unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

AKP'den 'akademik' kanunsuzluk!

Sayıştay denetimlerinde, kaybettiği davalar nedeniyle çok sayıda vekâlet ücreti ödediği ve davaları belirli avukatlara verdiği ortaya çıkan Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) üniversiteleri denetleme görevini de ihmal ettiği belirlendi. Bazı üniversite yönetimlerinin, öğrencisi bulunmayan veya az sayıda öğrencisi olan eğitim birimlerinde öğretim üyesi ve idari personel istihdam ettiğini saptayan Sayıştay, üniversitelere tahsis edilen kaynakları denetlemekle görevli olan YÖK’ün, bu görevini yerine getirmediğini de bildirdi.

FAKÜLTELER ATIL DURUMDA
Birgün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre, Sayıştay’ın 2016 yılı Denetim Raporu’nda, YÖK’ün, 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kurulu Kanunu’nun 7’nci maddesinde ifade edilen, “Eğitim öğretim faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi için kısa ve uzun vadeli planların hazırlanacağı ve üniversitelere tahsis edilen kaynakların, bu plan ve programlar çerçevesinde etkili bir biçimde kullanılmasının gözetim ve denetimi Yükseköğretim Kurulunca yapılacaktır' hükmünü yerine getirmediğine işaret edildi. Sayıştay, bazı üniversitelerin öğrenci dahi bulunmayan fakülteleri için öğretim üyesi ve idari personel görevlendirildiğini tespit etti. Raporda, istihdam sağlanan fakültelerin bazılarının fiilen atıl durumda olduğu bulgusuna yer verildi.

YASAYA AYKIRI AÇILDI
Sayıştay’ın, YÖK’ün “denetimi' altında bulunan üniversitelerle ilgili diğer bir tespiti ise yasaya aykırı fakülte, yüksekokul ve enstitüler açıldığı oldu. Sayıştay, bazı üniversitelerin YÖK Kanunu’nun 13’üncü maddesinde belirtilen ilkeleri ihlal ettiği bilgisine yer verdiği raporunda, “Bazı üniversitelerde belirtilen hükümlerde yer alan ilke ve esaslara riayet edilmeden fakülte, yüksekokul ve enstitü açıldığı' saptamasında bulundu. Uygulamanın, “Üniversitenin ve bağlı birimlerinin öğretim kapasitesinin rasyonel bir şekilde kullanılmasında ve geliştirilmesinde, eğitim öğretim, bilimsel araştırma ve yayım faaliyetlerinin devlet kalkınma plan, ilke ve hedefleri doğrultusunda planlanıp yürütülmesinde rektörlerin birinci derecede yetkili ve sorumlu olduğu hükme bağlanmıştır' hükmüne ters düştüğü vurgulandı.

f2-028.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çok Okunanlar

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Tuncay Özkan da KHK'ya takıldı

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı

İlgili Haberler

Eğitim

MEB Müsteşarına 'yandaş yönetici' tepkisi

Eğitim

Atama bekleyen öğretmenlerden destek çağrısı

Eğitim

AKP iktidarının eğitimde bıraktığı enkaz

Eğitim

Öğretim elemanı atama kriterleri değişti

Eğitim

İşte okulların açılacağı tarih...

Eğitim

YKS aday puanlarının hesaplarında değişikliğe gidildi

Eğitim

Öğrencilerden tepki: Müşteri değil, öğrenciyiz

Eğitim

10 soruda LGS! Sınav iptal olur mu?

Eğitim

LGS başladı

Eğitim

Milli Eğitim Bakanı, atanacak öğretmen sayısını açıkladı

Eğitim

Milli Eğitim Müdürlüğü önünde LGS eylemi

Eğitim

LGS'ye girecekler dikkat!