unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

AKP destekli savaş milli gelirimizi yüzde1.5 azalttı

DB, Suriye’deki iç savaş ve terörist saldırıların Türkiye’de kişi başına geliri yüzde 1.5 azalttığını belirtti. Dünya Bankası Baş Ekonomistinin Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Bürosu’nca hazırlanan üç aylık Ekonomik Özet, “Savaş ve Barış’ın Ekonomik Etkileri' başlığını taşıdı. Özette, “Türkiye’nin yanı sıra, Suriyeli göçmenlere ev sahipliği yapmanın sorumluluğunu taşıyan Ürdün ve Lübnan, büyük mali baskılarla karşı karşıya' denildi.

2.7 milyon göçmen

Türkiye’de 2.7 milyon Suriyeli göçmen bulunduğu, en fazla göçmenin İstanbul’da konakladığı, Türkiye’deki toplam göçmenlerin yüzde 20’sinin bu kentte yaşadığı kaydedildi. Göçmenlerin yüzde 14’ünün Gaziantep, yüzde 12’sinin Hatay, yüzde 10’unun Şanlıurfa gibi güney illerinde bulunduğu belirtildi. Göçmenlerin yarıdan bir fazlası yani yüzde 51’ini ise 18 yaşın altındaki çocuklar oluşturuyor.

İşçiler zarara uğradı

Dünya Bankası özeti şöyle devam etti:

“Çok ülkeli genel denge modelini kullanan ekonomistler, Ianchovina ve Ivanos (2014), Suriye’deki savaşın maliyetini ve Türkiye, Lübnan, Ürdün, Irak ve Mısır’a yayılmasının maliyetini hesapladı. Bulgular; Suriye’deki savaş ve beş komşu ülkeye yayılmasının üretimde, 2007 fiyatlarıyla, 35 milyar dolara yakın maliyeti olduğunu gösterdi. Ayrıca bu ülkeler komşularıyla daha düzgün bir ekonomik entegrasyondan kaynaklanacak faydaları da yitirmiş durumda.

Suriye savaşı, kişi başına ortalama gelirin tahmini olarak; Lübnan’da yüzde 1.1, Türkiye, Mısır ve Ürdün’de yüzde 1.5 azalmasıyla birlikte, savaştan kaçınılmış olmasıyla sağlanabilecek miktara göre komşu ülkelerin hayat standardını da etkiledi.

Suriye’de ekonominin hemen hemen her sektörü zarar gördü; fakat, emlâk sahipleri, yüksek sayıda göçmenin ülkeyi terk edişini yansıtan arazi talebindeki dik düşüşten özellikle etkilendi. Aksine, Lübnan ve Türkiye’de arazi ve iş sahipleri yarar sağladı işçiler ise kayba uğradı. Çünkü Suriyeli göçmenlerin gelişi yerel mal ve hizmet talebini arttırdı, fiyatları yükseltti, emek arzını çoğalttı, ücretleri düşürdü.'

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

İlgili Haberler

Ekonomi

IMF, Türkiye için teyakkuzda

Ekonomi

Fiyapı-Dumankaya inşaatları için Almanlarla anlaşıldı

Ekonomi

AKP'li Elitaş: Verdiğimiz ikramiye ekonomiye büyük katkı sağladı

Ekonomi

Zeybekci: ABD'ye ek vergi bugün başlayacak

Ekonomi

400 işçi ücretleri için fabrikada direnişe geçti

Ekonomi

Deutsche Bank'a 205 milyon dolar ceza

Ekonomi

Sigaraya en az yüzde 50 zam geliyor

Ekonomi

Bakan Şimşek: TL diğer para birimlerine göre dirençli

Ekonomi

Emeklinin maaşı, patates ve soğan kadar artış göstermedi

Ekonomi

Türkiye'nin satın alma gücü AB'nin yüzde 35 altında

Ekonomi

Şimşek'ten tuhaf dolar açıklaması: Ülkemize özgü değil

Ekonomi

Audi'nin yeni CEO'su belli oldu