unnamed-010.gif

24257314_145708686196461_1413277131_n.png

darbeicindedarbegif.gif

unnamed-011.gif

Akgün: Cumhuriyet namusumuzdur, şerefimizdir

Güncelleme: 29.10.2016 12:44

Büyükçekmece Belediyesi'nin geleneksel "Cumhuriyet Balosu" bu yılda yoğun bir katılım ve coşkuyla gerçekleşti. World Point Yaşam Merkezi'nde gerçekleşen Cumhuriyet Balosu'na katılan tüm davetliler Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün ve eşi Hatice Akgün tarafından karşılandı. Davetlilere verilen kokteylin ardından tarihçi-yazar Sinan Meydan ve Sacide Bolcan'ın "Atatürk'ün Hayatı ve Cumhuriyet" konulu söyleşileri gerçekleşti.

BÜYÜKÇEKMECE'DE 29 EKİM COŞKUSU

 "Cumhuriyeti kimseye yedirmeyiz"

 Söyleşinin ardından bir konuşma yapan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, içinden geçtiğimiz günlerde en çok ihtiyaç duyulan şeyin birlik ve beraberlik olduğuna vurgu yaparak; "Gün birlik günüdür, gün beraberlik günüdür, gün hep birlikte kenetlenerek Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün göstermiş olduğu aydınlık yolda bu Cumhuriyeti çağdaş medeniyetler seviyesine çıkartmaktır. Cumhuriyet namusumuzdur, şerefimizdir, Türk milleti hiç bir ödün vermeden ebediyen Cumhuriyete sahip çıkacaktır. Cumhuriyeti kimseye yedirmeyiz. Türk milletinin bu yüce duygusu, bu yüce karakteri  Cumhuriyeti tek başına korumaya  ve yaşatmaya yeterlidir" dedi.

"Herkes elini taşın altına koyacak"

Akgün konuşmasını şöyle sürdürdü: "Geçmişten günümüze çok dersler aldık. Ama 15 Temmuz'da bu ülkenin bir ferdi olarak, bu ülkenin bir hizmetkarı olarak üzerime düşen dersi fazlasıyla aldım. Bundan sonra inanıyorum ki, 15 Temmuz'dan alınan ders ile Cumhuriyetimizin, demokrasimizin Avrupa standartlarına çıkartılması için bu bayrağı, bu vatanı, bu cumhuriyeti, demokrasiyi seven herkes elini taşın altına koyacaktır. Buna inancım tamdır. Cumhuriyeti bize emanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşları ve Cumhuriyetin korunması için biraz önce toprağa düşen şehit polisimize kadar bu arada ne kadar şehit düşen, hayatını bu vatan için vermiş şehidimiz varsa hepsinin aziz hatırası önünde saygıyla, hürmetle eğiliyorum. Ruhları şad makamları cennet olsun."

 Candan Erçetin ayakta alkışlandı

 Gecede sahneye çıkan sevilen sanatçı Candan Erçetin, Cumhuriyet Balosuna katılan yaklaşık 3 bin kişiye Atatürk'ün sevdiği şarkılardan oluşan bir konser verdi.

Cumhuriyetin 93. yılı kutlama pastası Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün ve eşi Hatice Akgün, Büyükçekmece Garnizon Per. Albay Caner Demirkol, emekli Korgeneral Mustafa Korkut Özarslan, emekli koramiraller Kadir Sağdıç ve Mehmet Otuzbiroğlu, tarihçi yazar Sacide Bolcan tarafından 10. Yıl Marşı eşliğinde kesildi. Gecede ayrıca, Kore'de düzenlenen Dünya Halk Dansları Festivali'nde Dünya Şampiyonu olan Büyükçekmece Belediyesi Altınköprü Halk Dansları Topluluğu, kazandıkları şampiyonluk kupasını Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün'e takdim ettiler.