unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

ABD'li Bakanı Bağdat yalanladı: Türkiye'yle anlaşmadık

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter’ın “Türkiye ve Irak Musul konusunda prensipte anlaştı' açıklaması hakkında Iraklı bir yetkiliden yalanlama geldi. Yetkili, “Musul konusunda Türkiye’yle anlaştığımız doğru değil' dedi.

'TÜRKİYE’YE ROL DÜŞMEZ’

İsminin açıklanmaması kaydıyla BBC’ye konuşan Iraklı hükümet yetkili, Türkiye’nin Musul operasyonuna katılmasını istemediklerini belirtti. Yetkili, Carter’ın dile getirdiği anlaşma iddiasının doğru olmadığını söyleyerek, 'Musul’un özgürleştirilmesinde Türkiye’ye bir rol düşmediğini’ savundu.

Yetkili, “Türkiye’den beklediğimiz DAEŞ terörüne karşı savaşta Irak’ın yanında durması, Irak’ın egemenliğini ihlal etmemesi, komşuluk bağlarına saygı göstermesi ve Musul veya başka bir yerdeki Irak halkının birliğini tehdit etmemesidir' diye konuştu.

CARTER NE DEMİŞTİ?

Musul operasyonunun altıncı gününde Ankara’yla Bağdat arasındaki anlaşmazlık sürerken, ABD Savunma Bakanı Carter dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüşmesinden sonra Ankara’dan yaptığı açıklamada, “Türkiye ve Irak Musul konusunda prensipte anlaştı' demişti. Carter gün içinde de, ABD’nin Türkiye’nin Musul operasyonunda yer alması gerektiğini düşündüğünü söylemişti. Carter, Irak hükümetinin kesinlikle onayının gerektiğini belirtip, Türkiye’nin Musul’daki olası rolünün ayrıntılarının belli olmadığını da söylemişti.

Ankara’yla Bağdat arasında, Türkiye’nin Başika’daki askeri üssü nedeniyle yaşanan gerilim son dönemde derinleşmiş durumda. Irak, üssün Bağdat’ın egemenlik haklarının ihlali olduğunu söylüyor. Ankara ise üssün Bağdat ve Erbil yönetimlerinin daveti üzerine kurulduğunu, bu bölgedeki güvenlik sorunun doğrudan Türkiye’yi de ilgilendirdiğini belirterek üssü savunuyor. 

Çok Okunanlar

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Tuncay Özkan da KHK'ya takıldı

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı

İlgili Haberler

Dünya

Trump: ABD bir göçmen kampı olmayacak

Dünya

BM, dünyanın en büyük sorununu açıkladı

Dünya

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Dünya

İsveç'te silahlı saldırı! Yaralılar var

Dünya

Lavrov ile Pompeo arasında kritik görüşme

Dünya

AB, Kırım yaptırımlarını 1 yıl daha uzattı

Dünya

Kanada'da mescide kundaklama girişimi

Dünya

BM'den ABD'ye çağrı

Dünya

Audi'nin CEO'su Stadler gözaltına alındığı iddiası

Dünya

CSU'dan Merkel'e iki hafta mühlet

Dünya

Yunanistan'la Makedonya anlaşmaya vardı

Dünya

İsrail Gazze'de bir aracı vurdu