZERSİZ BİR OPERASYON GERÇEKLEŞTİRİLDİ' 

Rusya ve Türkiye arasında 12 Ocak'ta operasyonlar sırasında olayların önlenmesi ve uçuş güvenliğinin sağlanmasına yönelik anlaşma imzalandığını anımsatan Rudskoy, "Bu anlaşma ile Suriye'de teröristlere karşı daha önce benzeri görülmeyen ortak operasyon düzenlemek için gereken ortam sağlandı" diye konuştu.

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

İlgili Haberler

Dünya

IMF, Türkiye için acil durum grubu oluşturdu

Dünya

AİHM, 77 kişiyi katleden Breivik'in başvurusunu reddetti

Dünya

Başbakan Modi 50 bin kişiyle yoga yaptı

Dünya

Lavrov: Rusya, BM'nin Doğu Guta raporuna şüpheyle yaklaşıyor

Dünya

Trump: Kuzey Kore 200 ABD askerinin geri kalanını gönderdi

Dünya

Dünya Kupası'nda kadın muhabire canlı yayında taciz!

Dünya

Pekin, ABD'ye rağmen İran ile ticaret yapmaya devam edecek

Dünya

Suriye'den çalınan tarihi eserler Türkiye ve İsrail'de mi?

Dünya

Kıbrıs Dışişleri Bakanı: Doğalgaz bela değil lütuftur

Dünya

Erdoğan'ın seçim dümenleri

Dünya

Netanyahu'nun eşi hakkında yolsuzluk iddianamesi

Dünya

Foreign Policy'den Erdoğan'a: Türk ordusunu politik araç haline getirme