unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Ahmet ve Mehmet Altan'ın avukatlarından 1 Dolar açıklaması

Avukat Ergin Cinmen ve Veysel Ok tarafından yapılan açıklamada, kendilerinden gizlenen dosyanın bir kısım medyaya servis edildiği belirtildi. Kamuoyunda yanlış bir algı yaratma amacıyla hareket edildiğini belirten Altan kardeşlerin avukatlarının yaptığı açıklama şöyle: 

Müvekkillerimiz Ahmet ve Mehmet Altan’ın şahsında büyük bir hukuk trajedisi yaşanmaktadır. Müvekkillerimiz subliminal yolları kullanmak suretiyle 15 Temmuz darbe girişimine iştirak ile suçlanmaktadır. Bu akıl ve hukuk dışı suçlama nedeniyle kendileri, ayrı koğuşlarda on günü aşkın bir süredir tahmini beş metrekarelik yerde üçer kişiyle birlikte tutulmaktadır. Yargıç önüne ne zaman çıkartılacakları henüz belli değildir.

Soruşturmanın mahiyeti itibarıyla da anlaşıldığı üzere, içinde bulunulan durumun hukuk kuralları ile açıklanması mümkün değildir. Müvekkiller salt muhalif konumları nedeniyle ve siyasi niyetlerle tutulmaktadırlar.

Bu durum yalnızca hukuk ve akıl dışı suçlamayla kendini göstermemektedir. Bizlerden gizlenen dosyanın içinde bulunduğu söylenen belgeler bir bölüm medyaya servis edilmektedir. Son olarak Sabah Gazetesi, Yeni Şafak Gazetesi, Yeni Akit Gazetesi, Aydınlık Gazetesi, Hürriyet Gazetesi ve Anadolu Ajansı’nda yer alan haberlere göre Mehmet Altan’ın evinde kırmızı bir çanta içinde F serisi 1 dolar ve Bank Asya’ya ait olan bir kredi kartının bulunduğu belirtilmiştir. Aynı haberlerde evin bir başka bölümünde ise biri F serisinden beş adet 1 dolar bulunduğu bilgisi de yer almıştır. Yine bu haberlerde Mehmet Altan’ın çalışma odasında '’Fethullah Gülen’in sohbetlerine ait çok sayıda kaset’’ bulunduğu iddia edilmiştir.

Bu haberler maksatlı, çarpıtılmış, müvekkillerimiz hakkında kamuoyunda yanlış bir algı yaratma amaçlı haberlerdir. Bu haberlerde paylaşılan bilgilerin bir kısmı eksik ve çarpık, bir kısmı tümüyle yalandır.

1) İçinde F serisi bir dolarlık bulunduğu söylenen kırmızı çanta Mehmet Altan’ın aile bireylerine ait eski bir kadın çantasıdır. Bu çanta içinden çıkan yırtık bir dolar, Mehmet Altan ve ailesinin 1990’lardaki bir yurtdışı seyahatinden kalmıştır.

2) Biri F serisinden olan diğer beş dolar ise Mehmet Altan’ın yurtdışı seyahatlerinden dönüşlerinde artan dövizlerini koyduğu bir kutuda yer alan 100, 20 ve 5 dolarlık banknotlar ve çeşitli miktardaki Euro banknotlar arasından polis tarafından seçilerek alınmış ve servis edilen haberlerde sanki ayrı bir yerde, özel olarak muhafaza edildikleri izlenimi yaratılmak istenmiştir. Böyle bir şey söz konusu değildir.

3) Amerikan Federal Reserve Bankası’nın resmi verilerine göre 2015 yılı itibariyle dünyada dolaşımda bulunan bir dolarlık banknot sayısı 11 milyar 400 milyondur. Toplam 12 harf serisinden bir dolarlık basılmıştır ve halen dolaşımda en az bir milyar adet F serisi bir dolarlık banknot mevcuttur.

4) Bank Asya’ya ait olduğu söylenen bankamatik kartı ise Müvekkil Mehmet ALTAN’ın 2011’de yarım dönem ders verdiği Fatih Üniversitesi tarafından toplam üç ay boyunca yatırılan ders ücretinin çekilmesi için üniversite tarafından verilmiş ve o zamandan bu zamana başka herhangi bir işlem için kullanılmamıştır.

5) Bank Asya’ya ait kart Mehmet Altan’a ait İş Bankası, Yapı Kredi, Garanti bankaları dahil çok sayıda Türk bankasının bankamatik ve kredi kartları arasından seçilerek alınmıştır.

6) Mehmet Altan’ın evinde Fethullah Gülen’in sohbetlerini tamamen ya da kısmen gösteren herhangi bir kasetin bulunması söz konusu değildir. Polis aramasında el konulan kasetler Mehmet Altan’ın kendi katıldığı eski televizyon programlarından bir bölümünün kayıtlarıdır. Fethullah Gülen’in sohbetlerine ait kasetlerin Mehmet Altan’ın çalışma odasında bulunduğu haberleri külliyen yalandır.
Anlaşılan odur ki, müvekkillerimiz Ahmet Altan ve Mehmet Altan’ın kamuoyu nezdindeki itibarlarını zedelemek amacıyla soruşturmayı yürüten savcının sorumluluğunda bulunan birimler, bize kapalı olan dosyayı bir kısım medyaya servis etmektedir. Bu durum doğrudan soruşturmayı yürüten savcının hukuki ve cezai sorumluluğunu gerektirmektedir.

Müvekkillerimizle ilgili olarak kamuoyunu bu şekilde bilgilendirmeyi gerekli gördük.

Saygılarımızla. 
Avukat Ergin Cinmen
Avukat Veysel Ok

Çok Okunanlar

'AKP'ye yakın cemaat saf değiştirdi'

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

İnce'nin mitingini sindiremediler: İzmir'de 'Erdoğan'a hakaret' gözaltıları

Merdan Yanardağ: Erdoğan ve Cumhur İttifakı kaybetti

İlgili Haberler

Güncel

Ülkenin gözü Şanlıurfa'da: Seçim hilelerle başladı

Güncel

Libya'da kaçırılan 3 Türk mühendis serbest bırakıldı

Güncel

AKP'li belediye Erdoğan'ın afişlerini indirmedi

Güncel

Soylu: Oy kullanma sorunsuz başladı

Güncel

Oy kabininde çift oy zarfı ile yakalandı

Güncel

İçişleri Bakanlığı'ndan seçim açıklaması

Güncel

Diyabakır'da 1000 adet mühürlü pusulayla yakalandılar

Güncel

HDP Eş Başkanı Temelli oyunu kullandı

Güncel

Yandaş medya seçim yasaklarına uymuyor

Güncel

Ankara'dan ilk usulsüzlük haberi geldi

Güncel

Bağcılar'da bir okulda plakasız araçlar görüldü

Güncel

Cem Yılmaz'dan seçim mesajı