unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

ABD'li Profesör: Hangi aday kazanırsa kazansın Gülen'in iade süreci değişmez

ABD seçimleri konusunda uzman Amerikan Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü'nde görevli Prof. Dr. David Lublin, yarışta Hillary Clinton'ın önde görünmesine karşın bu durumun Donald Trump'ın da seçimi kazanamayacağı anlamı taşımadığını söyledi. Lublin ayrıca hangi aday kazanırsa kazansın Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iade sürecinin değişmeyeceği görüşünde olduğunu da belirtti.

Prof. Dr. David Lublin, Adana'da gazetecilerle buluşarak ABD seçimlerini yorumladı. ABD Adana Konsolosu Linda Stuart Specht'in konutunda gerçekleşen toplantıda konuşan David Lublin, ABD hükümeti adına yorum yapmadığını, sadece kendi fikirlerini anlattığını vurguladı. 8 Kasım'da gerçekleştirilecek ABD seçimlerini Demokrat Parti adayı Hillary Clinton'ın da Cumhuriyetçi Parti adayı işadamı Donald Trump'ın da kazanabileceğini aktaran Prof. Dr. David Lublin, her iki partinin ABD senatosu ve kongresinde güçleri paylaşmasının beklendiğini, dengeli bir koltuk dağılımı olabileceğini söyledi.

'GÜLEN'İN İADESİYLE İLGİLİ SÜREÇ DEĞİŞMEZ'

ABD Başkanlık Sistemi, 15 Temmuz'daki darbe girişimi, Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iadesi ve seçim sonrasında ABD'nin Ortadoğu politikası gibi çeşitli konularda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Lublin, şunları kaydetti:

"Demokratik bir hükümet için tek bir form yok. İngiltere Hükümeti, Türkiye gibi parlamenter sistemden gücünü alıyor. Bizde ise başkanlık sistemi var. Bu diğerini daha demokratik yapmıyor. Bize uygun olan başkanlık sistemi. Türk insanlarına hangi sistemin daha uygun olacağına sizler karar vereceksiniz. ABD seçimlerini hangi aday kazanırsa kazansın Türkiye ile ilişkileri olumsuz etkilemez, çünkü uzun yıllara dayanan bir ortaklık var. Hangi aday kazanırsa Fethullah Gülen'in iadesiyle ilgili süreç değişmez çünkü o konu yasalarla ilgili. Hiçbir başkanın kimseyi sınır dışı etme yetkisi yok. 

Anketlere göre Clinton önde görünüyor ama arada çok fark yok. Clinton'un önde görünmesi Trump'ın seçimi kazanamayacağı anlamı taşımıyor. Son süreçte Clinton'ın danışmanıyla ilgili başlayan e-posta skandalı gibi konular Trump'ın aradaki farkı kapatmasına yardımcı oldu."

 

Çok Okunanlar

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

İlgili Haberler

Güncel

Metiner: Adaletten sapan bir hükümdar kendi sonunu hazırlar

Güncel

Ferdi Tayfur hastaneye kaldırıldı

Güncel

Diyarbakır Barosu'ndan Soylu'ya: Biz de korkmuyoruz

Güncel

Ezhel tahliye edildi

Güncel

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

Güncel

İstanbul'da ölmek için 2.5 seneniz var

Güncel

Türkiye'de 1 yılda 552 kütüphaneye kilit vuruldu

Güncel

Mersin'de bu yıl Onur Haftası etkinlikleri yapılmayacak

Güncel

Siirt'te 1 asker şehit oldu

Güncel

Köpeği yumruklayan kişi hakkında yeni gelişme

Güncel

Çavuşoğlu'ndan Menbiç açıklaması

Güncel

Enes Kanter'in babasına FETÖ'den hapis istemi