unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

AİHM'den Türkiye'ye 2 mahkumiyet!

Selma Civek, 1987’de evlendiği Hüseyin Civek’ten şiddet görmeye başladı. 2009’da bir süre Ankara’da kadın sığınma merkezinde yaşamak zorunda kalan Civek, eve döndükten sonra tekrar Hüseyin Civek'in şiddetine maruz kalınca 14 Ekim 2010’da şikâyette bulundu ve boşanma talebiyle süreç başlattı.

Hürriyet'ten Güven Özalp'in haberine göre, mahkeme, bu şikâyet üzerine gözaltına alınan Civek’in eşinin şiddet ve tehditten uzak durması konusunda uyarıp evi terk etmesini istedi. Hüseyin Civek, 12 Kasım 2010’da denetim altında kalmak şartıyla serbest bırakıldı. Selma Civek, 23 Kasım’da Hüseyin Civek'in tacizlerinin sürdüğü ve kendisini ölümle tehdit ettiği gerekçesiyle bir kez daha polise başvurdu. 17 Aralık’ta da bir şikâyette daha bulundu. 

DEFALARCA ŞİKÂYET

Hüseyin Civek'in ölüm tehditlerine devam ettiği ve bir önceki koruma kararına uymadığı tespit edildi. 14 Ocak 2011’de Selma Civek kocası tarafından sokakta 22 kez bıçaklanarak öldürüldü. Hüseyin Civek ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. Civek’in çocukları Pınar, Merve ve Yaşar tarafından 5 Temmuz 2011’de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşınan davada iki tez işlendi. 

TUTUKLANABİLİRDİ

Bunlardan ilki, devletin koruma yükümlülüğü bulunmasına rağmen bunda etkisiz kalması üzerine Civek’in hayatını kaybettiği oldu. İkinci tez ise Civek’in kadın olması nedeniyle ayrımcılığa maruz kaldığıydı. Davacılar bu bağlamda Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) yaşam hakkını garanti altına alan 2’nci ve ayrımcılığı yasaklayan 14’üncü maddesini ihlal ettiğini savundu.AİHM, durumun detaylarına hâkim olunmasına rağmen güvenlik birimlerinin Civek’in korunması amacıyla uygun önlemleri almadığının ve yinelenen şikâyetlere karşın önlemlerin yenilemediğinin altını çizdi. Civek’in eşinin ölüm tehdidi nedeniyle tutuklanmasının meşru olacağı ancak bunun yapılmadığı ve etkin koruma yönünde adım atılmadığı da tespitler arasında yer aldı. Gerçek ve ciddi bir tehdit karşısında yetkililerin cinayeti önlemek için harekete geçmediğine karar veren AİHM, Türkiye’nin AİHS’nin 2’nci ve 14’üncü maddelerini ihlal ettiğine karar verdi. 

GÖRME ENGELLİYE EĞİTİM ENGELİ OLAMAZ

AİHM, 2004’te İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nın lise sınavlarını başarıyla tamamlayıp bağlama bölümüne kayıt hakkı kazanmasına karşın görme engelli olduğu için kaydı yapılmayan Ceyda Evrim Çam’ın açtığı davada Türkiye’yi haksız buldu. Çam’ın müzik eğitimi alma talebinin objektif ve makul bir gerekçe olmaksızın reddedildiğine karar veren AİHM, AİHS’nin ayrımcılığı yasaklayan 14’üncü maddesini, eğitim hakkını düzenleyen 1 Numaralı Protokol’ün 2’nci maddesiyle kombine şekilde ihlal ettiğine hükmetti. AİHM kararı gereği Türkiye, Çam’a 13 bin Euro tazminat ödeyecek.

Çok Okunanlar

Erdoğan balkon konuşmasını iptal etti!

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Muharrem İnce'den ilk açıklama

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

İşte Adil Seçim'e göre oy oranları

İlgili Haberler

Güncel

YSK Başkanı Güven: Güzel bir seçim sonuçlandırdık

Güncel

Meclis'in ilk oturumunu Devlet Bahçeli yönetebilir

Güncel

Bir vahşet haberi de Isparta'dan geldi!

Güncel

Sonuçlar açıklandı, sosyal medya gözaltıları başladı

Güncel

HDP'den Meclis'e 25 kadın vekil

Güncel

Yandaş basında Erdoğan sevinci

Güncel

Müslüman Kardeşlerden Erdoğan'a seçim tebriği

Güncel

CHP PM üyesi: Genel Başkan nerede!

Güncel

HDP oyları Doğu'da düşüş yaşadı, Batı'da yükseldi

Güncel

'Yetmez Ama Evetçi' Aydın Engin: Demokrasi kaybetti

Güncel

Bakan Şimşek: Piyasalar seçimi kutluyor

Güncel

CHP hangi illerde milletvekili çıkaramadı?