unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Ahmet Hakan: Türkiye tek kişiden büyüktür

Hürriyet Gazetesi Yazarı Ahmet Hakan, bugünkü köşesinde başkanlık sistemini dayatan anayasa değişikliği paketinin referandum oylaması öncesinde yurttaşların düşünmesini istediği 7 maddeyi yazdı. Ahmet Hakan, “Sevdiğin politikacının kariyer planını oylamayacaksın, memleketinin geleceğini oylayacaksın' ve “Unutma ki Türkiye, tek bir kişiden daha büyüktür' ifadelerini kullandı.

'MEMLEKETİNİN GELECEĞİNİ OYLAYACAKSIN’

Ahmet Hakan’ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

- BİR: Sevdiğin politikacının kariyer planını oylamayacaksın, memleketinin geleceğini oylayacaksın... Aman ha aman! Buna göre düşün, buna göre uygula, buna göre neticelendir.

- İKİ: Bahçeli şunu demiş, Kılıçdaroğlu bunu demiş, Binali Bey şöyle buyurmuş... Bunları bir tarafa bırak... Düşün, oku, incele, dinle, tartış, anlamaya çalış... Ve yaklaşımını ona göre belirle!

- ÜÇ: Bu anayasa değişikliği yaşadığın hayatın olumsuzluklarına, ekonomiye, teröre, işsizliğe, kutuplaşmaya bir çare olacak mı, olmayacak mı? Sadece buna odaklan ve ona göre tavır al.

- DÖRT: Sadece tek bir tarafın söylediklerini dinlemekten vazgeç... “Anayasa değişecek/Dertler bitecek' diyenlere kulak verdiğin gibi... “Bu değişiklik bizi batırır' diyenlere de kulak ver. Sadece tek bir tarafı dinlemekten vazgeç.

- BEŞ: Hep şunu düşün: Ya bu getirilen yeni sistemle ülkemin kaderi, hiç ama hiç sevmediğim bir liderin eline geçerse halim ne olur? Kendinin ve ülkenin kaderini tek bir kişinin insafına bırakma.

- ALTI: Getirilen değişikliklerle... Hukuk bağımsız olacak mı? Kuvvetler ayrılığı sağlanacak mı? Demokrasi gelecek mi? Kendimi güvende hissedecek miyim? Ortak akıl işleyecek mi? Bunlara bak! Başka bir şeye değil, hep bunlara bak.

- YEDİ: Eğer getirilen değişiklik gerçekten de iddia edildiği gibi ülkenin tüm yönetimini tek bir kişiye bırakıyorsa... O tek bir kişinin kim olduğuna hiç bakmadan buna geçit verme. Unutma ki Türkiye, tek bir kişiden daha büyüktür.

Çok Okunanlar

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

İlgili Haberler

Politika

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Politika

CHP'den TRT'ye suç duyurusu

Politika

ABD'de kullanılan oylar Türkiye'ye gönderildi

Politika

Seçime 5 gün kala İyi Parti'de istifa depremi

Politika

CHP'li Sezgin Tanrıkulu hakkında fezleke hazırlandı

Politika

HDP'nin seçim bürosuna silahlı saldırı

Politika

Kılıçdaroğlu: Hakkımı helal etmek için oy istiyorum

Politika

Tekin: Mutlaka bir başkan yardımcısı Kürt olacak

Politika

Hükümetten Menbiç açıklaması

Politika

Ahmet Şık: AKP çok pişman

Politika

Guardian'a konuşan Karamollaoğlu: İngiliz tipi sekülerizm istiyoruz

Politika

Hangi oylar geçerli, hangi oylar geçersiz sayılacak?