unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Adana’da 'Erdoğan’a hakaret’ suçlamasına ders niteliğinde karar!

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, Eğitim Sen’in iki üyesi hakkında yürütülen 'Cumhurbaşkanına hakaret’ soruşturmasında ders niteliğinde bir karar verdi. Başsavcılık, Eğitim-Sen’lilerin eylemini ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirerek soruşturmaya izni vermedi.

Eğitim-Sen Adana Şube yöneticisi Mehmet Akarsubaşı ve üyesi Aydın Yiğit hakkında, 27 Aralık 2015 tarihinde Adana’da yapılan basın açıklamasında “Saray Savaş, Halklar Barış İstiyor' şeklinde slogan atarak, 'Cumhurbaşkanına hakaret’ ettikleri gerekçesiyle soruşturma açılmıştı. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma sonucunda Eğitim-Sen’lilerin eylem hakkını kullanılması ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirerek haklarında kovuşturma yapılmasına gerek olmadığına karar verdi.

Kararda, düşünce ve ifade özgürlüğünün; sadece toplumda beğenilen, kabul gören, zararsız veya kayıtsızlık içeren bilgiler veya fikirler için değil, aynı zamanda kırıcı, şok edici veya rahatsız edici olanlar için de geçerli sayıldığı ve bunun demokratik toplumun olmazsa olmaz unsurlarından olan çok seslilik, tolerans ve hoşgörünün gereği olduğu ve şiddet, silahlı direniş ya da isyana teşvik içermediği sürece ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirileceği belirtildi. Kararda, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. maddesinde yer alan ifadeyi açıklama özgürlüğünün “sınır tanımayan' bir değere sahip olduğu, böyle bir özgürlüğün halkın büyük bir kesimini rahatsız etse dahi koruma kapsamında kalacağı ifade edildi.  Kararda ayrıca, eleştiri hakkının Anayasada güvence altına alınan ifade özgürlüğünün doğal bir parçası olduğu, kişilerin bu hakkı kullanarak düşüncelerini açıklamalarının suç oluşturmayacağı, eleştiri hakkı kullanıldığında kişiye yaptırım uygulanmayacağı ve bu konunun çoğulcu demokrasilerin vazgeçilmez bir unsuru olduğu vurgulandı.

Çok Okunanlar

THY'nin yeni reklamında dikkat çeken Cemaat detayı

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

İlgili Haberler

Güncel

Sığınmacıları taşıyan sürat teknesine ateş açıldı: Kaptan yaralandı

Güncel

Elazığ'da korkutan deprem!

Güncel

Leyla'yı, arama çalışmalarına 'seçim' arası

Güncel

İstanbul'da seçimde görevli olacak polis sayısı açıklandı

Güncel

Adil Öksüz'ün bacanağı yakalandı

Güncel

TEMSA işçileri atılma tehdidiyle karşı karşıya

Güncel

Göçükten 6.5 saat sonra sağ çıktılar

Güncel

Van'da 4.7 büyüklüğünde deprem

Güncel

Demokrasi karşıtı bir 'Nurcu' daha AKP'ye desteğini açıkladı

Güncel

AKP'li Erdoğan: Bana üniversite mezunu değil bile dediler

Güncel

Oyuncu Doğulu'dan İnce'ye destek mesajı

Güncel

Zorunlu trafik sigortası yönetmeliğinde değişiklik