unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

ABD’den Suriye ve Rusya karşıtı karar

Kongre’nin onayladığı belgeye göre ABD Başkanı, Washington’a göre Şam’a 'önemli derecede finansal, maddi ve teknolojik destek sunan’ ülkelerin vatandaşlarını yaptırımlar listesine dâhil edecek. Başkan ayrıca Suriye yönetimine savunma alanında hizmet veya bilgi sunan yabancılara da yaptırımlar uygulamak durumunda kalacak.

ABD’li yasa yapıcılar ayrıca ABD Başkanı Donald Trump’a, Suriye’deki insani krizin derinleşmesine yol açan kişilere de yaptırım uygulama çağrısı yapıyor.

Yaptırımlar, ABD’ye vize alma veya Amerikalılarla iş münasebetlerinde bulunma yasağı getiriliyor. Ayrıca listeye giren kişilerin, ABD’de sahip oldukları mülklere ve varlıklarına rehin konuluyor.

Hızlı bir şekilde onaylanan belgenin en kısa zamanda Senatonun onayından geçerek, Başkanın imzasına sunulması bekleniyor. İmzadan sonra Trump, yürürlüğe girecek yasayı 30 gün içinde uygulamak durumunda kalacak.

RUSYA’YA YÖNELTİLEN SUÇLAMALAR

ABD yönetimi, Şam’ın en önemli müttefiki olan Rusya’nın eylemlerini birçok kez eleştirmiş, fakat bu konuda ses getiren açıklamalar yapmanın ötesine geçmemişti.

Geçtiğimiz pazartesi ABD Dışişleri Bakanlığı, 'Esad rejiminin suçlarını’ konu alan yeni raporunu yayınladı. Söz konusu belgeyle Şam, silahlı çatışma normları ve insan hakları dâhil, uluslararası hukuk normlarını birçok kez ihlal etmekle suçlandı. Raporda ayrıca Suriye yönetiminin Sednaya hapishanesinde infaz edilen mahkûmların cesetlerinin krematoryumda yakıldığı iddia edildi.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Stuart Jones, Rusya’ya Suriye’deki şiddetin durdurulması için 'Esad rejiminin’ üzerindeki etkisini kullanma çağrısında bulundu. Öte yandan ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Moskova’yı Suriye yönetiminin kâbuslarına son vermeye çağırdı. Haley, “Rusya ve İran, Esad’a insan kaçırma, işkence, yargısız infaz, hava saldırıları, varil bombası ve kimyasal silahlı saldırılar gibi eylemlerde bulunmasına izin veriyor… Diğer ülkeler Suriye rejiminin yaşattığı kabusları kabul ediyor. Rusya’nın bize katılma zamanı geldi' ifadelerini kullandı.

ABD yönetimi, Suriye’de Rusya ile işbirliği yapmayı umduğunu açıkladı. Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, Washington ve Moskova’nın IŞİD ile mücadele etme konusunda istekli olduklarını belirterek, 'Suriye konusunda da ortak çıkarların bulunabileceğini’ ifade etti.

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Ahmet Hakan: İnce için oran verdi

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Sedat Peker'den Bahçeli açıklaması

İlgili Haberler

Dünya

Dünya Kupası'nda kadın muhabire canlı yayında taciz!

Dünya

Pekin, ABD'ye rağmen İran ile ticaret yapmaya devam edecek

Dünya

Suriye'den çalınan tarihi eserler Türkiye ve İsrail'de mi?

Dünya

Kıbrıs Dışişleri Bakanı: Doğalgaz bela değil lütuftur

Dünya

Erdoğan'ın seçim dümenleri

Dünya

Netanyahu'nun eşi hakkında yolsuzluk iddianamesi

Dünya

Foreign Policy'den Erdoğan'a: Türk ordusunu politik araç haline getirme

Dünya

Putin'den Latin Amerika hamlesi: O ülkelerdeki büyükelçileri değiştirdi

Dünya

Afganistan operasyon: 23 IŞİD'li öldürüldü

Dünya

ABD basını: Türkiye, F-35'leri teslim alsa bile kullanamayacak

Dünya

Akkuyu Nükleer A.Ş'nin eski yöneticisine 'casusluk' gözaltısı

Dünya

Irak seçimleri: Peşmerge oyları geçerli sayılacak